Türkiye’nin dijital medya verilerinin analiz edilerek infografik sunumunu hazırlayan DataWise ve Global Web Index araştırmasını bu haberimizde bulacaksınız.

DataWise olarak Global Web Index* verileri ile hazırladığımız bu çalışmada; İnternet kullanıcılarının, geride bıraktığımız 2016 yılındaki online alışkanlıkları bir önceki sene ile karşılaştırmalı olarak çeşitli yönlerden irdeleniyor ve önümüzdeki zaman dilimine ışık tutuluyor.

2015-2016 dönemlerinde Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının internet motivasyonları, cihaz kullanım alışkanlıkları, ikinci ekran davranışları, mobil uygulama kullanım alışkanlıkları, marka keşif kaynakları ve markalardan beklentileri, online tüketicinin çeşitli mecralarda geçirdiği zaman ve online dünya hakkındaki düşünceleri ele alanıyor.

İnternetin Fonksiyonel Amaçlar Doğrultusunda Kullanımı Artıyor

2016 yılında Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının internet kullanım motivasyonlarının başında bir önceki yıllara da paralel olarak “öğrenme isteği, gündemi yakalama ve online platformlarda çeşitli araştırmalar yapma” geldi. Bir başka deyişle bizi dijital dünyaya çeken en büyük motivasyon yine birşeylerin nasıl yapılacağını ve etrafımızda neler olup bittiğini öğrenme isteği oldu.

Özellikle önceki seneye göre en çok artış gösteren internet kullanım motivasyonlarının başında “Kendini ifade etme” (%41), “İlham alma” (%57) ve “Yaşamını organize etme” (%37) motivasyonları geliyor. Bunun yanında “Birilerinin fikrini değiştirmek” ve “Hayatımızla ilgili paylaşımlar yaparak tanıdıklarımızı gündemimizden haberdar etmek” ve “İnternette farklı kişiliklere bürünmek” gibi motivasyonlar ise önceki seneye göre önemli düşüşler sergiliyor.

Mobilde İletişim ve Paylaşım Odaklı iken PC ve Laptoplarda İşlerimizi Hallediyoruz

2015 ile karşılaştırmalı olarak cihaz sahipliğine baktığımızda 2016 yılında Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının kişisel olarak en yoğun sahip olduğu cihazın akıllı telefonlar olduğunu görüyoruz. 90’lı yılların başında cebimize giren mobil telefonlara ise çoktan veda etmeye başladık. 2014’ten bu yana akıllı telefon olmayan mobil telefonların sahipliği aktif internet kullanıcıları bazında %50 azalmış durumda. Kişisel bilgisayar ve laptop sahipliği yavaş yavaş azalıyor olsa da önemli penetrasyon oranlarına sahipler.

TV ile Etkileşime Geçiyoruz

Her saniye bir uyarana ve içeriğe maruz kaldığımız hayatımızda, tüm anları yakalayabilmek adına geliştirmiş olduğumuz, TV izlerken bir yandan “ikinci ekran” ile dijital dünyaya bağlı kalmamızı sağlayan davranışlarımıza araç olan mobil telefonlar yine listenin ilk sırasında bulunuyor. 2015’e göre, 2016 yılında ikinci ekran olarak mobil telefon kullanımı %14 artmış durumda. Diğer cihazlarda durum ise bu iki sene arasında stabil olarak seyretmekte.

İkinci ekran aktivitelerimizin başında ise sosyal ağları kontrol etmek (%55), haber okumak (%41) ve sohbet etmek (%41) geliyor. Bu konudaki en önemli nokta ise TV programlarına yapılan canlı entegrasyonların, tüketicinin dikkatini çektiği ve TV’de gördükleri online içerikler ile ikinci ekran davranışı olarak etkileşime geçme oranlarının geçen seneye göre artış göstermiş olması. Ayrıca TV’de izlenen içerik ile ilgili yapılan aramalar da geçen seneye göre artmış durumda.

Marka ile Etkişime Geçme Yolları, Keşif Kaynakları ve Markanın Tanımını Yapma Motivasyonları

Aktif internet kullanıcılarının, online dünyada markalar ile etkişime geçme yollarında nelerin değiştiğine de değinelim. Kullanıcıların markalar ile ilişkili aksiyonlarının başında, markaya ait web sitesini ziyaret etmek (%63), marka tarafından oluşturulan bir videoyu izlemek (%32) ve markadan gelen maili/newsletter’ı okumak (%28) geliyor. Özellikle marka websitesi ziyaretlerinin geçen seneye göre %50 arttığı görülüyor. Fakat tüm bunların yanında, kullanıcıların genelinde online dünyada marka ile ilişkili olumlu-olumsuz ayırt etmeksizin aksiyonların çoğunda düşüş eğilimi görülüyor.

2016 yılında marka, ürün ve hizmet keşfinde en önemli etmen ise arama motorları (%48) olarak öne çıkıyor. Ardından ise TV’de görülen reklamlar (%46) geliyor. TV reklamlarının etkisinin ise, marka  keşfinde geçen sene ortalamasına göre %10’luk bir düşüş yaşadığı görülüyor. Sosyal ağlardaki yorumlar ve incelemeler de bu konuda tüketiciyi en çok yönlendiren etmenlerden biri olarak yer alıyor. Bir önceki seneye göre vlog ve ünlü etkisinin de artış gösterdiği görülüyor.

Dijital dünyada, internet kullanıcıları için bir markanın tanıtımını yapma motivasyonları ise önceki seneye göre değişmiyor. Yüksek kaliteli ürünler (%57) ve indirim, hediye gibi ödüller (%45) ilk sırada yer alan motivasyonlar. Fakat geçen seneye göre önemi artan motivasyonlar da mevcut. Bu motivasyonlardaki artış tüketicinin fikirlerinin kişisel deneyimleri çerçevesinde de  şekillenmeye başladığını gösterir nitelikte. Özellikle müşteri hizmetlerinden almış olduğu hizmet kalitesi ve marka ile birebir iletişime geçebilme fırsatı tüketicilerin bir markanın tanıtımını yapmak için önemsediği etkenler olarak değer kazanmaya başlıyor.

 

*Global Web Index Araştırması, her gün internete bağlanan ve günde 1 saatten fazla vakit geçiren aktif internet kullanıcısı 465.000’i aşkın katılımcıyı kapsıyor. Türkiye dataları 16-64 yaş arası aktif internet kullanıcısı 9452 kişiye yönelik gerçekleştirilen online anket sonuçlarına dayanıyor.

dijital-medya-infografik