Yaşadığımız dijital çağda insanlar ve tüzel kişilikler, bireysel – kurumsal beklentiler doğrultusunda, hedef kitleleriyle sürekli iletişim halinde olmak, ürünlerini ve markalarını tanıtmak ve 7/24 ulaşılabilir olmak için sosyal medya mecralarında doğru bir sosyal medya yönetimi ile üretken bir rol almak zorundadır. Sosyal medya hesabı olan herkesin bu alandaki başarısı, isabetli kararlar ve doğru yönetim ile hedef kitlede bıraktığı etkinin doğru orantılı olduğu net olarak görülmektedir.

İşte burada günümüzün yeni bir mesleki kulvarı öne çıkmaktadır. Sosyal medya uzmanlığı...

Bakış açısı, birikimleri, mesleki tecrübeleri ve çağın gerektirdiği donanımlara sahip olma noktasında çok özel bir uzmanlık ve yetenek gerektiren bu işin erbapları, aslında dijital çağın bir nevi sanatkârı konumundadır. Bir yönüyle onlara  geleceği tasarlayan sanal alemin ustaları diyebiliriz. Tutus Media Sosyal medya uzmanları, hesap yönetimi yaparken neler yapıyor? Bu yazımızda bunları inceledik.

mobile phone 1917737 960 720

1.Markanızı Çözümleme Raporu:

Firmanızın Sosyal Medya Hesabını Tutus Media’ya teslim ettiğinizde hemen markanız için bir plan hazırlıyoruz.  Bunun için ekibimiz hedef kitlenizi belirler. Dijital hedeflerinizi ortaya koyar.  Neleri hedeflediğinizi size bir raporla sunar. Sosyal medya uzmanımız bu raporu markanızın sorunlarını çözücü bir şekilde analiz eder. Bu raporla birlikte ekibimiz sizin için nasıl bir sosyal medya yönetimi izleyeceğini ortay koyar.

2.Sosyal Medyada Marka ve Rakip Analizi:

Marka raporundan  sonra sosyal medya uzmanımız markanız için o zamana kadar sosyal medyada ne yapılmış onları inceler. Markanzın bu mecralardaki hareketlilikleri, yapılan doğrular ve yanlışlar, eksik taraflar belirlenir.  Buradaki asıl amaç rakiplerin sosyal medyayı nasıl kullandıklarıdır. Rakiplerin sosyal medyadaki durumları incelenir.

– Markanızın sosyal medyadaki takipçi/hayran/abone sayısı. Aynı rakibin de analizi yapılır.

– Sosyal medya mecralarında günde/haftada kaç paylaşım yapıldığı raporlanır.

– Günlük/aylık takipçi artış oranı.

– İletişim şekli.

– Kontrol mekanizmasının nasıl yapıldığı.

twitter 292994 960 720

3.Planı Hazırlama :

Sosyal medya uzmanımız tarafından ilk rapor, rakip ve marka analizi yapıldıktan sonra sosyal medya görevinin nasıl icra edileceği belirtilir. Bu süreçte şunlar yapılır.

  • Hangi sosyal mecralarda bulunulacağına karar verilir.
  • Yoğunlaşılacak sosyal medya belirlenir.
  • Günde ya da haftada kaç adet içerik paylaşımı yapılacak kararlaştırılır.
  • Haftalık ve aylık konu başlıkları belirlenir.
  • Kampanya sürecinde hangi anahtar kelimelerle kampanya çalışması yapılacağı planlanır.
  • İçeriklerde hitap  şekli ve konuşma dili yani hedef kitleye nasıl hitap edileceği belirlenir.
  • Çıkabilecek sorunlar eşliğinde kriz yönetimi kurulur.

