Günümüzde blog tarzı bir hizmet alabileceğiniz gibi özel tema kurulumuyla bağımsız domain ve hostingle açacağınız WordPress tabanlı siteler, SEO konusunda alternatif diğer yazılımlara göre SEO konusunda önemli avantajlar sunmaktadır. WordPress’in SEO’ya etkisi hakkında detaylar bulacağınız bu yazımızda, WordPress’in dünyadaki popülaritesi ve nedenlerini de sizler için derledik.

İçerik yayınlama kolaylığının yanında birçok avantaj sunan yazılımının en dikkat çekici ve işe yarar yanının SEO için sunduğu katkılar olması, bu yazılımı kullanan web sitelerini bir adım daha öne taşımaktadır. SEO bakımından zenginlik ve hızlı bir ilerleme sunmasının yanında kolay kullanılabilir olması, yazılımın dünya genelinde kullanımını daha da artırır hale gelmiştir.

WordPress’in SEO’ya Etkisi

shutterstock 1388506919

Arama Motoru Dostudur

En önemli özelliğinin genel kod yapısı başta olmak üzere diğer nitelikleriyle birlikte, adeta arama motoru dostu olmasıdır. Yani SEO açısından önemli kabul edilebilecek birçok özellik, web sitenizi arama sonuçlarında daha yukarı taşımak için muazzam faydalar sağlamaktadır. Başlangıç aşamasında arama motorları için daha uyumlu olan WordPress için sonradan yapacağınız değişikliklerde bu uyumu koruyabilmek, tamamen size kalmıştır.

 

 

WordPress SEO Eklentilerinin Katkıları

Açık kaynaklı bir yazılım olması ve yine aynı şekilde birçok eklentinin üretilmesi, WordPress’in SEO’ya etkisi için olumlu sinyaller vermektedir. Bu eklentilerin sunmuş olduğu özellikler sayesinde, özellikle Google başta olmak üzere arama motoru sonuçlarında siteniz daha üst sıralarda yer almaktadır. Meta açıklamaları ve etiketleri, içeriklerin SEO analizleri sonrasında düzenlemeye teşvik edici uyarıları ve daha fazlası sayesinde, SEO uyumlu site ve içerikler oluşturmak için size beklentilerinizin üzerinde yarar sağlamaktadır.

Hız

Yazılımı kullanan sitelerin hızlı olması da, WordPress’in SEO’ya etkisi bakımından büyük önem taşımaktadır. Ancak burada alacağınız özel temaların, bu kıstas düşünülerek kodlanmış olması büyük önem taşımaktadır. Aksi halde profesyonel olmayan ve hız etkeni göz ardı edilerek hazırlanmış temalar, bu anlamda sitenize yarardan çok zarar verecektir.

SEO Uyumlu İçerikler İçin Zorlayıcı Olması

shutterstock 1066309889WordPress kullanıcısını adeta SEO uyumlu içerikler yayınlaması için, zorlamaktadır desek hata yapmayız. Bu hem kullanıcı odaklı SEO ve hem de arama motorları odaklı çalışmalar için geçerlidir. Otomatik olarak gelen konu başlığının H1 niteliğinde olması bu anlamda kabul edilebilecek bir özellikken, SEO eklentilerinin verdiği uyarılar ve diğer kullanım alanlarının hazır bir şekilde gelip teşvik edici nitelikte olması bunlardan bazılarıdır.

WordPress’in Dünyadaki Popülaritesi

WordPress’in SEO’ya etkisi, dünya çapında webmasterlar tarafından en fazla tercih edilen içerik yönetim sistemi olmasını sağlamıştır.

Hiçbir kodlamaya gerek olmayan, kodlama yapılaraksa daha iyi bir başarı yakalanabilecek özellikte olması, onu daha kullanılabilir hale getirmiştir. Günümüzde WordPress tabanlı bir web sitesi kurarak yönetmek, birkaç tıklama yapabilmek kadar basit bir hale gelmiştir.

100 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla dünya çapında rekor kıran WordPress’in, kullanım alanları da oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

WordPress ve E-ticaret

WordPress bir çok konu da bizlere  fayda sağlarken, E-ticaret konusunda da Wocommerce eklentisi ile sitenizi adeta bir kaç tık ile e-ticaret sitesine dönüştürebiliyor.

Bu dönüşüm ile Paypal ve kredi kartı ve Banka havalesi opsiyonları ile bir anda ödeme almaya başlayıp, kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Detaylı hizmetler için ise profesyonel bir destek almayı öngörebilirsiniz.

Yüzbinlerce eklentinin yer aldığı WordPress platformunda başarı yakalayabilmek için doğru kombinasyonları kurmanız ve sitenizin bakımlarını en iyi şekilde yapmanız size mutlak başarıyı getirecektir.

shutterstock 175030520WordPress’in Kullanım Alanları

Arama motoru sonuçlarında eskiden basit yöntemlerle üst sıralarda yer almak kolayken, günümüzde bunun oldukça zor ve hummalı bir çalışma gerektirmektedir. Yani SEO anlamında, internet sektöründe kıyasıya bir rekabet yaşanmaktadır. En iyi SEO tekniklerini yine en iyi şekilde uygulayanların zirvede daha çok yer aldığı bu dünyada, SEO adına yapılması gereken ne varsa yapılmasının önemi, daha da fazlaştı.

Bu sebeplerle eskiden WordPress kullanımına imtina eden birçok büyük web sitesi dahi, eski yazılımlarını terk ederek WordPress alt yapısıyla hizmet vermeye başladılar.

WordPress kullanım alanları günümüzde oldukça yaygın olup, başta orta ölçekli siteler gelmektedir. Blog ağırlıklı sitelerin daha yoğunlukta kullandığı WordPress’i, bunun dışında kadın bilgi siteleri ve haber siteleri olmak üzere, neredeyse tüm kategorilerde yayın yapan web siteleri tarafından kullanılmakta ve WordPress kullanım alanları hızla artmaktadır.

WordPress alt yapısını kullanan tanınmış sitelerden bazıları, şunlardır;

 • TIME
 • NBC Sport
 • TED
 • CNN
 • NOKIA
 • Habermatik
 • EbaY
 • PC net Online
 • UPS
 • Samsung
 • Mercedes
 • The Apple Blog
 • Mozalli Labs
 • cPanel
 • Hostgator
 • PlayStation
 • Sözcü
 • BBC America

Gibi ünlü sitelerin dışında birçok tanınmış site tarafından kullanıldığı bilinmektedir.