2019’da SEO ya Başlarken;

Sitenizi düzenli aralıklar ile gözden geçirmeniz gerekir. SEO uzmanları özellikle yıl sonuna doğru; kırık linkleri, eklentileri, içerikleri ve sayfaların hızını ele alarak sitenin yeniden güncel hale gelmesine yardımcı olurlar. Bu işleme bir nevi temizlik denebilir; siteniz yüklerinden kurtularak daha aktif bir hale gelir.

Sitenizin muhteşem bir durumda olmasının anlamı yoktur. Siteniz her zaman bakıma ihtiyaç duyan bir özelliğe sahip olduğu için mutlaka düzenli bakımlar gerekecektir.

 

seo

Siteler arabalar gibidir; birçok hareketli parçası vardır ve bu parçalar birbiri üzerinde etkilidir. Herhangi bir parçanın bozulması ya da eksik çalışması halinde bütün sistem bu durumdan etkilenecektir. Bu nedenle her sitenin kendine ait bir rutin bakımı olması gerekmektedir.

SEO uzmanları; haftalık ve aylık olarak içerik kontrolleri gerçekleştirirler. 3 aylık dilimlerde ve 1 yıllık dönemler olarak da sitenin genel durumları üzerinde çalışmalar ve düzenlemeler yaparlar. Özellikle ticaret siteleri için sene sonunda yıllık bakım yapılır çünkü bu siteler bir sonraki seneye daha hazır bir şekilde girmek ister ve farklılıklar eklerler.

3 aylık ve yıllık süreçlerde; proaktif olarak ele almanız gereken site özellikleri sayesinde rakipleriniz karşısında etkin olmanız mümkündür.

  • Bozuk bağlantıları taramak

Sayfalar zaman içinde taşınır, silinir, görüntülerde değişmeler olur ya da dış kaynaklara hareket eder ve kaybolur. Bu değişimlerin zamanla siteniz üzerinde etkili olduğunu görmek mümkündür. Genelde bu değişimlerin etkisi pozitif bir şekilde ele alınsa da eğer kırık linkleriniz varsa olumsuz sonuçlar elde etmeye başlarsınız.

Bu nedenle kırık olan linklerin temizliğini düzenli olarak sağlamak gereklidir.

  • İçerik kalitesini gözden geçirmek

Düzenli bir şekilde içerik sağlamanız önemlidir. Düzenli bir şekilde içerik sağlamanın yanı sıra aynı zamanda içeriklerinizin de zaman zaman Google güncellemelerine göre düzenlenmesi gerekmektedir. İçeriklerinizin kalitesini takip eder ve güncellemeler yaparsanız sitenizin Google için daha önemli bir hale gelmesini sağlarsınız.

  • Sayfanın hız testini yapmak

Google sayfa hızını sıralama üzerinde etkili bir faktör olarak ele alıyor. Sitenizin açılma hızı sizin trafiğinizi de etkilediği için mutlaka hızlı bir şekilde açılan sayfalara sahip olmanız gerekli. Sitenizin hem mobile de hem de masaüstü bilgisayarlarda hızlı olması için çalışmanız gerekli. Sayfa hızınızın yanı sıra sitenizin uzun süre kapalı kalmaması gibi durumlara dikkat etmeniz ve sunucu seçimini doğru yapmanız da düzenli olarak ele almanız gereken bir unsur.

  • WordPress eklentilerini incelemek

WordPress bir siteye sahipseniz mutlaka düzenli bir şekilde güncellemelerinizi yapmanız ve kontrolleri gerçekleştirmeniz gereklidir. Özellikle; WordPress, PHP ve Java Script, HTML standartları, Tarayıcılar en sık güncelleme yapılması gereken uygulamalardır.

Genel olarak SEO uzmanlarının 3 aylık periyotlar ve 1 senelik döngüler halinde takip ettiği detayların bu şekilde sıralandığı gözlemlenmiştir. Siz de sitenizde belirli bir rutin oluşturabilir ve bu sayede sitenizin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Siz en iyisi mi sitenizi güvenilir servislere bırakın, hem içiniz rahat olsun hem siteniz. Tutus Media Avrupa’da 360 Derece Reklam Ajansı ünvanını taşıyan tek reklam ajansıdır.