Avrupa’da dijital medya ajansı ya da sosyal medya ajansı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna değinmeden önce Avrupa medya sektörünün her geçen gün büyümeye devam ettiğine değinmekte fayda var. Avrupa reklam sektörüne paralel olarak büyüyen dijital pazarlama ya da dijital reklam hizmetleri, markaların ihtiyaç duyduğu alanların başında geliyor. Özellikle Türk kökenli markalar sosyal medya hesaplarını hangi ajansa teslim etmeleri gerektiği konusunda emin olamıyorlar. Zaten halihazırda Avrupa’da hizmet veren dijital medya ajansı sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek vaziyette. Hal böyle olunca Avrupa’da sosyal medya ajansı tercihi yapmak oldukça güçleşiyor.

Avrupa’da markanızı dijital ortamlarda temsil edip, sosyal medya hesaplarınızı yönetecek dijital medya ajansı arıyor ancak hangi ajansın markanızı sosyal medyada kaliteli bir şekilde temsil edebileceğini kestiremiyor musunuz? İşte markanızı sosyal medyada temsil edecek ajansı seçmek için yardımcı olacak birkaç ipucu…

Kurumsal Web Sitesi

Markanızın sosyal medya hesaplarını yönetecek ve dijital pazarlama alanında size hizmet sağlayacak bir dijital medya ajansının öncelikli olarak web sitesini incelemeniz gerekir. Markanızı sosyal medyada temsil edecek dijital medya ajansının web sitesinde bulunması gereken özelliler ise şu şekilde olmalıdır:

  1. Resmi Mi?

Avrupa’da markanızı dijital ortamda temsil edecek ajans; resmi olarak iş yapabilme özelliğine sahip olması gerekir. Dijital medya süreklilik arz eden bir yapıya sahiptir. Bu nedenle iş yaptığınız dijital medya ajansının resmi bir yapıya sahip olması gerekir. Vergi mükellefiyeti var mı? Adresi belli mi? Sürekli iletişim kurulabilir mi? gibi sorulara karşılık veren bir ajans olması gerekir.

  1. Nasıl Bir Ekiple Çalışıyor?

Avrupa’da dijital medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus; seçtiğiniz ajansın kaliteli bir sosyal medya ekibine sahip olması gerekir. Sosyal medya yönetimi ya da dijital medya planlaması tek bir kişinin altından kalkabileceği bir iş değildir. Dolayısıyla grafik tasarımcısından planlama departmanına kadar birden fazla uzman kişinin sosyal medya yönetimine dahil olması gerekir.

  1. Referansları Kim?

Avrupa’da pazarlama iletişim alanlarının hepsinde olduğu gibi dijital medya alanında da referanslar oldukça önemlidir. Referanslarda yer alan markaların sosyal medya hesapları nasıl yönetiliyor? Dijital planlamalar nasıl yapılmış? vb. unsurları değerlendirerek seçim yapmak gerekir.

Geçmiş Deneyimler: Sosyal Medya Hesaplarının Yönetimi

Avrupa’da dijital medya ajansı seçmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta deneyimdir. Seçmek istediğiniz ajansın hem kendi sosyal medya hesaplarını hem de referanslarında yer alan sosyal medya hesaplarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Bu incelemeyi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar ise şu şekilde:

  1. Kaç Kişi Takip Ediyor?

Seçeceğiniz dijital medya ajansının hem kendi sosyal medya hesaplarının hem de yönetmiş olduğu hesapların takipçi sayıları binli rakamların altındaysa ortada yönetimle ilgili bir problem var demektir. Takipçi sayıların nicel anlamda değerlerine bakmanın yanında niteliksel değerlerine de bakmak gerekir. Yani incelediğiniz sayfaları takip eden kişilerin sahte hesap olup olmadığını gözlemlemeniz gerekir.

  1. Etkileşim Oranı Nasıl?

Avrupa’da markanıza dijital medya ajansı olarak seçmeyi düşündüğünüz ajansın yönetmiş olduğu sosyal medya hesaplarında paylaşılan gönderilerin etkileşim alıp almadığına da dikkat etmeniz gerekir. Eğer seçmeyi düşündüğünüz sosyal medya ajansının ya da o ajansın referanslarının sosyal medya hesaplarında on binlerce takipçi olup, yapılan paylaşımlar etkileşim almıyorsa, o sosyal medya ajansı sahte takipçi yoluna başvuruyor ya da kişilerin ilgisini çekecek kaliteli paylaşımlar yapmıyor demektir.

  1. Görsel İçerikler Kaliteli Mi?

Bir dijital medya ajansı seçerken, ajansın yönetmiş olduğu sosyal medya hesaplarındaki görseller ajans hakkında oldukça önemli bilgiler verir. Görsel kalitesi düşük paylaşımlar yapılıyorsa o ajans yönettiği hesapların kurumsal kimliğine zarar veriyor demektir.

  1. Metinler Etkili Mi?

Bir dijital ajansın kalitesini ortaya çıkaran diğer önemli nokta; yönetmiş olduğu sosyal medya hesaplarında kullanılan kelimelerin niteliğidir. Eğer Türkçeye hakim olmadan, yazım hatalarıyla dolu ve gereksiz emojilerle süslenmiş içerikler paylaşılıyorsa orada bir sıkıntı var demektir.

  1. Ne Kadar Güncel?

Avrupa’da dijital medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, seçmeyi düşündüğünüz ajansın yönetmiş olduğu sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarının gündemle bağlantılı olması gerekir. Bunun yanı sıra paylaşımlarda süreklilik olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Eğer bir sosyal medya ajansının kendisinin ya da referanslarının sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşım sıklığı bir kaç gün ya da haftada bir ise, sosyal medya yönetiminde en önemli kural olarak güncellik kuralı yerine getirilmiyor demektir.

Toparlayacak olursak; dijital medya ajansı seçimi oldukça meşakkatli bir iştir. Dijital platformların günümüzdeki önemi gittikçe artmaktadır. Bu nedenle dijital medya ajansını seçerken ince eleyip sık dokumak gerekir.

Bir önceki “Avrupa’da Reklam Sektörü: Pasta Büyüyor!” başlıklı yazımız Avrupa’da reklam sektörüne ilişkin çarpıcı bilgiler vermektedir.