E-Ticaret Siteleri için Pazarlama ve SEO Rehberi

başlıklı bu yazımızda sizlere, e-ticarette başarıyı yakalamanın temel kurallarından bahsettik.

İnternetteki en rekabetçi kavramların başında gelen e-ticaret, iyi bir pazarlama stratejisi ile kurgulanması gereken ve SEO çalışmalarının daha büyük önem kazandığı hususların başında gelmektedir. Başarılı SEO çalışmalarının yanı sıra, internette daha görünür hale gelmek için farklı çalışmalara da önem vermek gerekmektedir.

İnternet üzerinde ürün veya hizmet satışı yapanlar için, en önemli kriter doğru hedef kitleye etkili ve daha az maliyetle ulaşmaktır. Bunun için izlenebilecek, birçok farklı yöntem bulunmaktadır. E-ticaret hakkındaki tavsiyelerimiz, satışlarınızı ve bilinirliğinizi önemli ölçüde artıracak niteliğe sahip altın kurallardır.

Doğru Hedef Kitle Seçimi

dogru hedef kitle

Pazarlamanın en iyi yolu, doğru hedef kitle seçimini yaparak çalışmalarınızı bu yönde sürdürmektir. Ürünlerinizi alma potansiyeli yüksek cinsiyet ve yaş aralığının doğru seçilmesi gibi, yerel bir hizmet veriyorsanız hedef kitlenizin bulunduğu bölgeye yönelik çalışmaları da ihmal etmemeniz gerekir.

Bunlar hem pazarlama maliyetlerinizi azaltacak, hem de insanların müşteri olarak daha fazla geri dönüşümünü sağlayacaktır. Kadınlarla dolu bir otobüsün içerisinde tıraş köpüğü satmak nasıl ki yanlış bir satış stratejisiyse, internet üzerinde makyaj malzemeleri satan bir e-ticaret sitesinin erkeklere gösterilmesi de yanlış bir yaklaşım olacaktır.

 

 

Google Reklamları

reklamlar

 

Rekabetin yüksek olduğu e-ticarette, insanlar tarafından bilinir hale gelmek ve müşteri dönüşümü sağlamak için yapmanız gerekenlerden birisi, Google reklam platformlarından hedef kitlenize ulaşmaktır.

 

Bir yandan SEO gibi farklı çalışmalara devam ederken, diğer yandan Google Adwords ile anahtar kelimeleriniz için reklam vermek, satışlarınızı artırmak için büyük öneme sahiptir. Google arama motorunun yıllık toplam gelirinin %90’dan fazlasını reklamlardan elde ettiğini söylersek, vereceğiniz reklamların önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Sosyal Medyanın Etkisi

sosyamedyaGünümüzün en büyük ve hızlı iletişim kanallarının başında, hiç şüphesiz ki Facebook, Twitter ve Instagram gibi farklı sosyal mecralar gelmektedir. İnsanlara ulaşmanın en iyi yollarından birisi olan bu mecraların etkin bir şekilde kullanılması, hedeflerinize emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya sitelerinin en önemli avantajlarından birisi olan takipçi kazanımı, e-ticaret pazarlamasında bilinmesi gerekenler arasında büyük öneme sahiptir. Çeşitli yöntemlerle hedef kitleniz içerisinde yer alan takipçiler edinmeniz, ürünlerinizi hiçbir reklam ücreti vermeden insanların doğrudan görmesini sağlayacaktır.

Örneğin sürekli ürün satışı reklamı vermek yerine, ürünle alakalı ilgi çekici bir sayfa hazırlayarak reklam maliyetlerinizi düşürürken, kazanç noktasında artan bir grafik çizebilirsiniz.

Makyaj malzemeleriyle ilgili bir ürün pazarlaması yapıyorsanız, bunun için ‘Kadın ve Güzellik’ gibi bir Facebook sayfası açarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Direk olarak ‘Makyaj Malzemeleri’ adında bir sayfa oluşturmanız, insanların sayfanızın satış ağırlıklı olmalarını düşünmesi nedeniyle yanlış bir stratejidir.

Alternatif olarak ‘Kadın ve Güzellik’ ismiyle sayfa oluşturmanız halindeyse hedef kitlenizin bu sayfanın, kadınlarla ilgili farklı paylaşımların yanında, güzellik sırlarıyla ilgili bilgilerde paylaşılıyor şeklinde anlamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kadınların ilgisini çeken paylaşımlar yapmaya devam ederek bir yandan takipçi sayınızı artırırken, diğer taraftan nadir aralıklarla ürünlerinizle ilgili paylaşımlar yaparak yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Yine sosyal medya reklamları, e-ticarette müşteri potansiyelini artırmak için müthiş yöntemlerden birisidir. Sosyal medya reklamlarını e-ticaret için önemli kılan en önemli nokta, daha fazla detayla hedef kitlenize ulaşabilir olmanızdır.

Bu reklamların bazı önemli özelliklerine bakacak olursak, şunları diyebiliriz;

  • Yaş aralığının seçilebilir olması
  • Kadın ve erkek gibi, cinsiyet seçiminin yapılabilir olması
  • Şehir, İlçe ya da ülke gibi konumların seçilebilir olması
  • Sektörünüzle alakalı diğer sayfalarla iletişimde olan insanları seçme imkanın bulunması
  • Hatta eğitim durumu ve çalışma alanı gibi detayların belirlenebilir olması

Gibi özellikler, sosyal medya reklamlarının, e-ticarette daha fazla önem kazanmasını sağlamaktadır.

Google Adwords ve sosyal medya reklamlarının marka değeri ve bilinirliğini artırması, bu mecraların satışlarınıza sunacağı önemli katkılar arasındadır. Zira daha büyük bir marka gücü oluşturarak, hizmet ya da ürün için insanların gözünde daha güvenilir hale gelebilirsiniz.

SEO Çalışmaları

TutusMediaSEO

Hiç kuşkusuz ki e-ticaret pazarlamasında bilinmesi gerekenler arasındaki en önemli husus, doğru SEO çalışmalarının yapılmasıdır. Yapılacak çalışmalar neticesinde arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak, bir yandan satışlarınızı artırmaya başlayabilir ve diğer yandan web siteniz için daha kalıcı başarılar elde ederek reklam maliyetlerinden kurtulabilirsiniz.

İnternet üzerinde nasıl bir web sitesine sahip olursanız olun, reklam maliyetlerinizi azaltarak web sitenizin kalıcı başarılar elde etmesi için temel SEO çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Bu çalışmalar reklamlardan elde edeceğiniz verimlerin yanı sıra, site değerinin artması için de etkilidir.

İnternet üzerinde hizmet ya da ürün alımına yönelik yapacağınız birçok aramada, 1. Sırada çıkan birçok sitenin aynı zamanda reklam çalışması yaptığını görebilirsiniz. Neredeyse sınırsız rekabetin yaşandığı e-ticaret dünyasında, internet üzerinde daha fazla görünür olmak tartışılmaz bir öneme sahiptir.

E-Ticaret pazarlaması hakkında bilgiler verdiğimiz konumuzla ilgili sormak istediklerinizi, iletişim bölümünden bize sorabilirsiniz. Tutus Media Ekibi sorularınızı en içtenlikle cevaplayacaktır.