Sesli arama, son yıllarda artan kullanım oranıyla ve popülaritesiyle dikkat çekmekte. Özellikle 2018 SEO trendleri arasında oldukça iddialı olan sesli arama, Google tarafında da büyük önem teşkil ediyor. Dolayısıyla SEO üzerindeki etkisini de inkâr edemeyiz. Sesli arama; hareket halindeyken ve özellikle araç kullanırken, yazılı aramaya kıyasla daha fazla kolaylık sağlıyor ve oldukça sık kullanılıyor. Bu popülaritenin her yıl artarak devam edeceği ve 2020 yılında yapılan aramaların %50 ‘sinde sesli aramanın kullanılacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla sitemizi, geçtiğimiz yıllara oranla 2018 yılında üzerinde daha fazla duracağımız sesli aramalara göre optimizasyonunu sağlamamız gerekmekte.

Sesli arama optimizasyonu nasıl yapılır?

almanya seo ajansi kopya

Sesli arama optimizasyonu ‘nu bütün ayarlarımızı sil baştan değiştirmek yerine ufak tefek değişikliklerle de sağlayabiliriz. Bunun için henüz çok geç olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kullanıcıların yapacağı sesli aramaların günlük konuşma diliyle yapılacağını unutmamakta fayda var. Dolayısıyla uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha fazla önem kazanmakta. Sitenizin hedef kitlesini baz alarak, yapılabilecek sesli arama sorularını belirlemek için düşünmeye başlamalısınız. Bu aşamada kullanabileceğiniz bazı araçlar mevcut. Bu araçlar, sesli arama optimizasyonu için olası kelime gruplarını size sunmakta, tek yapmanız gereken aralarından seçerek sitenizin içeriğine dahil etmeniz. Bu konuda çeşitli analizleri sağlayabilmek adına sesli arama özelliğini oldukça fazla önemseyen Google ‘nin, yakında Search Console aracına yeni özellikler getireceğini tahmin ediyoruz.

google sesli aramalar kopya

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve kilit sorulara dikkat ettiğiniz içeriklerinizin sitenizin ilk sayfasında yer almasında büyük fayda var. Bunun yanı sıra sesli aramaların çoğunun, mobil cihazlardan yapıldığını ve dolayısıyla sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Sıralamanızı etkileyecek en önemli faktörlerden biri kullanıcı deneyimidir ve mobil uyumlu olmayan bir sitenin etkili bir kullanıcı deneyimi sunması ihtimali oldukça düşüktür

Bunların dışında mikro veriler, şema, zengin snippetler gibi faktörlere de önem gösterildiği takdirde sesli aramalarda başarılı olmanın çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Not: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler: Almanya SEO Ajansı