Site Analizi

İnternet ortamındaki hareketliliğin ve web sitelerinde kullanıcılar tarafından oluşturulan trafiğin yoğunluğunu, miktarının, yönünün ve sürekliliğinin takip edilip raporlanması site analizi olarak adlandırılmaktadır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) için önemli veriler sunan bu analizler ile web sitelerindeki faaliyetlere karar verilir ve içerikler bu analizlere göre hazırlanır. SEO analizi kavramnı, arama motorlarında web sitesinin hareketliliğinin gözlemlenip raporlanması olarak tanımlayabiliriz. Veri kaynağı olan raporlama ve analizlerle, SEO ilişkisi arasındaki bağ, sitenizin geleceği için sağlam tutulmalıdır. Tutus Media ile site analizinizi yaptırarak, dijital ortamdaki varlığınızı emin adımlarla sürdürebilirsiniz.    

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Yazılımsal ve tasarımsal olarak iki bölüme ayrılan SEO’nun kullanıcılara ve arama motorlarına etkisi oldukça büyüktür. Popüler arama motorlarındaki sıralamanın takip edilerek raporlanması şekilden özetleyebileceğimiz SEO analizinde başlıca iki unsur vardır. Bunlar, site içi ve site dışı analizdir.

Site İçi SEO Analizi: Site içi SEO’da title, URL, description, heading etiketleri, breadcrumb, canonical olarak isimlendirilen bölümler incelenir ve var olan hatalı durumlarla ilgili tavsiyelerde bulunulur.

Site Dışı SEO Analizi: Site dıı SEO’da ise backlink incelemesi yapılmaktadır. Sitenin backlink profiline bakılır ve zararlı ve ilgisiz backlinkler engellenir. Doğru backlinkleri arttırmak için çalışma yapılır.

SEO Rakip Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Rakip analizi rakibiniz olan site hakkında bilgi toplama anlamına gelmektedir. SEO rakip analizi yaparken anahtar kelime analizleriyle öncelikle siteler hakkında ön bilgiye sahip olmalısınız. Bu aşama size hangi siteleri rakip olarak alabileceğinizi gösterecektir. Bu tespiti yaptıktan sonra rakip sitenin çektiği trafik ağı, domein bilgisi, arama motorlarındaki sıralaması, sosyal medya, dışarıdan ve içeriden gelen/kullanılan bağlantılar ve site hızı gibi çeşitli bilgilerine ulaşılır. Bu bilgiler kullanılarak kendi sitenizde bir planlama yapabilirsiniz. Tutus Media aracılığıyla rakip analizini kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz.

SEO Analizi Neden Yapılır?

Web siteleri ve e-ticaret sitelerinin gelişmesi için SEO olmazsa olmaz bir şarttır. SEO analizleri de sitenizi arama motorlarında ön sıralara çıkarmak ve geliştirmek için yapılan incelemelerdir. SEO analizinde site içi ve site dışı faktörler incelenir ve yapılan hatalar tespit edilir. Bu analizler sitelerin geleceği için planlama yapmayı sağlar.

SEO Analiz Aracı Nasıl Çalışır?

SEO analiz araçları siteniz ve rakip sitelerle ilgili internet hareket verilerine ulaşmanızı sağlar. Arama motorlarındaki sıralamanız, konumunuz, kullandığınız anahtar kelimelerin doğruluğu, backlinkler hakkında veriler ve yapılan hatalar bu analiz araçlarıyla ortaya çıkarılır.

SEO Analiz Aracındaki Kriterlerin Önemi Nedir?

SEO analiz araçlarındaki kriterler siteniz için sitennin yol haritasını çıkarırken kullanacağınız verileri sağladığı için oldukça önemlidir. SEO analiz aracı ile sitenizin bilgilerini raporlar halinde görebilirsiniz. Bu araçlar sitenizin arama motoru botlarınca farkedilmesini ve sitenizin yukarılarda görülmesini sağlamaktadır. 360 derece SEO hizmeti sunan Tutus Media olarak site içi ve site dışı analizlerle her zaman yanınızdayız.

Analiz Yapmak için

https://tutusmedia.com/seo-analiz/