Facebook; Arama Sonuçları ile İlgili Açıklama Yaptı

Uzun süredir Facebook arama sonuçları ile ilgili merak söz konusuydu. Facebook bu konu ile ilgili olarak ayrıntıların ele alındığı bir video hazırladı ve bu şekilde kullanıcılarına cevap verdi. Facebook; kullanıcılarının içerik aranması halinde nasıl sonuçlar ile karşılaşacağı konusunda şeffaf olmak istediğinin bilgisini de kullanıcılarına verdi. Yayınlanan video oldukça dikkat çekti.

facebook bizi nekadar taniyorr

Bilindiği üzere Facebook sürekli olarak farklı girişimler ile kendini yenileyen bir yapıya sahip. Birçok sosyal mecra karşısında etkinliğini zaman zaman kaybetse de bünyesine kattığı farklı uygulamalar ile de sürekli olarak kendini güncelliyor. Bir süre önce internet araçları yapması ile gündeme gelen ardından gizlilik ihlali ile ilgili birçok yerde kendinden söz ettiren Facebook; yakın bir zamanda Youtube gibi bir sistem ile çalışacağına ve kullanıcılarına içerik üretmeleri sonucunda para ödeyeceğine dair fikirler oluşmasına neden olan hareketlerde bulunmuştu.

Arama özelliğini geliştiriyor olması birçok kişi için bu yönde atılan adımların çok daha sağlamlaştığını göstermeye başladı. Arama özelliklerinin gelişmesi ve kişiye yönelik arama özellikleri sunuyor olması Facebook için önemli adımlardan birisi. Eski döneme göre çok daha detaylı aramalar yapma imkanı sunan Facebook yeni dönemde kullanıcılarının konu ile ilgili fikri olması için de açıklamalar sunuyor.

Facebook Aramaları Nasıl Çalışır?

Facebook üzerinde yapılan arama sonuçları tamamen kullanıcıların Facebook üzerindeki etkinliği ile alakalıdır. Facebook sahibi kişinin bireysel olarak yaptığı işlemler aramalar üzerinde tek başına etkili değildir.Facebook üzerinde bir içerik aradığınız zaman sonuç genel Facebook etkinlikleri ve genel topluluk faaliyetlerine göre karşınıza çıkacaktır.

Facebook arama sonuçlarını etkileyen faktörler;

  • Arkadaşlarınız ne paylaşıyor?
  • Takip ettiğiniz sayfalar
  • Katıldığınız guruplar
  • Beğendiğiniz etkinlikler
  • Takip ettiğiniz etkinlikler
  • Haber Feed olarak etkileşimde bulunduğunuz şeyler
  • Profil bilgileriniz
  • Etiketlendiğiniz yerler
  • Yaptığınız aramalar olarak ele alınmaktadır.

Bu bilgilerin yanı sıra Facebook arama sonuçlarında; popüler aramaların etkili olduğunu da açıkladı. Arama sonuçlarında ise içeriğin ne zaman yayınlandığının da önem arz ettiğini belirtti. Genel Facebook kuralları yine aramalar üzerinde de etkili olacak.

Yapılan açıklamalara bakıldığında; herkesin aramalarının bireye özel olduğu ancak tek başına kişinin eylemlerinin arama sonuçlarında etkili olmadığını gözlemliyoruz. Facebook; topluluk oluşumuna önem veren ve sizin zevklerinizi takip eden bir yazılıma sahip. Sizin arkadaş çevreniz ve takip ettiğiniz her detay yazılımın sizinle ilgili bir fikir elde etmesine yardımcı oluyor. Bu durumu Facebook üzerinde ortak arkadaşlarınızın fazla olduğu kişileri önerilenlerde görmenizden, aynı okuldan mezun olduğunuz kişileri aramalarda daha fazla görmenizden, ortak zevkleriniz olan kişileri ön planda görmenizden de rahatlıkla anlamanız mümkün.

Doğal olarak bu kriterler şu anda arama sonuçlarınız üzerinde de etkili. Bu nedenle aynı aramayı yapan 2 kişi aynı arama sonuçlarını gözlemleyecek diye bir durum söz konusu değil.

facebook reklam modeli

Konuya Facebook Pazarlama ve Reklam optimizasyonu olarak bakacak olur isek doğru hedefleme ile satış hacminizi arttırabilirsiniz. Facebook üzerinden Profesyonel ellerde yönetilen bir Reklam kampanyası artık çok daha fazla verilimli bir halde.

Sizde Facebook veya Instagram Reklamlarından dönüş almak için Tutus Media ile çalışabilirsiniz.