Dünyada sosyal medya kullanımı 2017 verilerinden oluşan We Are Social ve Hootsuite’in beraber yayınladığı Slidshare raporu.

We Are Social ve Hootsuite’in beraber yayınladığı “Digital in 2017 Global Overview” raporunda dünyadaki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve sıklıkları da inceleniyor.

2016 yılında sosyal medya kullanımının % 20 oranında arttığı gözleniyor. Özellikle son 10 yılda dünyanın en popüler sosyal platformu olan Facebook etkileyici artışlar göstermiş durumda. Dünyada neredeyse 2.8 milyar insan ayda en azından 1 kez sosyal medyayı kullanıyor, bu kullanıcıların %91’i ise mobil araçları kullanıyor. Sosyal medya kullanımının bir önceki yıla kıyasla %21 büyüdüğü gözleniyor.

Bu senenin raporundan elde edilen sonuçlara göre en çok sosyal medya kullanan 5 ülkeden 4’ünü Asya ülkeleri oluşturuyor. Türkiye ise 12. sırada yer alıyor.

Mobil Cihazlardan Sosyal Medya Kullanımı:

Araştırma, dünya nüfusunun 3’te 1’inden fazlasının (2.5 milyar kişi) sosyal medya hesaplarına mobil cihazlar üzerinden ulaştığını gösteriyor. Dünya nüfusunun %8’inin geçtiğimiz 12 ayda mobil üzerinden sosyal medya kullanmaya başladığı gözlemleniyor. Bu, her 1 saniyede 18 yeni kullanıcının mobilden sosyal medya kullanmaya başladığı anlamına geliyor.

Sosyal medya kullanıcı sayısındaki artışta 1. Sırada %73 artış ile Suudi Arabistan yer alıyor. 2. sırada ise %46’lık oranla Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor. Türkiye ise bu listeye %14’lük oran ile 21. sırada giriyor.
Bölgelere göre sosyal medya kullanım haritasına aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Kaynak: We Are Social