Google SEO, Adwords ve E-Ticaret Pazarlama konularında Think with Google sunumları, beraberinde dijital ekosistemin gidişatı hakkında kişisel olarak notlar alırım. Değerli kaynaklardan topladığım bu notların mecra içinde işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum. Bu yüzden derlediğim notlar serisinden oluşturulmuş pasajları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Perakende sektörü sayısız değişikliğe uğramış olsa da ticari pazarlama, ilk defa ortaya çıktığı 1970’lerden bu yana çok az değişiklik gösterdi.

Başlangıçta kısa dönem satışları ve süpermarketlerdeki pazar payını artırmanın bir yolu olarak ambalajlı ürün üreticilerinden rağbet görmüş olsa da artık perakendecilikte yarım trilyonluk 2 bir alt sektör haline geldi. Ancak, tüketici davranışındaki değişikliklere ayak uyduramadı.
Ticari pazarlama yöntemleri genellikle tüketicinin dikkatini satış noktasında çekmeyi amaçlar. Online alışverişe geçen tüketicilere ayak uyduramamıştır.

Üreticilerin yalnızca %13’ü gerçek mekandaki mağazalar ve e-ticaret için ayrı bütçelere sahiptir ve %24’ünün e-ticaret bütçesi yoktur.3 Hem araştırma hem de satın almada dijital temas noktalarının önemi göz önüne alındığında, yakın zaman içinde hazırlanan raporlar, geleneksel ticari pazarlamanın getirisindeki düşüşlerin, tüketiciler kadar hızlı bir şekilde fiziksel kanallardan dijital kanallara aktarılamayan bütçelerin ve yerleşimlerin bir sonucu olduğunu gösteriyor.

Bir pazarlama kanalı olarak dijital platformdan hâlâ potansiyelinin çok altında yararlanılıyor. Bazı perakendeciler tüm tüketicilere statik mesajlarla ulaşıyor olsa da dijital medya, hassas kitle hedeflemeden güvenilir kampanya ölçümlerine kadar çok daha fazlasını yapabilecek özelliklere sahip. Dijitalin gücünden yararlanmamak, kullanıcılar için daha alakalı online deneyimler oluşturma ve satışları artırma fırsatının kaçırılması demek.

Dijitalin önlenemeyen yükselişi

Ticari pazarlama bütçeleri tüketiciyi hala mağazada, geleneksel medya stratejileri aracılığıyla etkilemeye odaklanıyor. Ancak, günümüzün tüketicileri online olarak veya mağazadan alışveriş yapmadan önce İnternet’te araştırma yapıyor.

Marka algıları ve satın alma kararları, satın almadan önceki milyonlarca anda şekillenir. Mağazadan yapılan yüksek tutarlı alışverişlerde bu anların sayısı daha da fazladır ve bunlar, hem markalar hem de satıcılar için önemli anlardır.

Tüketicilerin önce araştırma yapıp sonra ürün satın aldığı böyle bir ortamda markalar ve satıcıların dijital ticari pazarlamaya yaptıkları yatırımı artırması yerinde olacaktır. Dijital ortam ayrıca hem hedeflenebilir hem de ölçülebilir olduğundan, ticari kampanyalara dijital hedefleme uygulamak ve programatik satın alma ve satışın gücünden yararlanmak hem satıcıların hem de üreticilerin kârlılığında olumlu bir değişiklik sağlayacaktır.

mobil-alisveris

“Dijital ortamın öneminin farkındayız, zira hem mağaza içi hem de Macys.com’dan yapılan satışlar müşterinin alışveriş yolculuğu boyunca dijital ortamdan etkileniyor. Kısa süre önce, mağazalarımızın ve Macys.com’un satın alma organizasyonlarını, müşterilerimizin alışveriş davranışlarına hitap edebilmek için çok kanallı tek bir satın alma organizasyonu altında birleştirdik. Kullanıcılara e-ticarette daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunmak, tedarikçilerimize daha fazla değer sağlamak ve hem mağaza içi hem de online satışları artırmak için dijital teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz.
– Terry Lundgren, Başkan ve CEO, Macy’s

“Satıcılar ve üreticiler, dijital müşteri yolculuğunun özellikle dönüşüm hunisinin alt ucunda optimize edilmesini ve kişiselleştirilmesini sağlamalıdır. Biz bunu, son kullanıcı segmentlerimize uyarlanmış perakende banner görüntülü reklamlarını programatik olarak satın alma yoluyla uyguluyoruz.”
– Darren Needham-Walker, Pazarlama Müdürü, HP Avustralya

Ne yapılmalı? Araçlarınızı kuşanın

Tedarikçi mesajlarını yönetmek ve yönlendirmek, kitlelere ilişkin tahminde bulunmak, kitleleri hedeflemek, hem şeffaf hem de izlenebilir kampanyalar yayınlamak için bir reklam sunucusu kullanmak hızla bir ön koşul haline geliyor. Üreticiler bunu diğer dijital medya iş ortaklarından talep ediyor ve sağlıyor. Aynısı dijital “perakende medyası” için de geçerli olmalı. Sıklık sınırı, hedefleme, yeniden pazarlama, yatırım getirisi ve yayın sırasında optimizasyon dijital pazarlamanın temel taşlarını oluşturur.

Kısacası, çevrimdışı ve analog yöntemleri kullanan öncüllerinin aksine dijitalin yapısal avantajlarından temel düzeyde yararlanmaya hazır üreticiler ve satıcılar, muazzam bir fırsatla karşı karşıya.