SEO 2019’da Sizin Yılınız Olsun!

Web siteleri için büyük öneme sahip olan, SEO çalışmalarının bir bütünlük içinde olması gelmektedir. SEO etkisini artırma teknikleri hakkında verdiğimiz ipuçları, web sayfalarınızın eskisine nazaran arama sonuçlarında daha sık görünmesini sağlayacaktır.

Site içi ve site dışı SEO çalışmalarını kapsayan SEO etkisini artırma yolları, sitenize artı bir değer katacak çalışmalardan oluşmaktadır.

SEO Etkisini Artırma Teknikleri

Özellikle blog sayfası bulunan e-ticaret sitelerinde blog yazılarının arama sonuçlarında daha ön planda olması, önemli bir sorundur.

Başta bu sorunu açmak ve arama motorlarından doğal trafik elde etmek için, SEO çalışmalarının doğru bir strateji üzerine kurgulanması gerekmektedir. İşte sizin için hazırladığımız bir kaç püf nokta!

Ürün Sayfanızdaki Metin Değerini Artırın

Satış sayfalarının blog yazılarından geri planda kalmasının en önemli nedeni, metin açısından zayıf olmasıdır. Bu durumda yapılması gereken en önemli hususlardan birisi, satış sayfalarının metin değerinin artırılmasıdır. Bunu uzun içerikler hazırlamak yerine, satış sayfasının durumu buna izin veriyorsa 200-300 kelime metinler hazırlayarak aşabilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir başka hususta, blog kısmından ilgili ürünle alakalı yazılar yazarak bunu iç linkleme ile desteklemenizdir. İç linkleme ile alakalı aşağıda kapsamlı bilgiler vereceğimiz için, linkleme kısmını burada basitçe geçiyoruz.

Devamlılık Esastır!

TutusMediaSEO

SEO etkisini artırma teknikleri ile doğrudan bağlantısı olmasa bile, dolaylı yoldan site devamlılığının aslında çok önemli bir bağlantısının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hangi sektörde olursa olsun günümüzde marka olmuş işletmelere baktığımızda, her ne kadar en kaliteli ürünleri müşteriye sunmuyor olsalar bile devamlılık sayesinde marka olmayı başarabilmişlerdir.

Web siteleri için devamlılıktan kasıt, sitenin yayın hayatına kesintisiz devam etmesi anlaşılmalıdır. Bu nedenle hosting seçiminin SEO’ya etkisi asla ihmal edilmemelidir. Ek olarak sitenizin içerik bakımından güncelliği de elzem bir durumdur.

Başlıkları Optimize Edin!

Uzun yıllardır SEO çalışmalarının baş tacı olan başlık etiketleri, SEO çalışmalarının en önemli parçası olmaya devam etmektedir. Kullanacağınız başlık etiketlerinin, içerikle alakalı olması arama motorlarında daha görünür olmak için önemli bir değerdir.

Google’ın arama sonuçlarında yaklaşık 70 karakterlik başlık etiketlerine izin vermesi sebebiyle, bu kısa alanın nitelikli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Mümkünse temel anahtar kelimelerinizi bu başlık etiketlerinde kullanmalı, başlığın ilk kısımlarında geçmelidir.

Ancak sırf arama motorları için başlık etiketi kullanma hatasına düşmeden, kullanıcıya hitap edecek başlıklar oluşturmanın önemini unutmayın. Web sitenizin arama motorlarında daha fazla görünür olması kadar, doğru başlık etiketleriyle sonuçlarda sitenizi gören kullanıcının sitenize giriş yapmasının da önemli olduğunu unutmayın.

Ziyaretçinin kafasını karıştıran ya da aradığı bilgi ya da ürünün o sayfada olup olmadığını düşünmesine yol açmadan, net bir şekilde içeriğin konusuyla ilgili etiket kullanmaya çalışın.

optimizasyon tutus

Meta Açıklamalara Özen Gösterin!

