İnsanların daha fazla videoyalara yöneldiği ortamda artık Google’da Youtube kampanyalarına daha fazla önem veriyor.

Google’ın en büyük sorunu spam siteler. Birkaç günde spam site kurup anahtar kelime optimizasyonu ile ön sıralara çıkan siteler var. Ama Youtube öyle değil. Youtube Algoritması daha çok kullanıcı odaklı ve Öneriler sayesinde hedef kitleye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu da Youtube’da içerik üretmenin daha mantıklı hale geldiğini içerik üreticilerine gösteriyor. Üstelik Youtube’a reklam vermek isteyen kitle de gün geçtikçe artıyor.

Google, YouTube kampanyaları için hedef sıklığı sunarak reklamverenlerin bir reklamın kaç kez gösterileceğini kontrol etmesine olanak tanıyacak bu önemli bir gelişme ve reklam verenleri daha fazla rahatlatacak. Öngörüyü geliştirecek.

Google, hedef sıklığın kullanıma sunulmasıyla birlikte, reklamverenlere, insanların reklamlarını YouTube’da görme sayısı üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak.

Önceden, YouTube’da reklam sıklığını kontrol etmek, yalnızca Google Display & Video 360’ta bağlı TV kampanyaları yayınlarken mümkündü.

youtube kampanyaları
Google, YouTube Kampanyaları İçin Reklam Sıklığı Hedeflemesini Sunmaya Başladı! 3

Artık hedef sıklık özelliği, YouTube kampanyaları yayınlayan tüm reklamverenler için küresel olarak kullanılabilir.

Google, bir blog yayınında, hedef sıklığının, çok fazla reklamla görüntüleyenleri rahatsız etmeden reklamverenlerin hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor:

“Bu, reklamverenlerin daha kesin erişim ve sıklık için optimizasyon yapmasına yardımcı olurken, izleyiciler için uygun bir reklamcılık deneyimi sağlamaya devam etmemizi sağlayacak. Hedef sıklık, reklamverenlerin haftada dörde kadar bir sıklık hedefi seçmesine olanak tanır ve sistemlerimiz, istenen sıklıkta maksimum benzersiz erişime göre optimize edilir.”

YG’yi Kesmeden Reklam Sıklığını Artırın (Youtube Kampanyaları)

İnsanlara aynı reklamı tekrar tekrar gösterdiğinde, her zaman azalan getiri riski vardır.

Sonunda, izleyicilerin izlemediği ve eklenen gösterimlerin daha az satış sağladığı bir noktaya ulaşırsınız.

Google, aynı reklamı görmenin izleyiciler için sinir bozucu ve reklamverenler için israf olduğunu kabul eder.

Google tarafından yaptırılan bir çalışma, TV reklamverenlerinin YG’sinin, sıklık 6+ haftalık gösterimi aştığında %41 oranında azaldığını ve bu, sunulan TV gösterimlerinin %46’sını temsil ettiğini ortaya koyuyor.

shutterstock 1415039846
Google, YouTube Kampanyaları İçin Reklam Sıklığı Hedeflemesini Sunmaya Başladı! 4

Google, gösterimlerin neredeyse yarısının boşa harcandığını söylüyor:

“Çalışmamızdaki lineer TV gösterimlerinin neredeyse yarısı atık olarak kabul edildi, ancak Nielsen’in yaptığı aynı çalışma, markaların YouTube’daki haftalık ortalama frekanslarını tutarlı bir yatırım getirisi ile birden üçe çıkarabileceğini gösteriyor.

Bu, yeni Youtube Kampanyaları pazarlamacılar için bugün ulaştıkları aynı insan grubu üzerindeki etkilerini en üst düzeye çıkarmaları için büyük bir fırsat.”

Google, hedef sıklık ile reklamverenlerin YG’yi olumsuz etkilemeden gösterimleri artırmasına yardımcı olmayı amaçlar.

Reklamverenler sıklık hedefini seçebilir ve Google, sıklık hedefinde maksimum benzersiz erişime yönelik optimizasyon yapar.

Testte Google, YouTube’daki hedef sıklık kampanyalarının %95’inden fazlasının, önerilen en iyi uygulamalar izlenerek oluşturulduğunda sıklık hedeflerine ulaştığını söylüyor.

Kullanılabilirlik

Hedef sıklık, dünya çapında tüm Google Ads reklamverenleri tarafından kullanılabilir.

Sıklığı optimize edilmiş bir kampanyayı kullanmaya başlamak için, hedef sıklık olarak ayarlanmış yeni bir video erişim kampanyası oluşturun ve ardından istediğiniz haftalık sıklığı seçin.

Bütün bunları yapmak sizin için zor ise Tutus Media olarak 7/24 yanınızdayız…

Tutus Media Youtube Kanalı