On bir ayın sultanı ramazanın hazırlıkları devam ediyor. Bugün sizlere Google Arama Verileri, Türkiye, Ramazan Dönemi 2018 ve YouTube Verilerine göre insanlar ramazan ayında arama motorlarında ve sosyal mecralarda ne araması yapıyor ve neler satın alıyor bunları derledik. Bu bilgiler ışığında Avrupalı markaların hem dijital alanda hem de Avrupa Türk televizyonlarında reklama çıkarak neler kazanacaklarını göreceğiz.

Ramazan Ayında yapılacak reklamlarda dikkat edilmesi gereken 3 husus!

  • Tüketiciler ramazan ayında ne arıyorlar?

Ramazan denilince ilk olarak aklımıza iftar ve sahur için yapılan hazırlıklar geliyor. Örneğin sahur ve iftarlar için; beyaz peynir, tulum peyniri, sıcak ve soğuk içecekler, bal, dondurulmuş gıdalar, hazır gıdalar vb. gıda ürünlerinin reklamlarını çokça görüyoruz. Çünkü tüketiciler bu ürünleri sıkça arıyorlar. Ramazan ayında bu ürünler için hem dijitalde hem de televizyonlarda reklama çıkmak oldukça etkili bir reklam planlamasıdır. İftar sofrasını süsleyen reklamlar ve sosyal medya paylaşımları oruçluları etkileyecektir. Sosyal medyada bilhassa popüler yemek pişirme kanallarında ürün tanıtımları tüketicilerin ramazan ayında yaptıkları aramalar için doğru bir adımdır.

Yeme-içme dışında bulunan sektörler için de ramazan ayı ayrıcalıklı bir aydır. Bilhassa ramazanın 15’inden sonra tatil planları yapanlar Google’da tatil aramaları yapmakta ayrıca televizyonda çıkan turizm reklamlarına ilgi duymaktadır. Bu sezonda Avrupa Türk televizyonlarına reklama çıkmak turizm sektörü için doğru bir zamanlamadır.

  • Doğru kitleyi belirlemenin önemi!

Ramazan ayında ulaşılacak kitle oldukça geniştir. Dijital reklam mı televizyon reklamı mı kitleye göre karar verilmelidir. Reklam mecrası belirlendikten sonra da doğru mesajlarla reklama çıkmak gerekir. Yani kampanyalarda üretilen içeriklerin ilgili kitleye hitap etmesine dikkat edilmelidir.

  • Reklamlardan alınan dönüşümlere göre farklı reklam modelleri belirleme!

Ramazan, bayram ile birlikte düşünülürse yaklaşık 35 günlük bir süreç demek. Bu da reklam planlaması için oldukça uzun bir süre. Yapılan reklamlar hem ramazan sürecinde hem de ramazandan sonra etkili oluyor. Özellikle ramazan döneminde maksimum verim alabilmek için dönüşümlere göre reklam modelinin belirlenmesi gerekir. Hangi mecrada ve hangi metotla ilerleneceğine karar verilirse başarı artacaktır.

AdWords reklamlari

Ramazan Ayında Google’da Neler Aranıyor?

  • Ramazan ile ilgili aramalar ramazandan yaklaşık 15 gün önce başlıyor. Bayram ise ramazanın ortalarından itibaren aranmaya başlıyor.
  • Ramazan ayında İftar ve Sahur ile ilgili aramalar tam 190 kat fazla oluyor. Bu aramalar daha çok “İftar vakti ne zaman” “İftara ne kadar kaldı?” Sahur ne zaman?” gibi soru kalıpları şeklinde. Dijital reklamlarda bunlara benzer kelime grupları kullanılarak reklama çıkıldığında hedef kitleye doğru mesajla ulaşılmış olunur. İftarın saatini merak eden bir tüketici iftar sofrası için de özen gösterecektir.
  • Yiyecek ve tarif aramaları da ramazanla birlikte artıyor. Ramazana özel yiyecek ve içecekler, tarifler, sofralar ve ramazan pidesi en çok aranılanlar arasında. İnsanlar iftar ve sahur sofraları için sürekli Google ve Youtube’a danışıyorlar.
  • Araştırmalara göre Ramazanın 15’inden sonra bayram aramaları 21 kat artıyor. “Arefe günü ne zaman?” “Arefe günü tatil mi?” “Ramazan tatili kaç gün sürüyor?” gibi aramalar yapılıyor. Turizm sektöründen bir firma başarılı bir kampanya için reklam içeriklerinde bu ve benzeri kelime gruplarını mutlaka kullanması gerekir.

ramazan bayrami tatili 9 gune

Bütün bu hususlara firma olarak dikkat etmenizin mümkün olmadığını biliyoruz. Bunun için Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak göreve yapan Tutus Media sizlere destek olmaya hazır. Markanız için ramazan ayı çok önemli diyorsanız ramazana özel Avrupa sosyal medya yönetimleri, Avrupa Adwords yönetimleri ve Avrupa tv reklam planlamalarıyla sizleri bir adım daha ileriye götürüyoruz.

Tutus Media ile büyümek çok kolay…