Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan Facebook en çok kullanılan sosyal ağlar arasında. WhatsApp ve Instagram gibi uygulamaları da bünyesinde barındıran Facebook Amazon, Ali Baba gibi dev e-ticaret sitelerine rakip olmaya hazırlanıyor. Şirket, Facebook ve Instagram üzerinden işletmelerin online olarak faaliyet göstermesini sağlayacak proje ile e-ticarete farklı bir boyut kazandırıyor. İşletmeler Facebook ve Instagram hesaplarını kullanarak online mağazalarını açabilecek ve bu platformlar üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Facebook Güçlü Bir E-Ticaret Altyapısı Sunuyor!

Facebook’un daha önce hizmete sunduğu Instagram’daki ‘shop now’ butonu ve ‘Facebook Marketplace’ araçları, kullanıcıları ve satış yapmak isteyenleri birbirine bağlama amaçlı kullanılmasını sağlıyordu. Fakat kullanıcıların beğendiği ürünleri alabilmek için site dışına çıkmaları gerekmekteydi. Facebook şimdi e-ticarete doğrudan müdahil olarak, kullanıcılarına siteden ayrılmadan satın alma işlemlerini tamamlama imkanı sunuyor. Facebook şirketi Instagram ve Facebook gibi sosyal ağlarda kullanıcılarını yönettiği gibi online mağazaları da yönetecek. Facebook Shop olarak hizmete sunulacak sistem işletmelere büyük bir e-ticaret altyapısı sunmayı garantiliyor.

Facebooktan Pazaryeri anlayisini degistirecek E Ticaret Hamlesi YENI
Facebook'tan Pazaryeri anlayışını değiştirecek E-Ticaret Hamlesi 3

Uygulamaya Amerika’da sınırlı sayıda kullanıcıyla başlanan hizmetin, kısa sürede tüm dünyada uygulanması hedefleniyor.
Facebook Shop’la Sayfadan Ayrılmadan Alışveriş Tamamlanabilecek
Facebook Shop’ta Facebook şirketleri olan Instagram ve WhatsApp üzerinden de etkileşim sağlanacak ve kullanıcılarla işletme sahipleri çoklu ortamlardan iletişime geçebilecek. E-ticaretle sosyal ağları birleştiren Facebook bu şekilde hem kullanıcılarını arttıracak hem de kendi platformlarında mağaza açan işletmelerden reklam geliri elde edebilecek. Facebook tarafından açıklanan Facebook Shop tanıtım bülteninde, mağazalara işletmelerin Facebook sayfalarından veya Instagram profillerinden erişilebilecek ve kullanıcılar bu sayfalara giderek alışveriş yapabilecek.

Facebooktan Pazaryeri anlayisini degistirecek E Ticaret Hamlesi2
Facebook'tan Pazaryeri anlayışını değiştirecek E-Ticaret Hamlesi 4

Sosyal Ağlar E-Ticaretle Buluşuyor

Müşterilerin aynı zamanda kullanıcılar olduğu Facebook Shop, kullanıcılara sayfadan ayrılmadan alışveriş imkanı sağlarken, Facebook ise artan kullanıcı trafiği sayesinde karlılığını sürdürebilecek. Facebook gibi Instagram’a da ‘Instagram Shop’ menüsü eklenecek ve zaten alışveriş imkanı tanıyan Instagram da bir e-ticaret platformu gibi hizmet verecek. Ayrıca Facebook, doğrudan e-ticaret altyapısı olmayan işletmeler için de BigCommerce Shopify, WooCommerce gibi şirketlerle ortaklıklar kurarak, Instagram Shop ve Facebook Shop‘ entegre olmalarını sağlıyor. Amazon gibi dünya çapında dev e-ticaret sitelerine güçlü bir rakip olarak gelen Facebook, sosyal ağların e-ticarete adaptasyonu ile hem kullanıcı sayısını hem de reklam gelirlerini arttıracak.
E-ticarette önemli bir gelişme olan Facebook ve Instagram Shop marka, ürün ve hizmetlerin tanıtılması ve satışı için önemli bir alt yapı ve hedef kitle sunuyor. Tutus Media olarak e-ticaretin her aşamasında işletmenizin yanındayız ve profesyonel hizmet sunuyoruz… Avrupa sosyal medya yönetim için en doğru adres…