Site Denetiminde Kullanılan En iyi SEO Araçları

Birçok ücretli ve ücretsiz SEO araçları, kendi alanlarında sitenizin denetimini yapabileceğiniz ve buradan çıkan sonuçlara göre SEO çalışması stratejisi geliştirebileceğiniz, önemli sonuçları ortaya koymaktadır. Bu araçlar sayesinde sitenize olumlu/olumsuz etki eden faktörler hakkında daha net bilgi sahibi olabilir, bu bilgiler ışığında yeni bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

Sitenizi zaman zaman kendiniz test etmediğinizde, ortaya çıkacak bazı olumsuzluklardan haberiniz olmayacağı gibi, rakiplerinizin çok gerisinde kalmanızda mümkündür. Bu yazımızda sizlere, site denetiminde kullanılan SEO araçları hakkında kapsamlı bilgiler verdik. Sitenizi kontrol etmeniz için, en yararlı SEO araçları listesini aşağıdan bulabilirsiniz.

Google Search Console

Google Search ConsoleGoogle tarafından ücretsiz sunulan ‘Google Search Console’ aracı, sitenizi farklı özellikleriyle geniş kapsamlı denetleyerek size otomatik sonuçlar vermektedir. Eski webmasterların daha detaylı bilgiye sahip olduğu araç hakkında, web dünyasına yeni dahil olma çabasında olanlar için birtakım bilgiler verelim.

Bu araç, sitenizde bulunan bir URL’nin, arama motoru sonucunda nasıl görüldüğünü test etmenize imkan vermektedir. Yani herhangi bir içeriğiniz Google arama sonuçlarında çok gerilerdeyse, bunu çözmek için çalışmalar yapmanız gerekecektir. Bu verilere göre yapacağınız çalışmalar sonrasında, sayfanızı arama motorları sonuçlarında daha görünür hale getirmeniz mümkündür.

Aracın PageSpeed Insights özelliğiyle de, sitenizin gerek masaüstü ve gerekse mobil sayfalarının hızını test etme imkânınız bulunmaktadır. Unutmayın ki son Google algoritmasıyla, site hızı SEO açısından hayati kavramlardan birisi olmaya başladı.

Check My Links

Web sitenizde bulunan linklerin kontrolünde kullanılabileceğiniz Check My Links, ücretsiz bir SEO aracıdır. Özellikle kalabalık link yapısı bulunan sitelerde linklerin her birini takip etmek mümkün olmadığı durumlarda, bu aracı kullanabilirsiniz. Google Chrome Uzatansı olarak kullanabilirsiniz.

Website Grader

Website Grader HubSpotÜcretsiz site denetiminde kullanılan SEO araçları arasındaki Website Grader, web sitenizin farklı özelliklerini test etmeniz için elverişli araçlardan birisidir.

 • Sitenizin hız ve sayfa boyutu gibi genel durumunu ölçer.
 • Sitenin mobil duyarlılık ve okunabilirlik durumunu test etmenize imkan verir.
 • Sitenizin arama motorları botları ve insanlar tarafından, kolaylıkla bulunup bulanamadığını test eder.
 • Web sitesinde var olan, güvenlik sorunlarını görmenize yardımcı olur.

E-posta adresi ve site URL’si ile kullanacağınız araç, 1ile 100 arasında puanlama sistemiyle size rapor sunmaktadır.

Ücretli Site Testi SEO Araçları

WooRank

Woorank Nasıl Kullanılır ?Gelişmiş bir site test aracı olan WooRank, Aylık 49 dolardan hizmet alabileceğiniz en iyi SEO araçları arasında bulunmaktadır. Birçok farklı özelliği bulunan bu araç, web sitesinin sosyal medyadaki performansından tutunda, girişlerde kullanılan teknolojiye kadar birçok site ve ziyaretçi analizini detaylı olarak yapmaktadır.

Farklı bölümlere ayrılan bu araç ile raporlayabileceğiniz detaylar, şunlardır;

 • Genel SEO raporlaması
 • Site Kullanılabilirliği
 • Ziyaretçi giriş teknolojisi
 • Yerel görünüm
 • Pazarlama Kontrol listesi
 • Sosyal ağlardaki site durumu
 • Farklı ziyaretçi davranışları

Ahrefs

Ahrefs Kullanım Rehberi 2019Webmasterların en az bir kez adını duyduğu ve özellikle ciddi SEO çalışmaları yapanların yararlandığı başlıca SEO araçları arasındaki Ahrefs, aylık 99$ karşılığında hizmet alabileceğiniz bir üründür.

