Tıklama başına ödeme reklam endüstrisi olan Google Ads her zaman gelişmektedir. Yeni özellikler durmadan kullanıma sunuluyor ve bir yıl önce yönetilen bir kampanya bugün muhtemelen farklı yönetiliyor.

Ancak bazı eski Google Ads taktikleri, ince ayar yapıldığında faydalı olmaya devam ediyor. İşte onlardan dördü.

Google Ads Taktiğinde Kalite Puanının Önemi

Google, Kalite Puanını “Reklam kalitenizin diğer reklamveren markalara göre kıyasla ne kadar iyi olduğuna dair fikir veren bir teşhis aracı” olarak tanımlamaktadır.

Puan, her anahtar kelimeyi 1-10 arasında bir ölçekte ölçer. Daha yüksek bir sayı, arama süreci boyunca tutarlılığı gösterir. Örneğin, bir kullanıcı “3D araba paspasları” için arama yaparsa, reklam ve sonraki açılış sayfası aynı terimleri söylemelidir. Kalite Puanı daha yüksek olan anahtar kelimelerin tıklama maliyetleri genellikle zaman içinde daha düşüktür.

Ancak Kalite Puanıyla ilgili bir sorun, dönüşümden çok tıklama oranını vurgulamasıdır. Bir anahtar kelimenin Kalite Puanı düşük, ancak dönüşümleri mükemmel olabilir. Bu anahtar kelimede değişiklik yapmak, Kalite Puanını iyileştirebilir ve dönüşümleri azaltabilir.

shutterstock 610772957
Yeniden Değerlendirilmesi Gereken 4 Eski Google Ads Taktiği 3

Kalite Puanı önemsiz değildir, ancak belirleyici faktör olmamalıdır. Düşük Kalite Puanına sahip ve dönüşüm sağlamayan anahtar kelimeler için şunları göz önünde bulundurun:

  • Negatif anahtar kelimeler ekleme,
  • Reklamlarda hedef anahtar kelime(ler)i daha sık yerleştirmek
  • Reklamın mesajıyla senkronize edilecek şekilde açılış sayfası güncelleme

A/B Testi

Reklamverenler bir zamanlar reklam bileşenlerini aynı reklam grubunda birbirlerine karşı çalıştırarak test ettiler. Hangi harekete geçirici mesajın, açılış sayfasının veya reklam metninin daha iyi çalıştığını görmek için bir reklamveren, Google’ın zaman içinde eşit olarak göstereceği iki reklam oluşturur.

Google Ads Taktiğinde artık durum böyle değil. Değişen teknoloji ve kullanıcı deneyimleri çoğu zaman reklam taktiklerini de kısa sürede değiştirebiliyor.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları, tüm başlıkları ve açıklamaları içerir ve arama sonuçlarında en iyi kombinasyonları otomatik olarak gösterir. Reklamverenler, hangi kombinasyonların dönüşüm sağladığını bilmez, yalnızca genel metrikleri bilir. Yalnızca iki reklamla bile, dönüşüm hedefine bağlı olarak kaçınılmaz olarak daha yüksek bir gösterim payı elde edilecektir. Şeffaflığın olmaması ve eşit olmayan reklam sunumu, doğru testi engeller.

Yanıt, bir reklamın temel bileşenini 50/50 denemeyle test eden Reklam Varyasyonlarıdır. Bir reklamveren, açılış sayfalarını test etmek için Google’a bu varlığı yarı zamanda değiştirmesini söyler. Reklamverenler her kombinasyon için metrikleri göremez, ancak temel reklamın mı yoksa deneme reklamının mı daha iyi performans gösterdiğini görebilirler.

Otomasyon çağında, Google Ads Taktiği ile gelişen Reklam Varyasyonları ve bileşenleri test etmenin en etkili yoludur.

Google Ads Taktiği
Yeniden Değerlendirilmesi Gereken 4 Eski Google Ads Taktiği 4

Eşleme Türü Reklam Grupları

Eşleme türüne göre reklam grupları oluşturmak, eşleme türü varyantlarından ve değiştirilmiş geniş eşlemelerin aşamalı olarak kaldırılmasından önce yaygındı.

Örneğin, “3D araba paspası” temalı anahtar kelimeler için aynı anahtar kelimelere sahip iki reklam grubu gerekirdi. Biri yalnızca tam eşlemeli anahtar kelimeler içeriyordu, diğeri ise sıralı eşleme içeriyordu. Ve daha da önemlisi, tam eşleme grubundaki tüm anahtar kelimeler, sıralı eşlemeli grupta negatif olacak ve reklamverenin hangi reklamların görüneceğini kontrol etmesine olanak tanıyacaktır. Tam eşleşmeler bir dizi reklamı gösterirken, sıralı eşleme diğeriyle eşleşir.

Google Ads Taktiğinde manuel ayarlama

Kampanyayı manuel teklife ayarlamak, reklamverenlerin tam eşlemeli anahtar kelimede 2 ABD doları ve sıralı eşlemede 1,50 ABD doları gibi her bir varyasyon için maliyeti (ve kopyayı) kontrol etmesine olanak tanır.

Google Ads Taktiğinde Manuel Teklif Verme

Manuel teklif verme, cihaz ve konum gibi teklif ayarlamalarına izin verir, ancak akıllı teklif, bu öğeler ve daha fazlası için otomatik olarak ayarlanır. Akıllı teklifin sağladığı gelişmiş makine öğrenimi, manuel teklif vermeye göre çok daha üstündür. Örneğin, akıllı teklif, kullanıcıların tarayıcılarını ve işletim sistemlerini dikkate alır.

Ancak, manuel teklif verme yine de zaman zaman yardımcı olur. Örneğin, bir dizi anahtar kelime için belirli bir tutarın üzerinde teklif vermek, bir reklamveren için kârlı olmayabilir. Manuel teklif verme, maliyet kontrolü için akıllı teklif vermenin avantajlarından yararlanarak, tıklama başına maksimum maliyeti belirler.

Bütün bu karışık bilgiler üzerine düşünmek sizi asıl görevinizden uzaklaştırabilir. Siz üretim sektöründe iseniz en iyi şekilde üretmekle ya da hizmet sektöründe iseniz en iyi hizmet sunmakla kafanızı yorun! Avrupa’da yıllardır Google Ads taktiği deneyimleri ile ads yönetimi hizmeti veren Tutus Media markanız için en iyi şartlarda hizmet sunar. Profesyonel ekibimiz Google Ads taktikleri ile her zaman yanınızda.

Rakiplerinizin bir adım önünde olmak için Bizimle çalışın!