Günümüzde farklı amaçlar için kullanılan birçok sosyal medya mecrası mevcut. Tüm bu mecraların aktif şekilde kullanılması ve takibi oldukça zordur. Özellikle birkaç farklı marka veya müşteri hesabı yönetiyorsanız, bu işi daha da zorlaştıracaktır. Birçok marka Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin, Tripadvisor, Youtube vs. gibi tüm mecralarda bulunmak ve kullanıcılara ulaşmak istemektedir. Bu mecralarda marka konumlandırması yaptıktan sonra, tüm bu mecraların yönetimin düşündüğünüzden daha zor olacağını da unutmayın.

Sosyal medya yönetimi, hesaplarınızın kolay takibi, her mecrada vakitli ve düzenli paylaşım, Hesapların performans değerlendirmesi gibi bir çok iş yükü karşınıza çıkacaktır. Peki bu iş yükünü azaltmanın bir yöntemi yok mu? Tabi ki var. Sosyal medya yönetim araçları işte burada devreye giriyor. Aynı işlevi gören, arayüzü farklı, özellikleri farklı olan birçok sosyal medya yönetim aracı mevcut. Bu araçlardan bazılarını inceleyebiliriz.

Hootsuite

social share

Sosyal medya yönetimi araçları arasında en çok bilinen ve kullanılan araçlardan biridir. Tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir noktadan yönetebilir, içeriklerinizi belirli gün ve saatlere göre ayarlayabilir, otomatik paylaşım yapılmasını sağlayabilir ve isterseniz haftalık, isterseniz aylık performans raporları alabilirsiniz.

Bu araca ulaşmak için Hootsuite linkine tıklayın.

 

Buffer

Buffer hem kolay kullanımı, hem de basit arayüzü sayesinde en çok tercih edilen sosyal medya yönetimi uygulamalardan biridir. Ücretsiz versiyonunda 3 farklı hesabın yönetimini yapabilir, daha çok hesabınız varsa 8 hesap veya 100 hesap kullanabileceğiniz üst paketlere geçiş yapabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi konusunda size kolaylık sağlayacak bu uygulama Instagram paylaşımları için de mobil uygulaması sayesinde kolaylık sağlamaktadır. Buffer da size içeriklerinizin analizi için rapor sistemi sunmaktadır. Buffer kullanmak veya incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Bitly

Link kısaltma uygulaması olarak bilinen Bitly içerik analizleriniz için birebirdir diyebiliriz. İçerik paylaşımları için eklediğiniz linkleri Bitly üzerinden kısaltarak eklemeniz, daha sonra bu linklerin analizin yapmanızı kolaylaştıracaktır. Linkinize hangi konumdan tıklandığını, kaç kişinin tıkladığını, cinsiyete ve yaşa göre tıklanma oranlarını Bitly yardımıyla kolayca görebilirsiniz. Ücretsiz versiyonu mevcut olsa da, detaylı analiz için ücretli versiyonu da kullanabilirsiniz.

Bitly hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Social Media Ideas

IFTTT

IFTTT Birçok farklı hesapları ve uygulamaları birbirine entegre etmek için en iyi araçlardan biridir diyebiliriz. IFTTT farklı araçları ve hesapları entegre etmenize olanak sağlayan bir araç. Açılımı “If This, Then That” olan bu araç kullandığınız tüm araçları arasında bütünlük sağlayacaktır.

Sitede hesap oluşturduktan sonra sizden tetikleyici kanal ve hareketleri belirlemeniz istenecek. Tetikleyici kanallarınızı belirleyerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. İnstagram hesabınızdan paylaştığınız içeriğin farklı mecralarda paylaşılmasını, günlük hava durumunun sitenizde paylaşılmasını, ya da sitenizdeki değişikliklerin anlık olarak sosyal mecralarda paylaşılmasını sağlayabilirisniz. IFTTT ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Tweetdeck

Twitter şu an için en etkin sosyal medya mecralarından biri olarak kullanılmaktadır. Twitter için özel olarak geliştirilen bu araç, farklı Twitter hesaplarının tek panelden yönetilmesini ve kontrolünü sağlıyor. Sosyal medya yönetimi için Twitter özelinde hizmet sunan Tweetdeck uygulaması sayesinde tüm hesaplarınızın kontrolünü sağlayabilir, ayrıca linkleri otomatik olarak kısaltabilirsiniz. Tweetdeck uygulamasını denemek veya incelemek için tıklayın.