SEO ve Google cephesinde yeni algoritma güncellemeleri, yeni ürünler ve gelişmeleri derlediğimiz Mayıs 2017’nin son haberlerini paylaşacağım.

Geniş başlıkları ne kadar az detaylarla özetleyebileceğimi ben de bilmiyorum. Bu yüzden konu detaylarına link bağlantıları vereceğim. Böylece merak ettiğiniz konunun detayına da gözatabilirsiniz.

Google Lens

Google gerçek dünyadaki nesneleri tanımlayan inanılmaz bir kamera uygulaması ile karşımıza çıktı. Ürünün adı Google Lens. Kameranızı bir restorana doğru çevirdiğinizi düşünün. Restoran ile ilgili tüm internet detayları anında önünüze geliyor. Bu uygulamadan önce benzer resimler uygulamasını Pinterestte görmüştüm. Tabii bu çok daha gelişmiş özelliklere sahip bir uygulama. Google Ceo’su Sundar Pichai ürün tanıtımı için bir sunum yaptı. Sunumu buradan izleyebilirsiniz.

Google My Business

Google My Business 2017’de 7 habersiz güncelleme yapmış. Kapanan işletmeleri bularak sistemden çıkarma gibi özelliklerde yeniliklerden birisi. Haritalarda onaysız giriş olan şirketleride spam olarak işaretliyor.

Permanently-Closed-Listings-e1495004654266

Bunun yanında firmalar 18 aylık geçmiş trafik ve ziyaret bilgisini içeren dashboard’a ulaşabilecekler.

Mobil cihazlarda firma aramalarında harita servisi içinde  bazı firmaların reklam sekmesinde çıktığını da göreceksiniz.

Google Jobs

Tutmuş bir sektör ve proje varsa bir zaman sonra Google ‘ın daha gelişmiş bir sürümü ile o projeye girdiği dikkatinizi çekmiştir. Google Jobs’da bunlardan birisi. https://careers.google.com/ da iş ilanları sektörüne giren Google’ın sektöre bir fark getirebileceğini düşünüyorum.

Google Adwords

Adwords kullanımınıza ait geçmiş kalite puanınızı artık görebileceksiniz. Neleri iyi yaptığınınz ve eksiklerinize göre yapılan bir değerlendirme ile puanlarınızı görebilir ve daha iyi optimizasyon yapma konusunda çalışabilirsiniz. Adwords performansınıza Google notu desek yerinde olur. Adwords performans metrikleri içinde modify sütununda Quality Score bölümünden detaylara erişebilirsiniz. Duyuru detayları için buradan buyrun.

E02213065 PAM Historical Quality Score Blogpost Image Dec16 v06

 

***

Bu haber biraz reklamlı sürüm olacak 🙂 Müşteriler için tatil rezervasyonu işlemlerini kolaylaştıran Adwords tıkla ve mesaj gönder reklam uzantıları, Google’ın iddiasına göre Tatil Sepeti’nin tıklama oranlarını %20 artırmasına yardımcı olmuş. Peki daha nelere katkı sağlamış derseniz Google şöyle diyor.

Tatil Sepeti adStandart mobil reklamlara kıyasla tıklama oranında %20’nin üzerinde artış
Çağrı merkezinde edinilen müşterilerde %10 başarı oranı
Standart mobil reklamlara kıyasla dönüşüm oranında %15’in üzerinde artış

***

Google Adwords blogunda veriye dayalı ilişkilendirme ile reklam maliyetlerinizin düşebileceği konusunda bir duyuru var. Veriye Dayalı İlişkilendirme bir sene evvel aktif edilmişti. Adwords de nasıl sonuçlandığına ait başarı örnekleri de blogda verilmiş.

İşte o örneklerden birisi:

Medpex, Almanya’da postayla sipariş yoluyla çalışan en büyük eczanelerden biridir. Şirket, Akıllı Teklif özelliğini ve veriye dayalı ilişkilendirmeyi kullanarak dönüşümleri %29 artırırken, dönüşüm başına maliyeti %28 düşürdü.
“Bir algoritma, rakiplerin yaptığı fiyat değişiklikleri veya teslimattaki tıkanıklıklar gibi dinamik değişikliklere yanıt vermede herhangi bir manuel optimizasyondan daha donanımlıdır.” – Frank Müller, Pazarlama Müdürü, medpex

Konunun detayı için buraya bakabilirsiniz.

 

Google Arama

Google arama ve alışveriş servisinde reklamverenlerin aynı türde ürünleri arayan kitleleri hedefleyebilmesini kolaylaştıracak bir güncelleme yapıyor.  Remarketing lists for search ads (RLSA) dediğimiz bu servisin işleyişi hakkında detaylar için de buraya bakabilirsiniz.

