Online pazarlama alanlarındaki genişleme o kadar fazla ki bir kısım işlerinizi otomatikleştirmeden yol almak giderek daha da zorlaşıyor.

Çok fazla reklam kanalı, çok fazla sosyal ağ, çok fazla dönüşüm metodu ve tekniği var. Bir de tüm bu kanallardan gelen verileri ölçümlemek, yorumlamak ve buna göre strateji geliştirmek gerektiğini düşünün. Bunların tümüne hakim olmaya çalışmak yerine işini iyi yapan ajanslar ile partnerlik yapmak markalar için kaçınılmaz hale geldi.

Günümüzün en ileri teknolojilerinden makine öğrenimi sayesinde pazarlama çalışmalarında verimliliği arttırabiliyor Makine öğrenimine hazır değilseniz merak etmeyin zorunda kaldığınızda nasılsa öğreneceksiniz… Bir sonraki adımı çok iyi takip eden bir ajans olarak pazarlamayı etkileyen önemli konuları sizin için derledik.

1) Pazarlamada makine öğreniminden yararlanın

Dijital medya planlaması ve uygulamasında otomatik araçları kullanarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. Google Ads hesabınızın arayüzünde bulunan Performans Planlayıcı sayesinde kampanyalarınızın bütçesini tıklama veya dönüşüm metriklerine göre otomatik hesaplayabilirsiniz.

Otomasyon teknolojisini ilgili kitlelere erişmek için de kullanmak kimi zaman göz ardı edilen önemli alanlardan biri. Makine Öğrenimi teknolojisinden yararlanan Benzer kitleler, Ayrıntılı Demografi, Pazardaki Kitleler ve Yakın ilgi alanı kitlelerini YouTube, Gmail, Arama Ağı ve Alışveriş Reklamları kampanyalarınızda kullanmak dijitalleşme yolunda önemli bir adım atmanızı sağlayacaktır. Kampanyalarınızda ulaştığınız kitlelerin performansını raporlayarak gelecek pazarlama planlarınızda daha stratejik kararlar alabilirsiniz.

2) Dijital pazarlama faaliyetlerinizi otomatikleştirin

Farklı kanallarda teklif verme yöntemini veriyi ve makine öğrenimini kullanarak otomatikleştirmek kampanyalardan daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır. Satış arttırma, siteye trafik çekme, yatırım getirisini arttırma, görünürlüğü arttırma, müşteri adayı toplama gibi birbirinden farklı iş hedeflerinize uygun olarak otomatik teklif stratejilerinden yararlanabilirsiniz.

Farkı iş hedeflerinize göre farklı otomatik teklif stratejilerini benimseyebilirsiniz:

Siteye trafik çekme: Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma
Görünürlüğü arttırma: Hedef Gösterim Payı
Satış arttırma:Dönüşümleri Arttırma
Gelir arttırma: Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma
Yatırım getirisini arttırma: Hedef ROAS
Müşteri adayı toplama: Hedef EBM

Reklam kreatiflerinizin verimliliğini gelişmiş algoritmalar ve otomasyonla arttırın. Duyarlı Görüntülü Reklamlar ve Duyarlı Arama Ağı reklamları sayesinde reklamlarınızın etkisini arttırabilir, farklı reklam metinleri yaratma sürecini otomatikleştirebilirsiniz.

3) Yatırım Getirisi odaklı pazarlama stratejisi oluşturun

Pazarlama yatırım stratejilerinizi karlılık, büyüme, müşteri yaşam boyu değeri gibi iş metriklerinize göre planlamak da büyük bir önem taşıyor. Böylelikle reklam yatırımlarınızın sonuçlarını sizin için önemli metriklere göre raporlayabilir, süreci bu metriklere göre otomatikleştirebilirsiniz.

Çoklu-kanallı bir markaysanız, satışları hem online kanallardan hem de fiziksel mağazalardan elde ediyorsanız dijital kanallara yaptığınız yatırımlarınızın hem online hem offline etkisini dikkate almalısınız. Yaptığınız Arama Ağı reklamından ne kadar mağaza ziyaretçisi çektiğinizi ölçümlemek, kampanyanın başarısını daha doğru yansıtacaktır. Ayrıca otomatik teklif stratejilerini çoklu-kanal hedeflerinize göre çalıştırarak daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

4- Kim bu kadar veriyi anlamlandıracak?

Doğru bir ajans seçimi ile bu kadar karmaşık verileri okuma ve takip etme zorunluluğu olmadan işinize odaklanabilirsiniz.

  • Hangi cihazlardan ve mecralardan daha iyi trafik aldığınızı
  • Hangi cihazlar, şehirler, ürünler, kampanyalar, reklamlar, v.s satışlarınız için daha iyi sonuçlar verdiğini
  • Ne kadar sürede, ne kadar bir maliyetle ne gibi sonuçlar elde edebileceğinizi
  • Marka konumlandırma, stratejik pazarlama ve dönemsel optimizasyon işlemleri ile aramalarda daha fazla görünüm elde etmeyi

seçtiğiniz ajanstan alacağınız profesyonel destek ile sağlayabilirsiniz.

5- Nasıl pazarlama?

Bir ürün ya da hizmeti kimin için sunduğunuz, rakiplerinizin kim olduğu ve müşterilerinizin ne istediği en önemli noktalardan birisi. Müşteriler bir ürün satın almazlar. Bir his ya da duygu satın alırlar. Markanızın kokusunu, rengini, logosunu, mesajını doğru yansıtan bir ajans ile çalışmak hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Tutus Media olarak karlılığınızı artıracak dijital çözümlerimiz hakkında bilgi almak  ve kazanan müşteriler arasına katılmak için bize dilediğiniz zaman yazmaktan çekinmeyin.

Bol kazançlar dileriz…