Google’a ait video paylaşım platformu, televizyon ekranları için optimize edilmiş kısa biçimli dikey oynatıcılarla artık farklı bir evrene geçiyor. Böylece reklam verenler için Youtube Shorts Reklamları da önem kazanacak…

Youtube shorts artık televizyon için optimize edilmiş bir formatta olacak ve artık televizyonlardan da izlenebilinecek.

Android TV’lerin veya Google TV’lerin sahipleri artık YouTube uygulaması aracılığıyla kısa biçimli videoları görüntüleyebilecek. Bu da Youtube shorts reklamlarını artık günümüzde normal dijital reklamlardan daha önemli bir noktaya getirebilir.

youtube shorts reklamları
Reklam Planlamaları için önemli gelişme: YouTube Shorts Artık TV'de Kullanılabilinecek! 3

YouTube Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan blogda şunları söyledi:

“Bu, bir sonraki doğal adım gibi görünse de, bu dikey, mobil öncelikli deneyimi büyük ekrana getirmek için inanılmaz miktarda düşünce ve özen gösterildi.”

Bu sürümden önce, izleyicilerin dikey videoları yatay yönde izlemesi için uygun sistem bulunmuyordu. Artık dikey klipleri, başlık, ses formatı, içerik oluşturucu adları ve beğen/beğenmeme simgeleri dahil olmak üzere video hakkındaki bilgileri eklemek için daha geniş ekranın ek alanını kullanan temiz, beyaz kenarlı bir biçimde oynatabilirsiniz. Bu videolar öncesi Youtube shorts reklamları daha etkili olacak.

Topluluk Görüntülemeyi Kolaylaştırmaya Yönelik Yeni İşlevsellik

YouTube, bu yeni işlevi yayınlamadan önce kullanıcıların tercih ettiği biçimi araştırdı ve diğerleriyle birlikte daha büyük bir ekranda izlemeyi teşvik ederken “Kısa Filmlerin özü” olarak adlandırdığı şeyi korumaya çalıştı.

Mohan şöyle devam ediyor:

“YouTube, TV’de etkileşimi kolaylaştırmaya devam ettikçe, Shorts deneyiminin zenginliği daha da artacak. Kısa Filmleri TV’ye getirmek, hem içerik oluşturuculara hem de izleyicilere fayda sağlamak için en önemli deneyimlerimizden ikisini bir araya getirmek için harika bir köprüdür. Önümüzdeki haftalarda bu deneyim, TV modellerinde (2019 ve sonrası) ve daha yeni oyun konsollarında kullanıma sunulacak.”

Google’ın sahip olduğu video paylaşım platformu, geleneksel bir video oynatıcı ve birden fazla Kısa Filmin aynı anda görüntülendiği bir “müzik kutusu” stili biçimini kullanmayı denedi ve sonunda televizyonun ek ekranından hala yararlanan temiz bir tasarıma sahip bir düzende karar kıldı.

shutterstock 2186565839
Reklam Planlamaları için önemli gelişme: YouTube Shorts Artık TV'de Kullanılabilinecek! 4

TikTok ile Rekabet Edebilmek İçin YouTube Tarafından Yapılan Son Girişim: Youtube Shorts Reklamları

Kısa biçimli video alanında TikTok’un sahip olduğu gücün farkına varan Google ve Facebook da dahil olmak üzere diğer birçok şirket, değişen derecelerde başarı ile pazardan pay talep etmeye çalışıyor. Bu yayınlar için de haliyle bütçe gerekli. Bu da Youtube  Shorts Reklamlarının önemibi ortaya koyuyor.

YouTube Shorts,kısa film formatında en başarılı platformlardan biri oldu ve bu yılın Nisan ayında 30 milyon günlük görüntülemeye ulaştı.

Televizyonlar için Kısa Filmlerin piyasaya sürülmesi, YouTube’a rakiplerine göre önemli bir avantaj sağlayacaktır, çünkü çoğu akıllı TV, ayrı bir uygulama olan TikTok’u indirmek yerine YouTube uygulaması zaten yüklü olarak gelecek.

Shorts’u görüntülemek için yalnızca kullanıcıların uygulamayı açması ve ana sayfada bir videoya tıklaması yetecek. Shorts’ları doğrudan bir içerik oluşturucunun kanalından da görüntüleyebilirsiniz.

Tutus Media ile Youtube Reklamları ve Youtube Shorts Reklamlarınızı güvenli bir şekilde planlayabilirsiniz. 7/24 Yanınızdayız…

Tutus Media Youtube Kanalı