Avrupa’daki Tüketici Fiyat Endeksi bazı ekonomistlerin beklediğinden daha hızlı yükseliyor. Noel alışverişine bunun etkisi ne olabilir diye düşünebilirsiniz. Alışveriş yapanlar gıda, enerji ve ev eşyaları gibi ihtiyaçlar için çok daha fazla ödüyorlar.

Amerika’da da durum pek farklı değil. 10 Ağustos 2022’de ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, önceki 12 ayda – Temmuz 2022’ye kadar – Amerikalıların tüm ürünler için ödediği fiyatların %8,5 arttığını bildirdi.

Her şeyin fiyatının artacağı korkusu tüketicileri alışverişe sürüklüyor. Erken almaya çalışmak her şeyin fiyatlarının artışını erkene çeker mi?

Noel alışverişi için neler yapılıyor?

Fiyatların artmasıyla, bazı müşteriler Noel hediyelerini bu yılın başlarında satın almaya karar verirken, maliyetler hala nispeten düşük görülüyor.

Erken tatil alışverişi, Amazon’un 2022 Başbakan Günü’nü bile etkilemiş olabilir. Şirketin iki günlük satışı, 2021’deki etkinliğe göre %8,5’lik bir artışla yaklaşık 11.9 milyar dolarlık satış sağladı. Perakende sektöründen bazıları, enflasyona karşı temkinli alışveriş yapanların, Amazon’un fırsatlarından yararlanmak için hediye alımlarını öne çıkardıklarına inanıyor.

Noel alışverişi
HAZIR MISINIZ? Yüksek Enflasyon Erken Alışveriş Çılgınlığına Yol Açabilir! 3

Sıkı Bütçeler

Enflasyon, alışveriş yapanların bu tatil sezonunda daha fazla bütçeye sahip olmalarına ve her şeyi bir kerede satın almak yerine satın alımlarını yaymalarına neden olabilir.

Bu nedenle, hediye almak için genellikle Muhteşem Cuma (25 Kasım 2022), Siber Pazartesi (28 Kasım 2022) ve hatta Süper Cumartesi’yi (17 Aralık 2022) bekleyebilecek bir müşteri, bu satın alımların bazılarını Ekim ayına veya daha erken bir tarihe kaydırabilir.

Bu noktaya kadar, geçen ay bir Salesforce anketi, Amerikalı müşterilerin yaklaşık %37’sinin ve küresel alıcıların %42’sinin enflasyon nedeniyle noel alışverişi için hediye almaya daha erken başlamayı planladığını ortaya koydu. Bu da demek oluyor ki Avrupa’daki markalar bunu daha fazla dikkate almak zorunda.

E-ticaret

Daha sıkı bütçelerle alışveriş yapanlar, nakliye masraflarından tasarruf etmek ve çevresel etkiyi azaltmak için bu tatil sezonunda daha erken e-ticaret sitelerine ve perakendecilere yönelebilir.

Örneğin Amazon, alışveriş yapanlara her kutuda daha fazla öğeyi birleştiren daha yavaş nakliye seçenekleri sunuyor. Buradaki fikir, tek bir günde birkaç öğenin teslim edildiği nispeten daha dolu bir kutunun, ayrı günlerde teslim edilenden daha az çevresel etkiye sahip olmasıdır.

Çevre bilincine sahip ve enflasyon konusunda endişeli alışveriş yapanlar, nakliye masraflarından tasarruf etmek ve iklim etkisini azaltmak için önceden hediye satın alabilirler.

noel alışverişi
HAZIR MISINIZ? Yüksek Enflasyon Erken Alışveriş Çılgınlığına Yol Açabilir! 4

Erken Satış

Perakendecilerdeki ve doğrudan tüketiciye yönelik markalardaki bilgili pazarlamacılar, enflasyona dayalı etkenleri şimdiden tahmin edebilirler. Alışveriş yapanlara tatil fırsatlarına erken erişim sağlayabilir veya bütçe endişelerini hafifletmek için şimdi satın al, daha sonra ödeme seçenekleri ekleyebilirler.

Evet, Noel Alışverişine Avrupa’da daha erken girileceği görülüyor. Bunun için bütün markaların hazırlıklarına önceden başlaması gerekiyor. Çünkü rakipler başladı bile… Siz de Tutus Media’nın Amazon Hesap Yönetimleri ve E-ticaret danışmanlığı ile markanızı rakiplerinizin önüne taşıyabilirsiniz.