SEO Sıralamanızı Bozan Şeyleri Nasıl Düzeltirsiniz

Araştırmalara göre; Google aramalarında en üstte çıkmanız halinde trafiğin %33 gibi bir kısmından yararlanmanız mümkün bir hal alıyor. Sitenizin aramalarda en üstte çıkması tabii ki yeterli bir unsur değil. Sitenizin aramalarda ilk sırada yer almasının ardından trafiğini oluşturması ve bu trafiği korumanız da önemli. SEO sıralamanıza etki edecek işlemleri yapmamanız halinde trafiğiniz azalabilir hatta ilk sıralarda yer almamaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıda size SEO sıralamanızda kötü yönde etki eden işlemlerden bahsedeceğiz. Siteniz ilk sıralara uğraşmanıza rağmen çıkmıyorsa bu alanlarda yanlışlık yapıyor olabilirsiniz.

Google; genel olarak SEO sıralamanızı düşürerek ceza sistemi uygular. Ceza alsanız da tekrardan sitenizin ilk sıralara yerleşmesi mümkündür. İlk sıraya yerleşmeniz için ise sitenizdeki hatalı işlemleri mutlaka düzeltmeniz gerekir.

seo kayipGereksiz Anahtar Kelime Kullanımından Kaçının

Anahtar kelimeyi bir yazı içerisinde %2 oranında geçirmeniz gereklidir. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmanız halinde bu sizin için yararlı bir işlem olmaktan çıkmaya başlar. Yazınızı normal bir diyalog gibi düşünün. Biriyle “şeker” üzerine konuştuğunuzu var sayalım. Sürekli olarak şeker demeniz halinde iletişiminizde rahatsız edici bir şeyler olduğunu görür hatta kendiniz de düzletirsiniz değil mi? “Ne kadar çok şeker dedim.” Deme ihtiyacı duyarsınız. Bu durum Google için de aynı özelliği barındırıyor diyebiliriz. Google aynı kelimenin defalarca kullanılması halinde o içeriğe verdiği desteği azaltıyor. Anahtar kelimelerin yoğunluğunu hesaplamanız mümkün. Eski içeriklerinizi de uygun bir yoğunluğa getirmeniz halinde Google içeriklerinize önem vermeye başlayabilir.

Fazlaca anahtar kelime kullanımı Google tarafından bir hile olarak algılanır ve bu da sizin sıralamanızı kaybetmenize etki eder.

Aşırı Link Almaktan Kaçının

Google emek harcanan siteleri seviyor. İyi içerik ve düzen; Google için önemli. Kısa yolu seçer ve link alarak ön plana çıkmayı hedeflerseniz Google tarafından ciddi bir şekilde cezalandırılabilirsiniz. Google bu durumu fark ettiği anda sıralamanızda ciddi oynamalar yapmaktadır.

Ek olarak aşağıdaki makalemizi de okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Google aramalarında ilk sayfadan çıkmak için 8 önemli kriter!

Reklamlardan Uzak Durun 

(Sitenizde yayınladığınız reklamlar)

İçerik sayınız ile reklam sayınız arasında bir tutarsızlık varsa Google sizin kaliteli bir site olmadığınıza kanaat getiriyor. Yeni AdSense kurallarına göre artık kişinin içeriğinden fazla reklam sahibi olması sıralamanın düşmesine etki edecek faktörlerden birisi.

Reklam fazla olan bir sitede kullanıcı aradığını rahat bulamadığı ve giriş çıktığı için Google bu siteleri kullanıcı dostu olarak nitelendirmiyor. Kullanıcı deneyimi metrikleriniz bu nedenle Google için son derece önemli. Reklam gelirlerinizi almadan sıralamanıza veda etmek istemiyorsanız içerikleriniz ile reklam sayınız arasında bir orantı olmasına dikkat etmelisiniz.

Teknik Bir Problem Olması Halinde Hızlı Müdahalelerde Bulunun

Herhangi bir ağ kesintisi, yavaş bağlantı sorunu ya da sunucu kesintisi yaşamanız halinde; sorunu hızlıca ele almanız önemli. Bu sorunlara müdahaleniz gecikirse Google sıralamanızın düşmesine neden oluyor. Kısa süreli sunucu bağlantıları her sitede yaşanabilen sorunlardır ancak bu sürekli bir hale gelirse sunucunuzu değiştirmeniz gerekir. Aksi halde sunucu bağlantınız olmadığı için Google sizin sitenizi taramayacaktır. Bu durumda sıralamanız düşecektir.

Bir Uzmana Danışın;

tutusmedia seo
Ekibimiz sizlerin öncelikli hedeflerini çok iyi biliyor. Bu hedefler doğrultusunda kendini her daim geliştiriyor. Google Sıralamalarınızı etki edecek sorunlarınız var ise; sorunlarınıza kalıcı çözüm bulmak istiyorsanız. Ekibimiz size her an yardımcı olacaktır. Şirketinizin potansiyelini arttırmak, arama motorlarında hacim kazanarak üst sırada olmak kesinlikle bir hayal değil. Hepsi çok ve düzenli çalışmaktan geçiyor. Yenilikleri her daim takip eden bir ekip ve çıkabilecek olan sorunlarınıza bir çözüm arıyorsanız. Tutus Media Ekibi, sizlerin dijital performansınızı arttırmaya hazır olacaktır.