2018 yılı, sosyal medya pazarlamasında yeni zorlukları da beraberinde getirdi. Bu nedenle sosyal medya stratejinizi gözden geçirmenizde fayda var. Bu yazımız, sizin için rehber niteliğinde.

Sosyal medya stratejinizi planlamak, pazarlama alanındaki hedefleriniz açısından büyük önem arz etmektedir. Her yıl olduğu gibi 2018’de de tüm sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullandığımızdan emin olmak için gerekli kontrolleri sağlamamız gerekmektedir. Sosyal medya pazarlamanız, planladığınız gibi gitmediyse, bu sizin için bir mükemmel bir fırsat ancak sosyal medya stratejiniz açısından başarılı bir yarı yıl geçirmişseniz,  yeni fikirler keşfedebilir, başarınıza başarı katabilirsiniz.

Bunun için, sosyal medya pazarlamanızı gözden geçirmeniz ve en son trendlerden haberdar olarak bu doğrultuda bir strateji oluşturmanız için bir kontrol listesi oluşturduk.

 

sosyalmedya analiz

Kitlenizi analiz edin.

Doğru kitleye ulaşabiliyor musunuz? Her sosyal medya platformunda kitle incelemelerine daha yakından bakmanız, erişim alanınızı genişletip genişletmemeniz konusunda birçok fayda sağlayacaktır.

Kullandığınız sosyal medya platformlarını analiz edin.

Belirlediğiniz hedeflere ulaşabilmeniz için, her sosyal medya platformundaki etkinliğinizi değerlendirmek için geçtiğimiz yıldaki görüşlerinizi kendinize rehber alabilirsiniz. Her sosyal medya platformunda etkin olmanız belirli avantajları beraberinde getirebileceği gibi bu bir zorunluluk değildir. Önemli olan husus, hangi sosyal medya platformundan ne kadar geri dönüş alıyorsunuz. Bunun analizini sağlayarak çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Mevcut ROI ‘nizi ölçün.

Mevcut ROI yani yatırım geliri oranınız planladığınız gibi mi? Bu konuda gerekli ölçümleri yapmanız, size birçok konuda fikir verecektir.

KPI ‘ları inceleyin.

KPI ‘larınız yani anahtar performans göstergeleriniz 2018 yılı için hedeflerinizle uyumluluk gösteriyor mu? Sosyal medya pazarlaması için stratejinizi değiştirmek isterseniz, KPI’larınızı güncellemenin tam zamanı. Geçen yılınıza kıyasla daha iddialı, ancak gerçekçi hedefler belirleyin ve çalışmalarınızı bu yönde sürdürün.

Yeni sosyal takviminizi düzenleyin.

Sosyal medyada neler olduğuna dair genel bir fikir edinerek yıl boyunca zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bunun için sosyal takviminizi güncellemek için en doğru zaman, şuan.

Sosyal medya yayınınızın sıklığını gözden geçirin.

Yeterli içeriği sağladığınızdan ve ürettiğiniz içeriklerin kaliteli olduğundan emin olun. Örnek vermemiz gerekirse, Twitter’ın Facebook veya Instagram’a kıyasla daha fazla içeriğe ihtiyacı olabilir. Ancak yayınlarınızın istenen etkileşime sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer yeterli etkileşim sağlanamıyorsa, yayın sıklığını azaltmak daha fazla kişiye ulaşabilmenize olanak sağlayabilir.

İçeriğinizi çeşitlendirin.

Farklı içerik türleri oluşturduğunuzdan emin olun. İçerik türlerinizi fazlalaştırmak, sosyal varlığınızı canlandırabileceği gibi web üzerindeki görsel içeriğe olan eğilimle alakalı olarak daha fazla etkileşim sağlamanıza olanak sağlar.

Sosyal medya içeriklerinizde kullanıcı deneyimine odaklanın.

Sosyal medyayı, ücretli sosyal medya aracılığıyla veya web sitenize organik ziyaretçi sağlamak amacıyla kullanıyorsanız hedefiniz UX yani kullanıcı deneyimi olmalıdır. Sayfanıza daha fazla ziyaretçi girişi için, kullanıcıların gezinmelerinin mümkün olduğunca kolay olmasını sağlamalısınız.

