Bir önceki yazımızda Google Asistan ile ilgili ilginç bilgiler vermiş, sesli aramaların markanız için ne kadar önemli olduğuna değinmiştik. Bugünkü yazımızda bu kadar rağbet gören dijital asistanlar için yapılması elzem olan SEO uygulamalarından bahsedeceğiz.

Dijital dünyanın yeniliklerine her zaman hızlıca adapte olan Tutus Media, Google Asistan için de markanıza özel hizmetler sunuyor. Siz de Google Asistanla birlikte yeni bir döneme başlamak istiyor musunuz? Markanızın geleceği için bu sorumuza evet diyeceğinizi biliyoruz. Hazır mısınız? Artık kullanıcılar sesli aramalarla sizi daha kolay bulabilecekler.

Lokal Sayfalarınızın Optimize Edilmesi!

Sesli aramalar lokal işletmelerin değer kazanmasını sağladı. Google Asistan kullanıcıları yakınlarında bulunana firmalarla iletişime geçmek istiyorlar. Eğer kullanıcı belirgin ifadelerle arama yaparsa yerel firmanın ilk sıralarda çıkması hiç de zor değil.

Söylemek yazmaktan daha kolay olacağı için kullanıcı bulunduğu konuma göre belli bir sorgu içeren ifadeler kullanıyor. Yerel işletmenizin sesli aramalarda daha kolay listelenmesini sağlamak için özel bir optimizasyon gerekiyor.

Bilhassa lokal işletmelerinizin şubeleri varsa her şubenize göre lokal arama içerikleri hazırlayarak Google’ın firmanıza şüpheyle bakmasını önlüyoruz.

Kuyruklu anahtar kelime kullanımı!

Sesli aramalarla eşleşme ihtimali olan kelime gruplarını belirlemek gerekiyor. “Bal”, “kestane”, “mutfak” gibi kelimeler için “en iyi doğal bal”, “doğal kestane”, “en ucuz mutfak” “çocuklara uygun” gibi kuyruklu kelimeleri içeren içerikler sesli aramalarda eşleşme ihtimalini arttırır.

shutterstock 1008443932

İnsanların nasıl konuştuğunun yazıya aktarımı!

Sesli aramalar insanların nasıl düşündüğüne ve nasıl konuştuğuna dair örnekler oluşturabilir. Birçok dilde nasıl sorular sorabileceğini tespit edebileceğiniz bu uygulamaya bir soru girdiğinizde cevapların farklılığını göreceksiniz.

Doğal diyaloglar, şiveler içerik olarak web sitenize yerleştirildiğinde Google Asistan daha etkili olacak, firmanızın ulaşılabilirliğini arttıracaktır. İnsanlar çok sayıda kombinasyonla sorgular ortaya çıkarabiliyor. Her arama farklı anlam taşısa da farklı sonuçlar ortaya koyabilir. Her arama sitenizde olmasa da markanıza en uygun olan sorgulamalar seçilerek hedefleme yapılmalıdır.

Soru-Cevap tarzı içeriklerin hazırlanması!

Metinlerinizi soru-cevap ile Google Asistana daha uygun hale getirebilirsiniz. Tabii soru-cevaplarınız doğrudan arama motoruna yönelik olursa kullanıcı noktasında güven sorunu yaşanabilir. Buna da dikkat etmek gerekir.

Sesli arama kullanıcıları aslında bir soru soruyorlar. Tutus Media içerik yazarları hazırladıkları içeriklerde bu sorulara cevap verirler. Böylece arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkmaya başlıyorsunuz.

shutterstock 401476216

Mobil tasarımın hızlandırması ve site yüklenme hızının arttırılması!

Sadece Google Asistan için değil markanızın bütün aşamaları için internet sitelerinizin hızı önemlidir. Google Asistanın akıllı telefonlar üzerinden kullanıldığını biliyoruz. Bunun için sesli arama fonksiyonları mobil cihazlardan yapılıyor. Google Asistan için yapılması gereken her şeyi yaptığınızda yavaş yüklenen bir site yaptıklarınızı boşa çıkarabilir. Bunun için web siteniz kesinlikle mobil uyumlu ve hızlı olmalıdır.

Teknik detayların düzenlenmesi!

Kullanıcıların içeriklerinize ulaşmasını istiyorsunuz. Tabii bu istek yeterli değil. Arama motorlarının da içeriklere ulaşması gerekir. Bunun için bilhassa Title ve Desc bölümleri Google Asistan içeriklerine göre hazırlanmalıdır.

Arama motorları bazı teknik detaylar ve mikro veriler sayesinde teknik olarak içeriklerinizi tanır. Bunun için sitemap.xml dosyası ve robots.txt dosyası arama motorlarının site içeriğinizi anlamasını sağlar. Sağlıklı bir sesli arama için bu dosyaların çalıştıklarına emin olmak gerekir.

Google Analytics ve Google Search Console fırsatlarını değerlendirme!

En iyi analiz araçları olan Google Analytics ve Google Search Console sitenize yönelik arama sorguları hakkında size geniş bilgi verebilir. Bu sonuçlara göre sitenize nasıl trafik çektiğinizi görebilirsiniz. Tutus Media bu analizlere göre de içerik planlamanızı yapar ve sesli arama sorgularına göre yeni içerikler üretir.

shutterstock 1220155789

Performans raporlama sonuçlarının takip edilmesi!

Bütün bu anlatılanlar yapıldığında mutlaka bir sonuç alınır. Fakat bazı maddeleri yapıp bazılarını yapmamak başarılı bir sonuç ortaya koymaz. Bunun için performans raporlarının tahlili önemlidir. Raporlara göre eksik olan kısımların üzerine gidilmesi gerekir.

Google sesli arama avantajını en iyi şekilde kullanmak için profesyonel bir yardım almak zorunludur.

Sonuç olarak sesli arama gelecekte dijital dünyanın normal bir alışkanlığı haline gelecek. Bu demek oluyor ki lokal SEO oldukça önemli bir hale geliyor. Tutus Media Almanca SEO, Türkçe SEO ve İngilizce SEO hizmetlerini yerel SEO ile birlikte yaparak sesli aramalara hazır bir ajanstır. Çünkü sesli aramalar markalar için büyük avantajlar sunuyor. Sesli aramaları mobil site ile entegre eden Tutus Media’ya hemen başvurup rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.