Youtube kaynaklarına göre her ay ortalama 1,5 milyar kullanıcı Youtube’a giriş yaparak her gün 1 saat ve üzerinde video izlemektedir. Bu da Youtube’u televizyona alternatif bir platform haline getirmektedir. Ayrıca şu an itibarı ile dünyada en popüler video portalı ve Google’dan sonra en büyük 2. arama motoru durumundadır.

Bundan dolayı markaların kendini bu platformda göstermek istemeleri sonucunda  Youtube reklam modellerine rağbet gün geçtikçe artmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Youtube reklam modelleri hakkında bilgi vereceğiz.

Youtube reklamları yani video reklamlar, markanızın kitlenizle özel bir iletişim kurmanıza sağlar.

Kullanıcılarınıza, markanız özelinde her türlü duyuruyu, bilgiyi video reklamlarınızla ulaştırabilirsiniz. Bu sayede marka bilinirliğinizi geliştirebilirsiniz. Ya da bir e-ticaret sitesiyseniz satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Peki Youtube Reklam Modelleri Nelerdir?

YouTube’un reklam envanteri TrueView reklamları diye geçmektedir. Envanterde bulunan videolar belirleyeceğiniz strateji ve hedefleye göre seçilir ve orada reklamlarınız gösterilir.

Treuview in Display (Trueview Yayın içi) Reklamları

Youtube Trueview in Display

En yaygın olarak kullanılan bu reklam biçiminde reklamınız hedefleyeceğiniz videoların içinde gösterilir. Reklamınız, reklam görüntüleyen kullanıcılar tarafından 5 sn. tamamlanmadan atlanamaz. Kullanıcı reklamı 5 saniye boyunca izledikten sonra atlayabilirler.

Eğer reklam 30 sn’den az izlenirse (öncesinde atlanırsa) ücretlendirilmez. Reklam videosu 30 sn.’den kısa ise, reklam videosnun tamamı izlediğinde  maliyet oluşur.

 

Bumper Reklamlar (Youtube Tampon Reklamları)

Bumper Reklamlar

Bumper reklamları, çok geniş bir kitleye mesajınızı iletmek için hazırlanan kısa videolardır. Kısa süre önce hayatımıza giren bu reklam modeli için reklam videonuzun max 6 saniye olması gerekmektedir. Mesajınızı 6 saniye içinde kullanıcıya aktarmanız gerekir. Hiçbir şekilde atlanamayan bu video da ücretlendirme görüntüleme basına gerçekleştirilir.

 

Trueview in Search

Trueview in Search

Bu reklam modelinde yapacağınız hedeflemeyle Youtube ana sayfasında yapılan arama sonucu sıralanan videoların en üstüne videonuzu gösterebilirsiniz. Ücretlendirme video tıklandığında gerçekleştirilir.

 

Youtube Shopping (Youtube Alışveriş Reklamları)

Youtube Shopping

Youtube’un etkinliği bu şekilde artınca yeni modeller de hayatımıza girmeye devam ediyor. Özellikle e-ticaret siteleri için oluşturulan bu reklam modelinde Youtube kullanıcılara videonun yanında alışverişi de teşvik ediyor. Bu reklam modelinin detayını bir sonra ki yazımızda bulabilirsiniz.

Siz de Youtube’da videonuzun milyonlara ulaşmasını istiyorsanız Tutus Media ile irtibata geçmeniz yeterli.