Sosyal içeriğinizi SEO ile uyumlu hale getirin.

Sosyal medya, SEO için resmi bir sıralama faktörü olmasa da marka bilinirliğinize katkıda bulunarak dolaylı yoldan sıralamanızı etkilemektedir. Sosyal varlığınız, etkileşim sağlamak için SEO ile uyumlu olmalıdır.

Pazarlama stratejinize sosyal medyayı dâhil edin.

Sosyal raporlama, geliştirilmeye devam etmektedir ve dolayısıyla sosyal medyanın size herhangi bir dönüşüm getirip getirmediğini analiz etmek bu sayede çok daha kolay. Yatırım gelirinizi ve sosyal medyadan gelen dönüşüm oranınızı arttırmak için hedeflerinizi gözden geçirin.

Bu noktada şu soruyu kendinize sormalısınız. Sosyal varlığınız, hedeflerinizi yansıtıyor mu? Pazarlama stratejiniz, bilinçlendirmeden daha çok katılım üzerine odaklıysa bu amaca ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanabilirsiniz?

Ayrıca, işletmenizin satışlarını arttırmak ve yeni potansiyel satış yolları bulmak istiyorsanız, işletme hedeflerinizi sosyal medya pazarlama ile aynı doğrultuda tutmalısınız.

sosyal medya2018’de Sosyal Medya Pazarlaması Trendleri

Instagram hikayelerinin artan yükselişi

Instagram son yıllarda büyük bir gelişme kaydetti ve son özellikleri ile 2018 yılına da damgasını vurmaya devam edecek diyebiliriz. Kullanıcılar için hali hazırda en popüler platformlardan biri olduğu için markalar, daha fazla etkileşim sağlamak için Instagram ’a akın etmekte.

Instagram ‘ın yıla damgasını vuran Story yani hikayeler özelliği, son bir yılda etkileyici bir şekilde büyüme göstermesi ve günlük 300 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla birçok markanın bu alanda pazarlama stratejileri geliştirmesine neden oldu. Bu özelliği daha da etkili hale getiren “Önce Çıkanlar” özelliği ile hikayelerin 24 saatten daha fazla görünebilmesiyle birlikte daha etkili bir pazarlama stratejisi geliştirmek mümkün hale geldi.

sosyal medya video

Video Pazarlaması

Video içeriği, geçtiğimiz yıllarda sosyal platformlarda oldukça kapsamlı bir şekilde kullanılmıştır. Video içeriğinin oluşturulmasının yeni araçlar vasıtasıyla daha kolay olduğu için 2018 yılında videoya yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Videolar, kullanıcıların dikkatini çekme konusunda metin hatta görsel içeriklere kıyasla daha etkilidir. Ancak, video içeriğinden başarı elde etmek için birkaç önemli unsur bulunmaktadır.

  • Kısa olmasına özen gösterin
  • Alt yazı kullanımına yer verin
  • İlk saniyelerde kullanıcın dikkatini çekmeye çalışın
  • Kitlenizi ilgilendiren bir içerik oluşturun

Sosyal Medyanın bir parçası: Arttırılmış Gerçeklik

Geçtiğimiz yıla kadar sosyal medyada arttırılmış gerçekliğin yükselişini, Snapchat ve Instagram’ın filtrelerine eklediği ilgi çekici özelliklerle beraber gözlemledik. Snapchat, hali hazırda AR Merceklerini çeşitli markalara sunarak bu alanda kendine bir pazar yaratarak bu trende Instagram’ın da uymasını sağlamıştır.

Bu bağlamda 2018 yılı, AR içeriği oluşturmanın daha kolay hale geldiği bir yıl olacak gibi görünüyor.

Sonuç olarak; sosyal medya pazarlamacılığı, diğer pazarlama kanallarına kıyasla daha kapsamlıdır ve çeşitli özellikleriyle diğer kanallardan ayrılmaktadır. En yeni trendleri takip etmek, 2018 yılında sosyal medya pazarlaması için etkili bir strateji oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.