Google algoritma güncellemeleri ve arama motoru yeniliklerinden derlediğimiz aylık haber notlarımızı sizlerle de paylaşıyoruz.

Mart 2017 içinde neler olduğuna birlikte gözatalım.

28 Mart 2017 Güncellemesi:

Google Webmaster blogunda yayınladığı bir duyuruda Rich Cards (Zengin Kartlar) arama sonuçlarında içerikleri önizlemek için yeni bir yol sunacak. Başlangıçta sadece film ve yemek tarifi siteleri için uygulanacak sistem daha da genişletilecek.

Zengin kartlar ile kullanıcılar AMP formatını destekleyen içeriklere ulaşabilecek. Böylece hızlı okuma ve sayfalar arası gezintiyi kolaylaştıracak. Bunun için siteler schema.org ve AMP teknik yönergelerine ait iyileştirmeler yapmak zorunda.

 

rich-result-evolution-1-800x450

Zengin kartlar (Rich Cards) galerisinde hangi ürünlerin listeleneceğine gözatabilirsiniz. Bu görünümde sitenizdeki ürün ve etkinliklerin yer alıp almadığını kontrol etmek için Google yapısal veri test aracını kullanmak gerekiyor. Webmaster tools içinde de hata dökümanlarını takip ederek eksiklerinizi giderebilirsiniz.

rich-card-errors

Mart 2017 Güncellemesi: Kullanıcılar doğrudan Google’a içerik gönderebilecek.

Kim posta gönderebilir?

Your presence on Google, fresher than ever, yani Google’da Varlığınız, her zamankinden daha taze sloganı ile başlatılan içerik projesinde ilginç detaylar var. Animasyon, gif ya da bir bağlantı paylaşarak yeni bir etkinlik ya da güncellemeyi Google ile paylaşıyorsunuz. Böylece arama sonuçlarında güncel verilerinizin yayımlanmasına katkı sağlıyorsunuz. Kullanıcılar da en güncel bilgilere ulaşmış oluyor.

Top-HenryFord

Müze, spor kulübü, ilan sahibi ya da bir müzisyen iseniz duyurunuzu direkt Google üzerinden yapabiliyorsunuz. Bunun için erişim talep etmek ve onaylanmak gerekiyor. Ayrıca Google My Business içinde doğrulanmış bir sayfanızın olması şartlardan birisi.

Authoring

Bu uygulamayı bir tür Twitter, Facebook paylaşımı gibi düşünebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda Google içerik paylaşımınıza ait görüntülenme ve tıklama istatistiği de vereceğini açıklıyor. Ben de etkinliğimi ve haberlerimi Google’a bildirmek istersem ne yapacağım derseniz buradan form doldurabilirsiniz.

Mart 2017 Güncellemesi : Google Adwords

E02213065 PAM Blogpost Table Images Mar17_v02-02

Google Adwords anahtar kelimelerinde tam eşleşme yerine yakın eşleşmeleri de aynı sözcük grubuna dahil edecek. Böylece tam eşleşmeli kelimelere ulaşmanın yolu açılacak. Testlerde reklamverene yüzde 3’lük bir avantaj sağladığı görülen bir uygulama yakında başlıyor.  Amaç yazım hataları, edatlar, zarf kelimeler, bağlaçlar ve eş anlamlı kelimeleri daha iyi işleyip doğru içeriğe yönlendirmek. Bir taraftan da varyantları kapatarak yapay zekanın nimetlerinden faydalanmış olunuyor.

Örneğin İstanbul’daki oteller ile İstanbul Otelleri aynı sonucu otomatik olarak döndürmüş olacak. Reklam metinlerinde negatif kelime filtresi ile uğraşılan zaman kısaltılacak.

E02213065 PAM Blogpost Table Images Mar17_v02-01

Bir de kelimelerdeki yazım sıralamaması da daha anlamlı hale getirilecek. Ama yine de ben tam olarak şu metni arıyorum seçeneği Adwords’de geçerliliğini koruyacak.

sqr-close-variants

Kısacası artık sadece tam eşleşmeleri kullanmak daha da gerekli hale geldi.

Google Algoritma ve Güncellemeleri ile ilgili haziran raporuna buradan ulaşabilirsiniz.