A- İçerik Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Başarılı sosyal medyanın olmazsa olmazı hedeflerinize ve hedef kitlenize uygun içerik hazırlamaktan geçer.  İçerik hazırlarken seçtiğimiz kelimeler markanıza ve hedef kitleye uygun olur. Bununla birlikte hedef kitlenizi seri şekilde harekete geçirecek “hemen, yeni, şimdi” gibi kelimeleri kullanarak başarı kazanırız. Müşteriyle etkileşim halinde olmak için hazırlanan cümleler mutlaka bir duygu içerir, bu duygusal yönelim içeriklerin hedef kitleyi daha fazla etkilemesini sağlarız. Bu konuda diğer bir husu da hazırladığımız metinleri kısa ve öz olmasıdır. Tutus Media bu hususlara çok dikkat eder. Hatta bu hassasiyetimiz bütün diller için geçerlidir.Türkçe Sosyal Medya Yönetiminin yanı sıra  Almanca Sosyal Medya Yönetimi de ekibimiz tarafından titizlikle yapılır.

B- Görsel Metin ve Tasarımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şu bir gerçek ki hazırlanan içerikten önce görsel dikkat çeker. Görsel ve içeriklerimizi dikkat çekici hazırlayarak, hedef kitlenizin gerçek içerik metnini okumasını sağlıyoruz. Tutus Media olarak burada nelere dikkat ediyoruz?

* Görsel içerik metnini özetliyoruz.

* Markanızın logosu farklı özel bir durum olmazsa görselin sağ alt köşesinde yer alıyor.

* Görsel metin net ve etkileyici iki üç kelimelik cümleden oluşur.

* Görsel tasarımını profesyonel tasarım ekibimize bırakarak hem üretken hem de doğru bir görsel kullanımı sağlıyoruz.

woman 1446557 960 720

C- Sosyal Medyada Reklam Yönetimi Nasıl Planlamalıdır?

Sosyal medyada her markanın az da olsa bir takipçisi vardır. Burada asıl konu markanızın henüz sosyal medyada görmeyen hedef kitleye nasıl ulaşacağıdır. Tutus Media Sosyal Medya Ekibi belirlenen bütçe ile doğru hedeflemesini yapar ve markanızı takip etme ihtimali olan sosyal medya kullanıcılarına ulaşır. Tutus Media’nın profesyonel ekibinin yapmış olduğu reklam yönetimi ile rakip markalar arasında öne çıkıp, mesajınızı hedef kitleye ulaştıracaksınız.

D- Sayfa Moderasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Sayfanıza gelen mesajları ve içeriklere gelen yorumları gün içinde mutlaka kontrol ediyoruz. İçeriklere gelen olumsuz yorumları silmek yerine çözüm sağlayan bir cevap ile yorumu yanıtlıyoruz.

E- Sosyal Medya Raporu Neden Hazırlanmalıdır?

İyi analiz edilerek hazırlanmış detaylı bir aylık/haftalık rapor içerik ile reklam yönetiminizin geri dönüşü hakkında size bilgi veriyoruz. Böylece stratejiniz doğru mu ilerliyor? Neleri değiştirmelisiniz? Bu gibi soruların cevaplarını bularak sosyal medyada doğru ve etkili bir şekilde rol almaya devam edersiniz. Sosyal medya platformlarında aktif rol almanın en başarılı yolu, etkileyici paylaşımların yanı sıra sürekli bir sosyal medya yönetimi ile mümkündür. Bu iki ana kural uygulanırsa sosyal medya yönetim süreci doğru işler. Böylece  dijital hedefleriniz hayal olmaktan çıkabilir.

Tam teşekküllü bir ajans olarak Tutus Media markanızın bilinirliğini arttıran Sosyal Medya Yönetimiyle sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşır.

Sosyal Medya hizmeti verdiğimiz markaların bazılarından örnekler de verelim.

Tüm şehitlerimize minnettarız…

Gepostet von Hakyapı am Sonntag, 17. März 2019

Kadın gücünün farkındayız ve her zaman destekliyoruz.İyi ki varsınız, gününüz kutlu olsun…#buram #kadınlargünü #8mart #dünyakadınlargünü #womansday

Gepostet von Buram Bal am Freitag, 8. März 2019

Titiz Ballı, İncirli Yoğurt denemediniz mi?Bu, sağlık dolu lezzete bayılacaksınız…Yapılışı:Orta-düşük ısıda ocağı…

Gepostet von Enka Food GmbH am Sonntag, 17. März 2019