Anahtar kelimesi araştırmasında etkin olarak kullanılan aracın, farklı testler için de kullanımı mümkündür. Bu araç ile sitenizin link ve arama motoru sıralamalarındaki yerleri hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi, anahtar kelime sıralamalarını da görmeniz mümkündür.

Ahrefs’in aslında en önemli özelliği, rakip siteleri de test etmenize imkan sunmasıdır. Bu sayede çalışmalarınızı rakip sitelere göre yaparak, daha iyi bir SEO kurgusu ortaya çıkarabilirsiniz. Ahrefs içerisinde, üç ana fonksiyon bulunmakta olup, bunların her birisi ayrı bir öneme haizdir.

Keywords Explorer: Sorgulayacağınız anahtar kelimenin hem yükselme, hem de tıklanma hacmi hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlar.

Content Explorer: Anahtar kelime ve konular üzerinde, yüksek performansa sahip sayfalar hakkında bilgi edinmenize imkân verir.

Site Explorer: Kendi sitenizin ya da rakip sitelerin, genel performansını görmenize yarar.

 

BuzzStream

BuzzStream Nedir ?Site denetiminde kullanılan SEO araçları arasındaki BuzzStream, verimli bir şekilde yararlanabileceğiniz araçlardan birisidir. Aylık 49$ ücretle yararlanacağınız araç, web sitenize link vermiş siteleri görüntülemek için kullanacağınız araçlardan birisidir.

BuzzStream ile elde edeceğiniz raporlar doğrultusunda çalışmalarınıza yön vererek, web siteniz için daha iyi kazanımlar elde edebilirsiniz.

 

 

MozMoz Kullanım Rehberi

Aylık kullanım ücreti 99$ olan Moz, web sitenizin arama sonuçlarında daha görünür olması ve daha fazla ziyaretçi elde etmek için yapmanız gereken şeyleri, yani sitenizin eksik yönlerini görmenizi sağlar.

Web sitenizdeki 3 bin URL’yi kısa sürede test etmenizi ve test sonucunun e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Yönlendirme ve kopya içerik konusunda da testler yapabileceğiniz Moz, en fazla kullanılan SEO araçları arasındadır.

 

 

SEMrush

Semrush SEO Aracı

En iyi anahtar kelime araştırması yapılabilecek araçlardan birisi olan SEMrush, aylık 99 dolara geniş kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmanızı sağlamaktadır. Bazı özellikleri kısıtlandığı için aylık 199 dolarlık paketi Tutus Ekibi kullanmaktadır.Ücretsiz üyelik kısmında anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz gibi, ücretli üyelik alarak da birçok farklı çalışmayı yapmanız mümkündür.

Site denetiminde kullanılan SEO araçları arasında rüştünü çoktan ispatlamış araç, SEO çalışmaları yapanların en önemli tercihleri arasında yer almaktadır. Temel özelliklerinden şimdilik bahsedeceğimiz Semrush,

 • Domain Analytics – SEO ya da PPC performansı hakkında önemli bilgileri buradan alabilirsiniz. Rakiplerinizi detaylı inceleyebilmenizi sağlar.
 • Aylık Tahmin edilebilir site trafiği
 • Trafiklerin nereden geldiğini gösteren bir tablo
 • Siteye giriş yapan ziyaretçilerin kullandığı dil
 • Backlink Sayısı ve bunların Nofollow, Dofollow olarak gösterilmesi
 • Trafiği en fazla olan sayfalar
 • Adwords’deki sayfaların TBM Maaliyetleri
 • Kelimelerin detaylı sıralamaları.
 • Rakiplere göre konum sıralaması
 • Projeler – Her bir site için yeni bir proje oluşturursunuz. Bu projelerler içersinde Site Audit(Sağlık Raporu), sıralama ve backlink takibi yapabilmenizi sağlar.
 • Raporlama – Detaylı Raporlama hizmeti size tamamen özelleştirilecek bir bütünlükte sunulur. PDF formatında Markalı olarak alabileceğiniz raporları haftalık veya aylık olarak mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Api – Entegrayon çalışmalarınızda Semrush Projeleriniz ile birlikte ve ortak çalışma özelliği sunar.

Tutus Media Ekibi, projelerinizi incelerken maksimum performans veren SEO Araçlarını kullanır. Bu sayede gözümüzden hiç bir şey kaçmaz daima hazırlıklı olur ve projelerinizi için özel bir strateji oluştururuz. Sizde SEO’da gerçek uzmanlardan destek almak istiyorsanız.

Bizimle iletişime geçebilirsiniz. Projeleriniz bizimle her daim emin ellerde olacaktır. Ayrıca içeriğimizi beğendiyseniz sizi SEO Ajansı seçme konusundaki yazımıza davet edebiliriz.

Doğru SEO Ajansını Nasıl Seçersiniz ?