Bildiğiniz üzere SEO, yalnızca yazdığınız içeriği optimize etmekle kalmaz. Görsel aramalarında daha üst sıralara çıkmak için yapılması gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çevrimiçi görsel içeriklerin kullanım alanı arttıkça görsel optimizasyonu da farklı bir boyut kazanmıştır. Görsellerinizi en iyi duruma getirerek, arama trafiğinizi arttırabilmeniz mümkün.

Görsel optimizasyonu, iyi bir logo veya göz alıcı grafikler sayesinde sitenize en az yazılı içerikler kadar ziyaretçi çekebilmenize olanak sağlamaktadır. Yazılı içeriklerin optimizasyonu konusunda bilgi sahibi olsak da görsel optimizasyonu konusuna nereden başlayacağımız konusunda bir fikrimiz olmayabilir. “Dikkate almanız gereken faktörler nelerdir? Anahtar kelime kullanımı görsel optimizasyonunda da önem arz ediyor mu?” gibi sorularınıza cevap arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

seo zamani

Görüntü Boyutu

Görsellerinizin boyutu, genel site hızınızı etkileyen başlıca faktörler arasındadır. Özellikle mobil cihazlarda, ki son dönemlerde mobil kullanımı SEO için büyük önem ifade etmekte, büyük ve yavaş görseller site hızını olumsuz olarak etkileyerek dolayısıyla sıralamanızı gerilere çekebilmektedir.

Bununla birlikte görsellerinizin daha iyi görünmesini ve göz alıcı bir görünüm sunmak istiyorsanız kaliteden ödün vermemeli, görüntü boyutu konusunda bir denge yakalamalısınız. GIF, JPEG ve PNG, internetteki görsel trafiğinin %96’lık ciddi bir kısmını oluşturan resim dosyası türleridir.

PNG, sıkıştırma oranı ve görüntü kalitesinin etkili bir kombinasyonunu sunar ve genellikle sıklıkla tercih edilen bir görsel formatıdır. JPEG, diğer iki formata göre 10 kat daha fazla sıkıştırma oranına sahip olsa da görsel kalitesi açısından yetersizdir. Sıkıştırma oranının artması doğru orantılı olarak kaliteyi düşürecektir, bu yüzden sıkıştırma tercihinizi yaparken kaliteden verdiğiniz ödünün büyüklüğünü de hesaba katmalısınız.  Bunların yanı sıra görselleri, GIF formatında kaydetmek görüntü kalitesinde bir azalmaya neden olmayacağı gibi zaman zaman renk ayrıntısını düşürebilmektedir. Bu noktada GIF formatı, animasyonlu resimlere, logolara ve diğer küçük resimlere en uygun olan dosya türüdür.

Görsel Adı

Resim dosyasının adı, arama motorlarının içeri keşfetmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu noktada, anahtar kelimeler büyük önem arz ediyor. Örnek vermek gerekirse, bir doğa resmi yüklüyorsanız “manzara_resmi.png” gibi bir dosya adı, “DSC_1875.png” gibi alakasız bir dosya adından daha iyi bir tercih olacaktır ve size yüksek bir sıralama şansı verir.

Yüklediğiniz görsel için ayrı bir başlık girilmemesi halinde, dosya adı aynı zamanda görsel başlığı olarak kullanılır. Bu, dosya adınızda net ve anlaşılır olmanızın önemini arttırmaktadır. Bununla birlikte alt metin ve başlık metin etiketi gibi alanlar, tercih ettiğiniz anahtar kelimeyi görsel ile ilişkilendirmek için en etkili alanlardır.

seo resim optimizasyonuAlt Metin

Kısaca, arama motorlarının görsellerin ne ile ilişkili olduğunu anlayabilmeleri için yazılan metinler olarak ifade edilebilir. Örnek vermek gerekirse bir gün batımı manzara resmine ekleyeceğiniz alt=<”gün batımı”> etiketi, görselin alt metnini oluşturur.

Sayfa URL’si

Görselin barındırıldığı sayfa URL’si, görsel arama trafiğini büyük ölçüde etkilemektedir. Dolayısıyla bir görsel, alakalı içeriklerin mevcut olduğu optimize edilmiş bir URL ‘de barınıyorsa SEO açısından başarı şansı oldukça yüksektir. Bir alan adının hali hazırda sunduğu kaliteli içerik, görsel arama trafiğinde de doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Sonuç olarak, görsellerinizin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak için önerilerimizi özetlemek gerekirse;

  • Resimlerin boyutunu olabildiğince azaltın, bunu yaparken kaliteden ne kadar ödün verdiğinizi gözden kaçırmayın.
  • Alakalı bir dosya adı seçin
  • Görselinizle alakalı alt metinler girin, anahtar kelime kullanımına dikkat edin.

Tutus Media Ekibi, size en sağlıklı optimizasyonları sağlamak amacıyla pür dikkat çalışıyor. Müşterilerimiz içerisinde yer almak SEO ile üstün başarı sağlamak için bizi tercih edin!