İçerik ya da satış sayfanızın arama sonuçlarında daha üstlerde görünmesini sağlayan önemli çalışmalardan birisi de, içerik ve ürün sayfalarınızın meta açıklamasını da özenli ve anahtar kelimenizi içerir şekilde yazmak, sıralamanıza önemli katkılar sağlamaktadır.

Meta açıklaması yazmamanız halinde, içeriğin ilk 160 karakterlik kısmı arama sonuçlarında gösterilecektir. Bu nedenle ilk makalenizin ilk 160 karakterlik giriş kısmında, temel anahtar kelimenin geçmesi önemlidir.

Siteniz buna elverişliyse düzenli bir meta açıklaması yapmanız ve aynı zamanda ilk 50 kelime içerisinde anahtar kelimenizin geçmesi, sonucu daha verimli hale getirmektedir. SEO etkisini artırma teknikleri arasındaki meta açıklamalar, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken uygulamalar arasındadır.

Breadcrumbs (Ekmek Kırıntısı) 

Basit bir SEO değeri gibi gözükse de, kullanıcı odaklı SEO için büyük önem taşımaktadır. Ziyaretçiye ana sayfaya dönme konusunda yardımcı olan bu basit detay, kullanıcının sitenizde kalma ve gezinme oranını artırmaktadır.

Ziyaretçi ana sayfanıza dönerek en güncel paylaşımlarınızı görebilmesi için, başta ‘Ana Sayfa’ ve ardından kategori linkinin bulunması, sitenizde belirli bir düzeni sağlamak için önemlidir. Ayrıca ziyaretçinin diğer sayfaları gezinmesi ve sitede kalma süresine etki etmektedir.

Örnek: Milliyet >> Gündem >> İstanbul’da büyük yangın!

tutus seo ajansi

Alt Başlıklar

SEO etkisini artırma teknikleri arasındaki diğer husus, şüphesiz ki alt başlıkların doğru bir şekilde kullanılmasıdır.

  • Alt başlıklar H2 ve H3 yapısına uygun olmalıdır.
  • Alt başlıklarınızda, mutlaka 1 kez anahtar kelime geçmelidir.
  • İçerik oluştururken elverişli durumlarda, iki H2 etiketine sahip alt başlık arasındaki içerik uzunluğu 300 kelimeden daha az olmalıdır.

Ana başlığınız kadar önem vermeniz gereken alt başlıklar, devamında anlattığınız şeylerle ilgili olmalıdır. Dikkat çekici alt başlıkların kullanılması sitede kalma süresini uzatırken, ayrıca Google’a konuyla alakalı daha net mesajlar vermektedir.

İç Link İnşaasına Önem Gösterin

Her zaman ihmal edilmeden yapılması gereken ve SEO etkisini artırma teknikleri arasındaki önemli noktalardan birisi olan iç linklemeler, siteniz ve önemli konularınız için gerekli olanlar arasındadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi blog yazısının daha az metine sahip ürün sayfasından daha önde çıkmasını engellemek için de, ayrıca önemlidir. Ürün sayfanızın blog yazılarından daha üstte olmasını istiyorsanız, bu sayfalara iç linkler ile atıfta bulunmanız gerekecektir. Diğer yandan, ziyaretçinin sitede daha fazla gezinmesi için de büyük bir öneme sahiptir.

Etkili Görsel Kullanımı

Görsellerin etkili bir şekilde kullanımı, arama motorlarının yanı sıra sosyal medyadan hit almak içinde önemlidir. Bu nedenle özellikle ‘Öne Çıkan Görsel’ üzerine konuyla ilgili kısa ve çarpıcı bir yazı yazmak, ziyaretçi dönüşü için önemlidir. Google açısından değerlendirecek olursak da, anahtar kelimelerin görsel isimlerinde geçmesi ayrıca önemlidir.

SEO etkisini artırma teknikleri hakkında, birkaç ipucu verdik. Sizde SEO Hakkında geniş kapsamlı bir bilgi almak istiyorsanız TUTUS Media Ekibimiz sizleri çin her daim hazır olacaktır!