Başarılı sosyal medya yönetimi veya etkin sosyal medya pazarlaması her markanın ulaşmak istediği bir durumdur. Tutus Media gibi Avrupa’daki başarılı sosyal medya ajansları etkin bir sosyal medya yönetimi ya da sosyal medya pazarlaması yapabilmek için stratejik adımlar atarak geniş bir planlama çerçevesinde faaliyet göstermektedirler.

Sosyal medya ajansı seçmek, doğru sosyal medya ajansını bulmak, özellikle Avrupa gibi sosyal medya ajanslarının kısıtlı olduğu yerlerde oldukça zordur. Bu nedenle sosyal medya ajansını seçerken o ajansın takip etmiş olduğu yöntemleri incelemekte fayda var. Tutus Media sosyal medya yönetimi ve pazarlaması için birden fazla yöntemi takip etmektedir. Bu yöntemleri kullanarak sosyal medya yönetiminde veya sosyal medya pazarlamasında başarıya götürecek adımları Tutus Media sosyal medya uzmanları şu şekilde sıralamaktadır…

İşte sosyal medya pazarlamasında ve yönetiminde markanızı başarıya götürecek 7 altın kural:

  1. Araştırma Yapın

Tutus Media gibi başarılı bir sosyal medya pazarlaması yapabilmek için öncelikli olarak araştırma yapmanız ve sosyal medya takipçilerinizin profillerini iyi bir şekilde tanımanız gerekir. Bunun yanı sıra sosyal medya en güncel ve en çok konuşulan konuların neler olduğunu saptamanız gerekir.

  1. Hangi Platforma Yoğunlaşacağınızı Belirleyin

Etkin sosyal medya yönetimi için ikinci önemli kural hangi platformda daha sık iletişim kurmanız gerektiğini belirlemekten geçiyor. Takipçilerinizle en sağlıklı ve en etkili iletişimi kurabileceğiniz sosyal medya platformlarını veya bağlantılarını belirleyip bu alana yoğunlaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

  1. Temel Amaçlarınızı Belirleyin

Sosyal medya pazarlaması sayesinde işinizde neleri geliştirmek, işinize hangi katkıları sağlamayı amaçlıyorsunuz? Bu soruların yanıtını vererek ana performans göstergelerinizi belirleyin.

  1. Yol Haritanızı Oluşturun

Başarılı sosyal medya yönetimi için Tutus Media’nın önerdiği ve takip ettiği bir diğer adım yol haritası oluşturmaktır. Sosyal medya pazarlamasını başarılı hale getirebilmek için yol haritanızı oluşturmanız gerekir. Bu yol haritanızın içerisinde; performans göstergeleri, takipçi profili, marka kimliği, kampanya konseptleri, promosyon etkinlikleri, içerikler, olası kriz durumu hazırlıkları vs. konular yer almalıdır.

  1. Ortaklaşa Çalışın

Başarılı sosyal medya yönetimi için takip edilmesi gereken bir diğer adım; ortak akılla hareket etmektir. Sosyal medya yönetimi tek bir kişinin altından kalkabileceği bir faaliyet değildir. Bu nedenle görev paylaşımı yapmak, kimin hangi aşamada ne yapacağına karar vermek etkili bir sosyal medya yönetimi için vazgeçilmezdir.

  1. Paylaşım Planı Oluşturun

Etkin sosyal medya yönetimi için dikkat etmeniz gereken bir diğer kural paylaşım zaman çizelgesi oluşturmaktır. Bu çizelgeyi oluşturmak için her hafta başında kısa süreli toplantılar yaparak kararlar alın. Aylık ya da haftalık paylaşım çizelgesi oluşturmanız başarılı sosyal medya yönetimi için atacağınız adımlar arasındaki kolaylaştırıcı unsurlar arasında yer alır.

  1. İçerik Deposu Oluşturun

Hangi paylaşımı ne zaman yapacağınıza karar verdikten sonra hangi içeriği hangi platformda yayınlayacağınıza karar verebilmek için içerik deposu oluşturmaya gayret edin. Paylaşımlarınızla ilgili içerik konularını, başlıkları ve ilgili linkleri önceden belirlemeniz etkin sosyal medya yönetimi için olmazsa olmazlar arasındadır.

Başarılı sosyal medya planlaması veya yönetimi için tüm bu adımları takip etmeniz gerekmektedir. Tutus Media bünyesinde çalışan profesyonel sosyal medya uzmanları tüm bu adımları ve daha fazlasını markanız adına titizlikle yapar. Sosyal medya ajansınızı seçmekte zorlanıyorsanız bizimle iletişime geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.