Artık herkes dijitalde; Markalar, markaların hedef kitlesi, müşterileri ve potansiyel müşterileri dijital ortamlarda bir araya geliyor. Dijital ortamlarda var olmanın bu kadar önemli hale geldiği günümüzde, Restoran/kafe sektörü için de tüm dijital kapılar sonuna kadar açılıyor. İnsanlar artık bir yere gitmeden önce araştırmayı, yorumları okumayı, menüyü görüntülemeyi tercih ediyor. Mobil üzerinden yapılan restoran/kafe gibi işletmelerin adres araması, rezervasyon gibi işlemler oldukça yüksek oranda. Peki bu durumda işletme sahibi olarak müşterilerinize hem her ortamda ulaşabilmek, hem de en iyi hizmeti vermek için neler yapmalısınız? Restoranınız hangi mecralarda var olmalı? Birlikte cevaplayalım.

 

Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube… Artık restoranınızın girişi sosyal medya

images

Sadece bir web sitenizin olması artık yeterli değil. Aynı zamanda hedef kitlenizin olduğu sosyal mecralarda da var olmanız, aktif olarak görünmeniz gerekiyor. Bu mecralarda menünüzü, yeni ürünlerinizi, indirim/promosyon gibi tekliflerinizi müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda, müşterilerinizden hizmetlerinizle ilgili geri bildirim alabilirsiniz. Burada önemli olan, bu tarz karşılıklı iletişimi doğru yönetmektir. Kullanıcıların sorularına, eleştirilerine zamanında ve doğru şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Doğru kullanıldığı zaman sosyal medya mecraları restoranınız için en uygun maliyetli reklam alanı olacaktır.

 

Arama motorlarında ilk sıralarda yer alın, anında ulaşılabilen bir işletme olun

 

Sadece sosyal medya mecralarında var olmak yetmez, arama motorlarında da üst sıralarda olmanız, sizi arayan kişilerin hemen size ulaşabilmesi gerekiyor. Özellikle mobil aramaların çok fazla arttığını göz önüne alarak, lokasyon bazlı mobil reklamlar verebilirsiniz. Google’daki kimliğinizi, Google Benim İşletmem hesabınızı, tüm detayları ile ve doğru şekilde hazırlamanız da aramalarda öne çıkmanızı sağlayacaktır. Restoranınızın telefon numarası, web sitesi, adresi, haritadaki yeri gibi işlemleri kullanıcılar kolayca yapabilmeli.

 

Yelp, Foursquare, TripAdvisor… Müşterilerinizin yorumlarıyla yükselin

foursquare Swarm etkili iletisim yapabilmek icin 5 ipucu 792x528

Restoran/kafe gibi işletmelerin sadece sosyal medya mecralarında değil, aynı zamanda Yelp, Foursquare, TripAdvisor gibi sosyal platformlarda yer alması da önemlidir. Müşterileriniz restoranınızı araştırırken özellikle daha önce sizi ziyarete eden kişilerin yorumlarına, puanlarına önem verecektir. Bu gibi mecralarda kullanıcılarınızdan yorum ve değerlendirme almak için sosyal medya hesaplarınız üzerinden yarışmalar/çekilişler/promosyonlar yapabilir, sosyal medya hesaplarınızdan duyuru yaparak sizi değerlendirmelerini isteyebilirsiniz.

 

Restoranınızın dijital mecralarda doğru şekilde konumlandırılması, 360 derece iletişim yönetimi ve müşterileriniz için her yerde ulaşılabilir olmak için Avrupa’da 360 derece medya ajansı olan Tutus Media’nın Restoranlar/Kafeler için özel olarak hazırladığı dijital pazarlama paketlerinden yararlanabilirsiniz.