SEO İşlemi İle İlgili Bilinen Yanlışlar

SEO işlemleri ile ilgili internette birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerin birçoğu; yanlış ya da SEO ile ilgili bilgilerin sadece bir bölümünü içeriyor. SEO ile ilgili yapılacak işlemler her site için farklıdır. SEO uzmanları sitenizi inceleler ve bu doğrultuda çalışmalarını gerçekleştirirler. Yapılan çalışmalar sizin sitenizin kalitesini arttırır yani Google parametrelerinde web sitenizi değerli hale getirir.

SEO uzmanlarının en fazla karşılaştığı yanlış bilgiler;

  • Aramalarda birinci sırada yer almak

Birçok kişi iyi bir SEO işlemi sonucunda sitelerin 1. Sırada yer alması gerektiğine dair bilgiler ile yüklü. Herkes SEO işlemi talep ederken ilk sıralarda kendini görmek istiyor. Sitenizin ilk sıralarda olması elbette ki önemli ancak tek konu bu değil.

Sıralamanızın öneminin yanı sıra, SEO; görünürlüğünüzün artmasını, itibarınızın yükselmesini ve sitenize kaliteli ziyaretçiler gelmesini amaçlamaktadır. Sitenizin ilk sıralarda yer alması SEO için bütün bu özellikleri taşıyor anlamına gelmez.

Yerel bir işletmenin ilk sırada çıkmasının o işletmeye bir faydası yoktur. İyi bir SEO uzmanı bu işletmenin ihtiyacı olanın ilk sırada yer almak olmadığını bilir.

  • SEO ile PPC arasında fark olmadığına inanmak

SEO zaman içinde köklü bir kuruluş haline gelmenizi sağlar. PPC ise ücretli bir reklam verme şeklidir. Bu sayede ilk sayfada ve ilk 3 ücretli reklam arasında çıkabilirsiniz. Fakat bu kalıcı bir trafik oluşturmak için yeterli değildir. Sürekliliği sağlamak için SEO şarttır.

PPC ile ilgili araştırmalar yapıldığında; birinci sayfada bulunan tıklamaların sadece %41 gibi bir bölümünün bu 3 reklama gittiği gözlemlenmiştir. Bu durumda her reklam %10 ile %12 arasında tıklama oranına sahiptir. Harcadığınız para beklentinizi karşılamaz. SEO işlemi ile birlikte desteklenen PPC ise kazanç sağlamanıza yardımcı olur.

Detaylı bilgi için bu makalemize de göz atabilirsiniz.

SEM Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır? SEO’ya Etkisi Nedir ?

  • Yapılan işlemlerden sonra saatler içerisinde sonucu görmek istemek

Kişiler bazen yanlış işlemler yapmış ve sitelerinin Google gözündeki değerini düşürmüş oluyorlar. Yapılan işlemin tespit edilmesi ve düzeltilmesi sağlanıyor. Site sahipleri bu anlarda hızlı bir şekilde sonucu görmek istiyor. Örneğin; eskiden ilk sayfada çıkan bir sitesine yanlış işlem yapılmış ve site gerilere düşmüşse, işlemin düzeltilmesinin hemen ardından ilk sırada yer almak istiyorlar.

SEO işlemleri bilen bir kişi ile birlikte gerçekleştirildiğinde sitenizin yükselmesi hızlanabilir ancak asla saatler içerisinde gerçekleşemez. Google; sitenizin değerli olduğunu taramalar ile anlar. Taramaların gerçekleştiği dönemlerde yapılan yenilikler hızlı bir şekilde sitenize yansır. Taramaların yapıldığı döneme denk gelememeniz halinde hemen karşılığını görmeniz mümkün olmayabilir.

Bu işlemlerin zaman aldığını bilerek ve işlemlerinizdeki kaliteyi düşürmeyerek Google için değerli hale gelebileceğinizi bilmeniz gereklidir.

  • SEO işlemini hizmet gibi görmemek

SEO işlemi; çoğu zaman arkasında bir ekibin çalıştığı bir hizmettir. Sitenin yazılımından anlayan, sitenin temasından anlayan, sitenin Google dilinden anlayan birilerinin olmaması halinde siteniz için gerekli işlemlerin sağlanması ya da sitenizin yükselmesi mümkün değil.

seo ajansiKişiler; sitelerinin ciddi anlamda Google için ön planda çıkmasını istiyorlarsa bunu küçük paralar vererek elde etmeleri mümkün değil. Siteniz ile sizin uğraşacak vaktiniz yokken; birinin sitenizin içeriklerinden, temasına kadar uğraşmasını istemeniz bir mesai harcamasını istemeniz, üstelik bunu profesyonel bir şekilde gerçekleştirmesini talep etmeniz anlamına gelmektedir. Bu işlem sonucunda siz kazancınızı arttırmayı hedeflersiniz.

SEO uzmanlarının; bir proje niteliğinde ele aldığı sitenizden tam randıman almanız için bütçenizi ayarlamanız ya da bütçenize göre çözümler talep etmeniz gereklidir.

Tutus Media SEO Ekibi ile, Dijital Performansınızı en üst seviyeye çıkartabilecek güce sahiptir. Tutus Media; projelerinizi baştan sona ölçümler, web siteniz ve markanız için kalıcı çözümler sunar.