Avukat Kilian Lenard ve ihtar mektupları

Alman Polisi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği geniş kapsamlı bir baskın sayesinde özellikle internet sitesi işleten şirket sahipleri derin nefes aldı. Baskın sayesinde, bir süredir özellikle şirket sahiplerine ihtar mektupları göndererek zarar ziyan bedeli olarak 170 Euro talep eden avukatın dolandırıcılık ve şantaj suçu işlediğine dair önemli kanıtlar ele geçirildi.

Avukat Kilian Lenard, 20 Ocak 2022 tarihli bir mahkeme kararına dayanarak aralarında değerli müşterilermizin de bulunduğu çok sayıda şirkete ihtar mektubu göndermiş ve siteyi ziyaret eden müvekkili Martin İsmail’in verilerinin Google yazı tipleri sebebiyle ABD’ye aktarıldığını ileri sürerek 170 Euro tazminat talebinde bulunmuştu.

Bu yılın başında gerçekten de Münih Bölge Mahkemesi böyle bir hükme varmış ve IP adreslerinin kullanıcının izni olmadan ABD’ye aktarıldığına hükmetmişti. Bunun bireysel huzursuzluğa sebep olabilecek bir eylem olarak değerlendiren mahkeme tazminat talebini de onaylamıştı.

Siteleri yazılım kullanarak bilinçli olarak ziyaret etmişler

Ancak Lenard’ın avukatlık bürosu başta olmak üzere dört ayrı yerde yapılan aramalar neticesinde bulunan kanıtlar söz konusu mahkeme kararının istismar edildiğini açık bir şekilde ortaya koydu. Berlin Savcılığının aktardığına göre avukat ve müvekkili kullanıcıların IP adreslerini ABD’ye aktaracak şekilde bağlanmış Google yazı tiplerini kullanan siteleri bilinçli olarak ziyaret ettiler.

İkili bunun için kendi geliştirdikleri bir yazılımdan yararlandı. Yine diğer bir yazılım sayesinde de bu sitelere olan ziyaretleri otomatiğe bağladılar. Bunu da kitleler site sahiplerine gönderilen ihtar mektupları izledi. Avukat bu mektuplarla site sahiplerini belli bir kişinin bu siteleri ziyaret ettiğini ve hakkının gaspedildiğini iddia ederek dolandırmaya çalıştı ve 170 Euro ödenmediği takdirde dava açılacağından bahsederek şantaja başvurdu.

Polis, 340.000 Euro’ya el koydu

Savcılığa göre sitelere sırf bilgiler bilinçli bir şekilde girmek ABD’ye ulaşsın diye girmek dolandırıcılığa giriyor. Dolayısıyla ortada verilerinin başka yerlere aktarılan bir kişi ortada olmadığı için ihtarların bir karşılığı olmadığı gibi toplanan paralar da şantajla para alma kapsamında değerlendiriliyor. Bu yüzden polis baskın esnasında bulunan 340.000 Euro tutarındaki bir meblağa el koydu.

Tutus Media olarak sürecin takipçisiyiz!

Tutus Media olarak bu konuda ihtar dalgası başlar başlamaz önlemlerimizi almış ve konunun hukuki boyutunu takip etmek için avukatımızla sürekli olarak dirsek temasında bulunmuştuk. Bu konuyla ilgili olarak çalışmalarımız elbette devam ediyor. Müşterilerimizden ricamız ise bu gibi ihtar mektupları söz konusu olduğunda bizimle derhal irtibata geçmeleri ve biz avukatımızla görüşmeden asla bu gibi tazminat taleplerini yerine getirmemeleri.

Avukat Kilian Lenard gibi kişilerin atacakları postalara dikkat edilmeli.

Tutus Media Youtube Kanalı