shutterstock 714451999Organik arama, arama trafiğinin yaklaşık %51’lik kısmını oluşturmakta ve SEO hizmetlerine yapılan yatırımların 2020 yılına kadar yılda 79 milyar dolara kadar yükselmesi beklenmektedir. Sürekli olarak gelişmekte olan Google parametreleri, her gün daha da kızışan bir rekabeti de beraberinde getirmektedir.

Peki, bu rekabet içerisinde en doğru SEO ajansını seçmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

SEO, yoruma açıktır ve her ajans kendi stratejisini belirleyerek müşterilerine bu doğrultuda hizmet sunmaktadır. Bu açıdan, çalışacağınız SEO ajansına karar vermeden yapmanız gereken ilk iş detaylı bir araştırmadır.

 

shutterstock 751762417Araştırma

Yeni bir SEO firması aramaya başlamak oldukça zor olabilir. SEO konusunda fikir sahibi iseniz ve doğru bir SEO ajansı seçmek istiyorsanız öncelikli olarak ne hedeflediğinize odaklanmalısınız. Bu, SEO ajansı seçimi için skalayı biraz olsun daraltabilmenize olanak sağlayacaktır. Araştırma işleminde, belki de en kötü yol hiçbir fikriniz yokken Google ‘da SEO ajansı araması yapmak olacaktır. Bu yol ile bulacağınız bir firma eğer SEO konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, size mükemmel bir hizmet vadedebilir. Her firma sunduğu hizmeti, kalite sahibi değilse bile, allayıp pullayacaktır. Bu noktada referanslar büyük önem arz etmekte. Önünüze yüzlerce referans gelebilir, bu yüzden bir SEO ajansı ile görüşürken sunduğu referansları kontrol etmenizde fayda vardır.

Nasıl bir ajans ile çalışacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken faktörleri de şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bütçeniz; SEO ajanslarından her biri, size en düşük rakamlardan uç noktalara kadar geniş bir aralıkta fiyat sunabilir. Bunlardan bütçenize en uygun olanı seçerek gerekli görüşmeleri yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden önce bütçenizi belirleyin.
  • İhtiyacınız olan hizmetler; Genellikle teknik SEO, SEO stratejisi, içerik üretimi, bağlantı kurma ve diğer büyük markalar için daha kapsamlı hizmetleri içermektedir.
  • Ajans büyüklüğü; Bazı markalar daha küçük bir ajansı tercih edebilirken bazıları ise daha büyük SEO ajansları ile çalışmak istemektedir. Her ikisi de kendilerine göre artıları ve eksileri müşterilerine sunmaktadır. Değerlendirmelerinizi bu yönde yapmanızda fayda var.
  • Uzmanlık; SEO konusundan alacağınız verim ajansın kalitesi ve uzmanlığıyla doğru orantılıdır. Çevrenizde SEO ile ilgilenen arkadaşlarınız varsa yukarıdaki şartlara göre uygun bir ajans tavsiyesi isteyebilirsiniz.

SEO Ajansı ile Çalışmanın Sağladığı Avantajlar

  • Belirlediğiniz bütçeyle ilgili olarak finansman sıkıntısı yaşamazsınız.
  • Size sunulan her bütçeye uygun alternatif SEO paketleri ile kendinize uygun bulduğunuz ve istediğiniz hizmeti seçme imkanınız mevcuttur.
  • Tek bir uzmandan ziyade bir ajans ile çalışmak, daha güvenilir ve daha prestijli olacaktır. Sizden başka birçok müşteriye de aynı zamanda hizmet verdikleri için, tek bir uzmana kıyasla daha fazla tecrübeye sahiptirler.
  • İstediğiniz zaman anlaşmayı durdurabilirsiniz, bu inisiyatif tamamen size aittir.
  • Çalışma süresini, yapacağınız sözleşme ile belirleyebilirsiniz.
  • Düzenli raporlamalar ile sürecin takibini bizzat yapabilirsiniz.

Tutus Media Ailesi, tüm uzmanlığı ile hizmet vermeye her daim hazırdır.