Google Mobile-First Index sistemi arama önceliğini tamamen değiştirecek. Site kalitesi için Google sitenizin masaüstü sürümündeki SEO kalitesi sonrası mobil sürüm özelliklerini denetliyordu. Mobil sürüm masaüstü sürümün tahtına göz dikmiş ve gelecekte de o yönde ilerleyeceği belli bir hale geldi. Site hızı, mobil uyum, kullanıcı deneyimi gibi teknik tüm parametrelerde kalite skoru önceliği mobilde artık.

***

Nisan ayında Google’da Dijital Asistanlar Çağı ile ilgili bir haber vardı. Haberi sizinle paylaşmayı atlamışım. Buraya bir not olarak eklemek istiyorum. Google arama trendlerinden derlenen, kullanıcı beklentilerinin hangi arama servislerinde karşılandığına ait veri örneklerini bu haberde bulabilirsiniz.  Arama verilerine göre yapılan aramaların %20’sinin sesli olarak yapıldığını düşünecek olursak habere gözatmanızı öneririm.

de938_Search-in-the-age-of-assistance-BODY-TR

Google konunun anlaşılması için bir de örnek vermiş. Ki bu aramayı anlamak için gerçekten iyi bir örnek.

“Paris hava durumu bugün” gibi anahtar kelimeler kullanmak yerine, “Bugün yanıma şemsiye almalı mıyım?” diye sorabiliyorlar. Bu sorunun yanıtlanabilmesi için önce konuşulan dilin, konumun, saatin ve niyetin anlaşılması gerekir.

Arama sonuçlarının artık RankBrain adlı yapak zeka tarafından yönlendirildiğini düşünürsek daha da fazla karmaşık hale geleceğini öngörmek hiç de zor olmasa gerek.

Google Ads ( TV Reklamları)

TV kanallarının Youtube TV’de canlı yayına başlaması ardından çok geçmedi ki, tv reklamları da artık Google üzerinden açılabilecek hale geliyor. Google, DoubleClick Bid Manager üzerinden geleneksel TV reklamlarını satın alabileceğiniz sistemini lanse etmeye hazırlanıyor. Doubleclick “Bid Manager” uygulaması ile yayıncılar artık hem dijital reklamları hem de geleneksel reklamları Google üzerinden kontrol edebilecek. Google bu özelliğin yayına girmesi için henüz bir tarih vermese de 2017 sonuna doğru beta sürümünün şirket içerisine açılacağı, 2018 başında ise DobleClick’e ekleneceği öngörülüyor.doubleclick-stack

Google Partners

Google partner ajansları için ödüllü bir yarışma düzenliyor. Son katılım tarihi 26 mayıs 2017. Peki bu yarışma ne? diyecek olursanız Google ürünlerini kullanarak başarıya ulaştırdığınız müşteri hikayeleriniz varsa detayları ve yaptığınız çalışma örnekleri ile Google yarışma başvuru servisine bildiriyorsunuz. Ödülü kazanmayı bekliyorsunuz. Katılabilmek için son 3 ay içinde yeterli Adwords harcamasına sahip olmanız gerekiyor.

Google Play

Google’ın bu sene ikincisini düzenlediği Google Play Ödülleri sahiplerini buldu.  Google’ın toplamda 12 farklı kategoride verdiği ödüller, yeni uygulamalar deneyimleme isteğinizi artırabilir. Ödül alan en popüler uygulamalar şöyle:

Memrise – En İyi Uygulama,

Transformers: Savaşçılar – En İyi Oyun,

Mushroom 11 – En İyi Bağımsız Oyun,

Runtastic – En İyi Android Wear Uygulaması,

 

SEO

Bir sayfada kaç farklı anahtar kelime hedeflenebileceği sorusu sorulmuş. Ahrefs.com’un yaptığı incelemeye göre bir sayfada eşşiz anahtar kelime sayısı 2-3 ten fazla olmaması gerekiyor. Bunun yanında daha güçlü backlink profili olan sayfalar daha iyi sonuç veriyor.

onpage-keywords

***

Google ve HTTPS

SSL özellikli siteler artık arama sonuçlarının %50’sini oluşturuyor. Daha güçlü sinyaller için Google büyük oyunculardan HTTPS servisini kullanmalarını bekliyor gibi görünüyor. Moz.com bu konuda bir blog yazısı yayınlamış. Geniş bilgi için bakabilirsiniz.

Gelişmeler ile ilgili bilgi paylaşmaya devam edeceğim.  Şimdilik bu kadar…