E- Ticaret Firması olarak müşteri beklentilerini karşılayabiliyor musunuz?

Yeni bir rapora göre, e-ticaret firmalarının bütçe kısıtlamaları ve çalışan devir hızı ile boğuşurken müşteri beklentilerini karşılamakta zorlandığı ortaya çıktı!

Çoğu e-ticaret firması, müşteri beklentilerini karşılamakta zorlandıklarını söylüyor ve mevcut pazarlama ortamına ilişkin yeni bir rapor bunun nedenini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Ayrıca rapor, e-ticaret firmalarının üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin kullanımdan kaldırılması gibi gelecekteki zorluklara nasıl uyum sağlamayı planladıklarını da ele alıyor.

Rapordaki veriler, 35 ülkede 6.000 e-ticaret firmasının katıldığı bir anket çalışmasıyla ortaya çıkmış durumda.

2022’de E-ticaret firmaları İçin Temel Zorluklar Nelerdi?

Katılımcıların yaklaşık dörtte üçü ( %71 ), müşteri beklentilerini karşılamanın bir yıl öncesine göre daha karmaşık olduğunu söylüyor.

İnternetten ticaret yapan firmaların %83’ü, kuruluşlarının müşterilerle bir veya daha fazla pazarlama kanalı üzerinden gerçek zamanlı olarak etkileşim kurduğunu söylüyor.

e-ticaret firma
E-Ticaret Firması olarak müşteri beklentilerini karşılayabiliyor musunuz? 3

O halde e-ticaret firmalarını müşteri beklentilerini karşılamaktan alıkoyan nedir?

Anket yanıtlarına göre, e-ticaret firmalarının karşılaştığı en büyük zorluklar şunlardır:

  • Araçların ve teknolojilerin etkisiz kullanımı
  • Pazarlama yatırım getirisini/ilişkilendirmeyi ölçme
  • Kişiselleştirmeyi müşteri konfor seviyeleriyle dengeleme

İnternetten ticaret yapan firmaların üçte biri ( % 33 ), yaşam bilimleri, imalat ve teknoloji sektörlerindekiler özellikle sıkıntıyı hissettikleri için bütçe kısıtlamalarının bir zorluk olduğunu söylüyor.

Rapor, giderek daha zorlayıcı bir pazarlama ortamı için çalışan kaynaklarındaki boşlukların kısmen sorumlu olduğunu ortaya koyuyor.

Bütçe ve yetenek sıkıntısına rağmen, e-ticaret firmalarının %87’si çalışmalarının bir yıl öncesine göre şimdi daha fazla değer sağladığını söylüyor.

2023’te İnternet Mağazacılığının Öncelikleri Nelerdir?

Anket yanıtlarına göre, internetten ticaret yapan firmaların en önemli öncelikleri şunlardır:

  • Araç ve teknolojileri kullanımımızı geliştirmek
  • Yeni pazarlama stratejileri/taktikleri ile denemeler yapmak
  • Araç ve teknolojilerin modernleştirilmesi
amazonda urun satma 3
E-Ticaret Firması olarak müşteri beklentilerini karşılayabiliyor musunuz? 4

E-ticaret firmaları, 2023’te 2021’e kıyasla neredeyse iki kat daha fazla veri kaynağı kullanacaklarını tahmin ediyor.

E-ticaret firmalarının dörtte üçü hâlâ cihaz tanımlayıcıları ve toplayıcılardan veya veri aracılarından gelen çerezler gibi üçüncü taraf verilerini kullanıyor.

İnternet mağazalarının çoğu ( %68 ) birinci taraf ve sıfır taraf verilerine geçmek için tam olarak tanımlanmış bir stratejiye sahip olduklarını düşünüyorlar.

İnternetten ticaret yapan firmaların %58’i veri tabanlarını oluşturmak için müşteri bilgi paylaşımı teşvikleri sağlıyor.

Stratejilerine yapay zeka (AI) araçları ekleyen e-ticaret firmalarının sayısı giderek artıyor.

2022’de e-ticaret firmalarının %68’i , 2021’de %60 ve 2020’de %57’ye çıkarak tam olarak tanımlanmış bir yapay zeka stratejisine sahip olduklarını söylüyorlar…

En iyi AI kullanım örneklerinden üçü, görev otomasyonu etrafında toplanıyor:

  • Müşteri etkileşimlerini otomatikleştirme
  • Veri entegrasyonunu otomatikleştirme
  • Kanallar arasında müşteri yolculuğunu kişiselleştirmek

Giderek artan sayıda e-ticaret firması, kitlelerinin önünde kalmak için yeni kanallara yöneliyor. TV/OTT, dijital içerik ve video gibi kanallar, pazarlamanın benimsenmesinde en önemli büyümeyi yaşıyor ve podcast’ler gibi ses kanalları ikinci en büyük sıçramayı görmüş durumda.

2022 ve Sonrası Müşterilerin Beklentileri Nelerdir?

Pazarlama söz konusu olduğunda müşterilerin kişiselleştirme konusunda yüksek beklentileri var – müşterilerin %56’sı artık tekliflerin her zaman kişiselleştirilmesini bekliyor.

Buna karşılık, markalar, kitleleri ile kalıcı ilişkiler kurmak ve onlara ulaşmak için bir dizi kanal ve teknolojiye yatırım yapıyor.

Müşteriler ayrıca satın aldıkları firmalardan şeffaflık bekliyorlar. Ankete göre, müşterilerin %88’i şirketlerin değerlerini açıkça belirtmelerini bekliyor.

Gördüğünüz gibi e-ticaret yapmak artık ürünleri e-ticaret sitenize yüklemek ya da Pazaryerine yüklemekle yeterli olmuyor. Bu alanda dijitalde de büyük düşünüp büyük işler yapmak gerekiyor. Avrupa’da yıllardır 360 derece medya ajansı görevi yapan Tutus Media markanıza uygun dijital ticaret planlaması yaparak e-ticarette her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Tutus Media 7/24 yanınızda

Tutus Media Youtube Kanalı