Her birimiz birer tüketiciyiz ve hepimizin tüketici alışkanlıkları son yıllarda epeyce değişti. Ulaşmak istediğimiz ürünlere ve bilgiye daha kısa sürede ulaşabiliyoruz.

Unutmayın lütfen! Artık ansiklopedi için kupon toplamıyoruz ya da bir alışveriş için kilometrelerce yol gitmiyoruz.

Alternatif seçenekler çoğaldıkça teknoloji de gelişti ve her firma bu teknoloji ile uyumlu olmak adına yavaş yavaş dijital dünyaya girmeye başladı. Dijital pazarlama uzmanlarına artan ihtiyaçla birlikte biz de dijital pazarlama uzmanlarının görevlerini üç maddede toplamaya çalıştık.

1-Rakiple Uyumluluk ve takip görevi:

Dijital pazarlama uzmanları girişiminizle ortak noktaları bulunan rakiplerinizin yaptıklarını takip ederken rakiplerinizle uyumlu olmanızı da sağlar.

Bu çok basit bir görev değildir. Her firma rakiplerinin sosyal medyadaki, arama motorlarındaki ve bütün mobil uygulamalardaki hareketliliklerini takip etmek zorundadır.

Evet, rakipleriniz dijital mecra ile hedef kitlenizi çoktan kontrol altına almış olabilir. Ya da sizden önce bu alana yatırım yaparak sizden birkaç adım önde olabilirler. Girişiminizde geride kalmak istemiyorsanız neler yapmanız gerektiğini size bir raporla bildiren bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmalısınız.

Tutus Media‘nın deneyimli dijital pazarlama uzmanları, rakiplerinizi belirleyip onların projelerinin ve atılımlarının araştırmasını yaparlar. Rakiplerinizden önce kampanyalar düzenleyerek doğal olarak atılımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

Rakipleriniz yeni bir teknolojik mecraya girmeye niyetlendikleri anda siz onlardan önce adım atabilirsiniz. Her yönüyle rakiple uyumlu çalışma ve tanıma girişiminiz zaman kaybını önlediği gibi para kazanmanızı da sağlar.

2E-Ticaret sitesi (Web site) ile uyumlu çalışma görevi:

E-ticaret siteleri bütün girişimciler için günümüzde olmazsa olmaz bir yatırımdır. Haliyle bir dijital pazarlama uzmanının web sitesini görmezlikten gelmesi beklenemez. Hatta SEO ile birlikte e-ticaret sitesiyle uyumlu çalışma başlıca görevlerinden kabul edilir.

Dijital pazarlama uzmanı e-ticaret sitenizin hedef kitleniz tarafından kolay ve hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlar. Büyüyen her sektörde olduğu gibi ortaya çıkan iki farklı uzmanlık alanı olan user interface (UI) ve user experience (UX) denilen Türkçe karşılığı ile kullanıcı ara yüzü ve kullanıcı deneyimi ölçümleme ve dizayn işlemlerini gerçekleştirir.

E-ticaret sitesi demek firmanızın 24 saat açık olması demektir. Hem müşterileriniz hem de rakipleriniz için bir mesai kavramı yoktur. Müşterilerinize ürününüz satmak mı istiyorsunuz, ya da ofisinize randevu verip bir çay mı içirmek istiyorsunuz, işte bunun için en iyi yöntem web sitenizin ulaşılabilirliği ve işlevidir. Bu da dijital pazarlama uzmanının temel görevlerinden biridir.

3- Dijital pazarlama uzmanının patronluk görevi:

Dijital pazarlama uzmanının en büyük görevi girişimi kara geçirmek değil midir?

Buna hepimiz “evet” diyebiliriz. Firmanın kara geçmesi için ya da kara geçirecek hamleler belirleyip bunları dijital dünyayı kullanarak hayata geçirme görevi bir nevi patronluktur. Tabii siz buna ortaklık da diyebilirsiniz.

Dijital pazarlama uzmanları müşteri istikrarını, hedeflenen sosyal mecralarda doğru çıkışlarla sağlar. Ürünlerinizin içerikleri, neler sunması gerektiği ve nerede, kime hitap etmesi gerektiğini firmaya raporlarla bildirir.

Demek oluyor ki dijital pazarlama uzmanları en güvenilir çalışma arkadaşlarıdır.