shutterstock 295820363Yatırım getirisi, yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü gösteren bir veridir. Genel olarak ROI, bir yatırımın size ne kadar getiri sağladığını ve bu yatırımın devam ettirilmesi gerekip gerekmediğini göstermektedir.

ROI nasıl hesaplanır?

(Gelir-Maliyet)/Maliyet formülüyle hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, E-ticaret sitenizde 20₺ kar ile sattığınız bir ürün için 1.000₺ reklam yatırımı yaptığınızı ve yaptığınız bu reklam yatırımı üzerinden 80 adet ürün satışı gerçekleştirdiğinizi varsayalım. Bu durumda, (20×80-1000)/1000 = 1.6 sonucu elde edilmektedir. Verimli bir reklam için ROI daima 1’in üzerinde olmalıdır.

Maksimum ROI, yani yüksek yatırım getirisi elde etmek için anahtar kelime seçiminin önemini vurgulayarak, size bu konuda yardımcı olacak önerilerimize geçelim.

  • Tıklama Başına Maliyet Verisi alın

Tıklama başına maliyet veya bilinen kısaltmasıyla TMB verileri, SEO için oldukça büyük önem arz etmektedir. Pazarlamacıların, anahtar kelimenin üzerinde görünmek için para harcamamaları durumunda ticari açıdan bir yetersizlik söz konusu olacaktır.

  • Uzman olduğunuz alana odaklanın

Bu noktada kısa vadeli hedeflerinize öncelik vermeye dikkat etmelisiniz. Bir anahtar kelimeye odaklanmanın, arama hacmine bakılmaksızın sıralamaya herhangi bir etkisi söz konusu değildir.

shutterstock 321450221

  • Kolay seçenekleri seçin

Yatırım yaptığınız her kampanya için sizden daha fazla yatırım yapan bir rakibinizin olacağı gerçeğini asla göz ardı etmeyin. Alanınızdaki büyük markalarla rekabet etmek yerine, bütçenize uygun ve daha kolay anahtar kelime seçimleri yapmaya özen göstermelisiniz.

  • Arama hacmine değil trafik üzerine odaklanın

Örneğin bir kullanıcı, giyim kategorisinde kazak aramak istiyor. Arama bölümüne “kazak” yazıldığı takdirde kadın-erkek kazak ürünleri listelenecektir. Kullanıcı, erkek kazak modelleri ile ilgileniyor ise aramaya “erkek kazak” yazarak ürünleri listeleyebilir. Dolayısıyla anahtar kelime seçimi, ihtiyacı karşılayabildiği kadar geri dönüş kazandırmaktadır.

  • Tek tek anahtar kelimeler yerine, anahtar kelime kategorilerine odaklanın

Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelimeleriniz alanlarına göre kategorilere ayrılmalı ve tek tek URL’lere veya dizinlerle eşlenmelidir. Anahtar kelime gruplarına odaklanmak, yalnızca doğal olarak değil aynı zamanda içeriğinizi destekleyici nitelikte olduğu için dolayısıyla trafiğinizde artışa sebep olacaktır.

Bu öneriler, sahip olduğunuz kaynaklar ile en etkili sonuçlara ulaşmanızı ve alanınızdaki rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayarak daha stratejik bir düşünce geliştirebilmenize yardımcı olacaktır.

Doğru bir strateji oluşturmak işinizi şansa bırakmaz. Proje başında verilen kritik kararlar sizi daima başarıya ulaştıracaktır. Tutus Media sizler için en doğru strateji’yi oluşturur. Yol haritanızı elinize aldığınızda kazamaya başlarsınız.