SEO… Web tabanlı pazarlama yöntemlerinden en bilineni ve hayati bir öneme sahip. Online dünyada şirketiniz ayakta tutabilmek için SEO’ya sürekli olarak yatırım yapmanız gerektiğini söyleme ihtiyacı zaten duymuyoruz. Peki, şirketinizin SEO hizmetleri için ne kadar para harcamanız gerektiğini kestiremiyor musunuz? İşte size bu konuda yardımcı olacak birkaç ipucu…

SEO Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

SEO hizmeti sağlayan ajans ya da temsilciler müşterilerine genel itibariyle dört temel ödeme modeli sunuyor:

Aylıkçılar: Bu ödeme modelinde ajanslar ya da SEO temsilcileri müşterilerinden her ay karara bağlanıp sıralanan hizmetler karşılığında ücret alıyorlar. Bu şekilde hizmet veren aylıkçılar en iyi ROI’yi (Return on Investment) sağladıkları için en çok kullanılan SEO ödeme modelleri arasında yer alıyor.

Sabit Fiyatlı Sözleşmeciler: Hemen bütün SEO hizmeti veren ajans ya da temsilciler sözleşme hizmetleri satıyorlar. Bazen, müşteri aylık alıcılarla anlaşmadan önce onların tamamlamayı seçeceği sözleşme hizmetlerini teklif ediyorlar. SEO temsilcilerinin genellikle teklif ettikleri hizmetler sitelerinde fiyatlarıyla birlikte tanıtılıyor.

Projeciler: Bu ödeme modelinde fiyatlar proje bazlı değişiyor. Burada istenilen hizmetin sürecine göre bir proje dahilinde fiyatlandırma yapılıyor.

Saatçiler: Bu ödeme modelinde ise ajans ya da SEO temsilcisi verdiği hizmet ve bilgi için saat başı ücretlendirme alıyor.

SEO hizmeti veren ajans ve temsilcilerin hemen hepsi bu modellerden en az birini ya da birkaçını kullanıyor. Aynı zamanda bu ödeme şekillerinden hepsini aynı anda sunan ajanslar da mevcut. Şirketiniz için bu modellerden size en uygun olanı seçebilirsiniz.

3Karakteristik SEO Ücretleri

SEO için ajans ya da temsilci tarafından alınan ödeme modellerinde ortalama ücretler ise şu şekilde:

Aylıkçılar / Aylık 750-5.000€: Bu ödeme aralığı ajansın ya da temsilcinin vermiş olduğu hizmetin kapsamına göre değişkenlik gösterebiliyor. Şirketinizin başarılı bir SEO hizmeti alabilmesi için aylık ortalama 2.500-5.000€ arasında bir rakam ödemesi gerekiyor.

Sabit Fiyatlı Sözleşmeciler: Burada ödenen ücret farklılık gösteriyor. SEO’ları sadece denemek için kullanan şirketler genel olarak sözleşme hizmetlerini giriş noktası gibi tercih ediyor. Tipik hizmet servisleri SEO metin yazarlığı (kelime başı 0.15€-0.50€), site içeriği hesaplaması (500€-700€), link profili hesaplaması (500€-7.500€) ve sosyal medya sitesi kuruluşlarını (500€-3000€) içeriyor.

Projeciler: Net bir rakam söylemek oldukça güç, fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Projelerin çoğu ortalama 1.000€ ile 30.000€ arasında değişiyor.

Saatçiler / Saat Başı Aylık 100-300: SEO danışmanları, bireysel ya da temsilcilikler, genellikle saatliğine 100€ ve 300€ arasında alıyor.

Bu yazımızda SEO ücretlendirmeleri ve SEO ödeme modelleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Şirketinizin online dünyada varlığını devam ettirebilmesi için SEO’ya gerekli önemi vermenizi can-ı gönülden tavsiye ediyor, hayırlı işler diliyoruz.

Kaynak: https://www.webtures.com.tr