Avrupa’daki Türk girişimciler için Avrupa Türk televizyonlarına reklam vermek artık ihtiyaçtan öte elzem bir durum. Çünkü hedef noktasına ulaşmanın en kolay yolu bu televizyonlara verilecek reklamlardan geçiyor.

Şubat 2017 yılında Avrupa Türk televizyonlarına toplam 2 milyon 95 bin 394 saniye reklam verilmiş. Bu rakama doğrudan satış, sosyal reklam, senaryo entegrasyonları da dahil.

Bu reklamlar yayın yapan 7 kanal arasında paylaştırılmış. En fazla reklamı ise 5 gün 1 saat 32 dakika ile TV8 INT yayınlamış. İkinci sırada ise Show Türk 4 gün 1 saatle yer alıyor. Euro Star 3 gün 18 saat, Euro D 3 gün 2 saat, ATV EU 2 gün 22 saat, Kanal 7 INT 2 gün 22 saat, TGRT EU da 23 saat reklam yayınlamış durumda.

Sektörel bazda Avrupa Türk televizyonlarına verilen reklamların türleri:

Sektör olarak sağlık kurumlarının reklam payı oldukça fazla. Özellikle diş tedavisinin Türkiye’de daha kaliteli ve ekonomik olması hastanelerin Avrupa Türk televizyonlarına reklam verme sebepleri olarak kabul edilebilir. Sağlık kurumları % 32,19 ile pastanın en büyük dilimini oluşturuyor.

İkinci sırada ise yüzde 23,92 ile  gıda ürün işletmeleri var. Bu rakam aslında sağlık kurumlarının reklamına göre çok az. Gıda gurubundan olan çay firmaları da şüphesiz Avrupa Türk televizyonlarında reklam veriyor.

Goran Tea Mevlana Çay, Tutus Media‘nın şubat ayında reklam planlaması yaptığı gıda firmalarından biri. Tutus Media’nın A’dan Z’ye bütün reklam prodüksiyonlarını hazırladığı Mevlana Çay için Euro Star’a 3015 saniye, Tv 8’e de 3000 saniye planlama (medya planlama) yaptığını görüyoruz. Ayrıca firmanın Euro D’ye de 3900 saniye özel proje kullanımı görülüyor.

https://mevlanacay.de/tv-reklamlari/

Turizm reklamları 6,83 ile 4. sıradan listeye giriyor. Bu rakamın nisan-mayıs-haziran aylarında iki katına çıkması muhtemeldir. Tutus Media’nın reklam planlama bölümünde Elçi Turizm’in önemli otellerinden olan Azra Otel için bir medya planlaması mevcut.

Mobilya reklamları 6,53 ile Turizm reklamlarını takip ediyor. Dikkat çeken bu sektörün de oranının düşük olması. Tutus Media, alanında önemli bir konuma sahip olan Köşem Teppich için de Euro Star’a 1005 saniyelik bir reklam planlaması yaparak markanın tanınırlığına katkı sağlamış durumda.

İletişim teknolojileri alanı şubat ayında 6,51’lik oranıyla mobilya reklamlarının hemen arkasında geliyor.

Bu sıralamada en dikkat çekici kısım ise inşaat sektörünün yüzde % 5,6 gibi küçük rakamlarda kalmasıdır. Halbuki Türkiye’deki inşaat firmaları için Avrupa’daki Türkler hala iyi bir pazar olarak duruyor.

Avrupa Türk televizyonlarına reklam veren firmalar bazından bakarsak ilk beş firma 956 bin 575 saniyelik reklam vererek neredeyse tüm pastanın yarısını oluşturmuş.

Demek oluyor ki bu firmalar sektörde reklamlarıyla belli bir noktaya gelmişler. Reklam sonucu karı gören firmalar reklamlarını sürekli arttırmış. Rakip firmalar da Tutus Media gibi alanında uzman olan firmalarla çalışıp aynı şekilde reklam planlamasına gitmesi gerekiyor ki rekabet yapabilsinler.

Şubat ayında Avrupa Türk televizyonlarına yeni reklam veren firma sayısı 29. Bu 29 firma 83.120 saniye ekranlarda kalmışlar. Mesela bu rakamların içerisinde Recep İvedik 5 filminin reklamı 5412 saniye ile yer alıyor.