“Kataloglar kütüphanenin anahtarıdır,” diye tarihe mal olmuş bir söz vardır. Düşünsenize kataloglanmamış bir kütüphaneden kitap alacaksınız, yerini nasıl bulurdunuz acaba? Bu şekilde bir kitaba ulaşmak muhtemelen birkaç gün sürerdi. Sanırım bunca zahmet yerine en kolayını yapar, pes edip aramaktan vazgeçerdik.

Şüphesiz katalog oluşturmak sadece kütüphaneler için önemli değildir. Günümüzde bütün ticari firmaların sürekli katalog hazırladıklarını görüyoruz.

Peki katalog niçin hazırlanır?

  • Yeni ürün tanıtımı için; bu tür kataloglar firmanın yeni ürünleri için hazırladığı, ürün girişine göre hazırlama sıklığı değişen özel dizayn edilmiş kataloglardır. Web sitelerinde sosyal mecralarda kullanılabilirler.
  • Yapılan kampanyayı duyurmak için; firmaların sık sık hazırladıkları kataloglardır. Haftalık, hatta günlük kampanyalar için bile hazırlanır.

Katalog nasıl hazırlanır?

Basit ve gelişigüzel hazırlanan kataloglar müşteriye verildiğinde ilk görülen çöp kovasına atılır. Bunun için kataloglar kreatif uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır.

Çocuk mobilyasında İsviçre’nin en büyük mağazasına sahip olan Panda Kindermöbel, Tutus Media ile ilk çalışmasını ürün tanıtım kataloğuyla başlattı. Tutus Media Kreatif bölümü olarak firma için uzun süre elde incelenip akılda kalacak, ciddi bir reklama dönüşecek tasarımlarla çok özel bir katalog hazırladık.

p1p3

Panda Kindermöbel bundan sonra katılacağı fuarlarda profesyonelce hazırlanan kataloğuyla ürünlerini toplu bir şekilde gösterme şansı yakaladığı gibi hesaplı bir şekilde reklamını da yapacak.

Görüldüğü gibi “Katalog değil mi canım!” deyip geçmemek gerekiyor. Ürün dizaynı, fotoğraf çekimleri, tasarımları hatta kağıt kalitesiyle katalog bir firmayı bize anlatabilir. Kaliteli bir katalog satışları arttırır. Demek ki Avrupa  reklam sektörünün de bu tür reklamlara hayli ihtiyacı var.

Kataloglar sadece baskısı yapılıp müşterinin eline verilmez. Dijital mecralarda rahatlıkla kullanılabilir. Hatta bu kullanımın daha etkili olduğu bile bilinmektedir. Uzmanlara hazırlattığınız kaliteli katalogunuzla sosyal medyada küçük bütçelerle büyük işler yapabilirsiniz.

Katalog hazırlatırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da makale içindeki metinlerin mutlaka makale yazarlarına yazdırılmasıdır. Her ne kadar siz sektöre hakim olsanız da makale yazarları metinlerde akıcılığı sağlar, noktalama ve yazım eksikliklerini giderir. Onca emeğin heba olmasını engeller.

İyi bir web sitesi katalog gibidir!

Evet, tasarımı ile arama motorlarına uyumlu bir web sitesi katalog görevi de görür. Tutus Media, Panda Kindermöbel’ın web sitesini de yenileyerek firmanın müşteriye daha kolay ulaşmasını sağlanmış olacak.

Siz de firmanız için kaliteli ve etkili katalog hazırlatmak ve arama motorlarına uyumlu web sitesi dizaynı yaptırmak istiyorsanız Tutus Media’yı tercih edebilirsiniz.