Seo çalışması yaparken arama motorlarında en üst sıraları hedefleriz. Bununla birlikte her dönemde kullanıcı deneyimi kriterlerinde değişiklikler olur. Bu değişiklikler SEO kritlerlerini ve Google algoritmalarını etkiler. Google algoritma güncellemeleri de kullanıcılara daha iyi sonuç göstermenin peşindedir.

Google rankbrain ve Penguen algoritmaları ile yapay zekanın sonuçları sıralarken Google’da üst sıraları hedeflemek artık sadece site içi linkleme ve content kalitesi ile sınırlı değil.

SE Journal sitesi Seo işinde uzman 65 kişiye SEO harcamalarını hangi parametrelere göre yaptıklarını araştırmış ve bir infografik yapmış.

Araştırmaya göre;

En çok 404 hataları üzerinde durulmuş. Moz’dan Ran Fishkin, Ahrefs’den Tim Soulo, Survermonkey’den Schwartz gibi Seo stratejisti ve uzmanı olan bu ekibin arama sonuçlarında yükselme ve düşme nedenlerini de sıraladığı bu infografikte neler var derseniz özetleyelim.

seo_marketers_ig_v2-1-1-760x3504

1- Uzmanların %25’ten fazlası teknik ve site içi (onpage) optimizasyon konusuna odaklanıyor.

2- Yine SEO uzmanlarının %75’i kaliteli içerik üretimine odaklanıyor.

3- İlgili içeriklerden backlink alma da en tercih edilen yöntemlerden birisi.

Bununla birlikte bir SEO çalışmasından beklentilerinizin neler olabileceği ve neye göre SEO fiyatlandırması yapılabileceğine gözatacak olursak;

1- Seo çalışmasının süresi ve maliyet hesaplaması

2- Sitenizin sayfa sayısı

3- Sitenizin SEO çalışması öncesi durumu. Yeni bir site ihtiyacı var mı? Varolan sitenin mi optimizasyona ihtiyacı var? Neler doğru ya da yanlış yapılmış? Tüm bu çalışmalar için ne kadar bir zaman gerekli? gibi sorular sürenin de belirleyicisi oluyor.

bozuk kamyon seo

4-  Rekabet: keyword difficulty dediğimiz anahtar kelimede rekabet ne durumda? Zorluk oranı ne kadar ve rakiplerin çalışma başlangıcındaki pozisyonları neler gibi dış araştırma ve planlama da belirleyici etkenlerden birisi

Sonuç:

“Your Aggressiveness Level” dediğimiz kişisel agresif saldırganlık düzeyimiz ne olacak? 

crocodile

Agresif pazarlama için nasıl bir bütçe planlaması yapılacak?

1- Yavaş yavaş ve zamana yayılacak bir şekilde mi

2- Satış kaybetmeyi göze almayacak şekilde hızlı bir girişle Sosyal Medya ve Adwords birlikte mi

Kısaca neyi nasıl yapmayı düşündüğümüzün planlı bir takvim içinde bölümlere ayırmak gerekiyor.

Ongoing servisler dediğimiz SEO optimizasyonu devam ederken verilecek hizmetler ile birlikte ekibin SEO deneyimi ve becerisinin başarıda önemli rölü var.

Tüm bunların yanında hedeflerinize uygun stratejiler belirleyerek hızlı yükselişiniz için programlı ve sistemli bir çalışma yürütüyoruz. Tutus Media olarak müşterilerimizin başarılarını kendi başarımız olarak görüyoruz.

Yeni müşterilerimizden İsviçre’nin en büyük çocuk mağazası olan Panda Kindermöbel  eticaret sitesi projesinde SEO çalışma başlangıcında 5 anahtar kelime de ilk sıra hedeflenmişti. 5 anahtar kelime de ilk sayfaya girdi. Organik trafiklerde %38’in üzerinde bir artış elde ettik.  Anahtar kelimelerin arama motorlarında iyi konumdaki gösterim oranlarında %500’ün üzerinde bir artış sağladık.

pandakindermoebel

Yine Türkiye pazarında kadınlara yönelik gözlük, çanta ve saat satışı yapan eticaret sitelerinden birisi olan Modamilyon.com projesinde ise organin trafikte %225’lik bir artış sağladık. Organik direkt site ziyaretinde %30’un üzerinde bir artış var şu anda.

modamilyon

Doğru SEO, SEM ve Sosyal Medya stratejileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.