2019’da SEO da Başarının Sırrı Tutus’da

İşini büyütmek ve lider olduğu konumu sürdürmek, geliştirmek; her girişimcinin en önem verdiği hedefler olarak ele alınabilir.  Birçok işletme sahibi, özellikle iş dünyasına yeni adım atan girişimciler; iş ve liderlik büyümesinin, telefon görüşmesi yapan satış temsilcileriyle başladığını düşünüyor. Bir iş kurma tekniği eski dönemlerde başarılıydı ancak yeni dönemde bu yöntem eski ve başarısız.

seo da basarinin sirriİnsanların gününün %80 gibi önemli bir kısmını internette geçirdiğini düşündüğünüz zaman; artık satış ve pazarlama yöntemlerinin bu mecra üzerinde toplanması gerektiği aşikâr. Son dönemde işletmelerin ve herhangi bir konuda lider konuma gelmek isteyen isim ve markaların SEO yöntemini aktif bir şekilde kullandığını görmek mümkün. Birçok önemli marka iş hacmini büyütmek ve yakaladığı başarıyı sabit tutmak için SEO çalışmalarından yararlanıyor.

SEO; sadece web sitenize daha fazla trafik getirmek anlamına gelen bir uygulama değildir, aynı zamanda markanız, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen kalite adaylarını da size çeker.

Arama motoru optimizasyonu son dönemde sıkça uygulanan ve yaygınlaşan bir işlem olmasına rağmen sizin için yeni tanıştığınız bir kavram olabilir. Bu durumda uygulamalara nereden başlayacağınızı ve izleyeceğiniz adımları bilmek çok zor olabilir. Arama motorlarının dikkatini siteniz üstünde toplamak ve ilk sıralarda yer alarak, kitlenize uygun kullanıcıları kazanmak için uygulamaya başlayabileceğiniz bazı basit SEO taktikleri var:

seo asamalari tutusmedia

Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

Bir SEO stratejisi geliştirmek isteyenler için mükemmel bir başlangıç ​​noktası; anahtar kelimelerin tespit edilmesidir. Google Arama Konsolu ile hesabınızı birleştirmeniz halinde, web sitenizdeki tüm içeriği hedefleyen; anahtar kelimeleri, anahtar kelime öbeklerini ve anahtar kelime gruplarını bulabileceğiniz kullanışlı bir anahtar kelime aracına erişebilirsiniz.

Hangi anahtar kelimelerin siteniz için yararlı olacağını belirlediğiniz aşamada; arama hacmi açısından düşük istatistiklere sahip ancak aylık olarak bakıldığında ise arama sayısı yüksek olanları seçmeye özen göstermelisiniz. Daha az arama hacmine sahip olan anahtar kelimeler, rekabet edebilecekleri anlamına gelmediğinden, şirketiniz bu kelimeler için daha iyi bir sıralama şansına sahip olacaktır.

Meta Açıklamaları Yazarken Özen Gösterin

Meta açıklaması, tıklanabilir web sayfası başlığının altında görünen bir veya iki satır kadardır. Belirli bir sayfanın içeriğinin ne hakkında olduğuna dair bilgiler verir. Meta açıklamanın uzunluğu 150  karakter civarında kalmalıdır. Eğer bir Yoast gibi bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, Barların Turuncu veya kırmızıda değil yeşilde kalmasına özen gösteriniz.

Web Sitenizi Mobil Kullanıcılar İçin Duyarlı Hale Getirin

Yapılan araştırmalar insanların son dönemde, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan ziyade, akıllı telefonlarıyla İnternette dolaştığını gösteriyor. Telefonlardan internete girildiğinde ve bilgisayardan internete girildiğinde; internet sitesinde oluşan ekran farkı muhtemelen fark etmişsinizdir. Mobil olarak yanıt vermeyen web siteleri, masaüstü veya dizüstü bilgisayarın ekran boyutuna sığacak şekilde telefon ekranında görünmeye devam edecek ve bunun sonucu olacak kullanıcı sitenizde vakit geçirmekten keyif almayacaktır.

Düzenli Olarak Kaliteli, Optimize Edilen İçerik Üretin

Anahtar kelimelerinizi; web sitenizin her sayfasında kullanılan URL’lere, başlıklara, meta açıklamalarına ve görüntülere eklemek siteniz için harika olsa da, düzenli aralıklarla yeni içerikler yayınlanan bir site ya da blog, anahtar sözcükleri uygulamak için en iyi yer.

Web Sitenizin Hızını Artırın

Web kullanıcıları hızlı bir şekilde aradıklarını bulmayı istiyorlar. Oturup bir web sitesinin yüklenmesi için bir veya iki dakika beklemedikleri istatistiksel veriler ile net bir şekilde gözlemlenmiş durumda. Kullanıcılar beklemek yerine, hemen başka bir web sitesine gidebiliyorlar.

Site hızı; aynı zamanda arama sonuçları sıralamasında arama motorlarının önem verdiği bir veri. Web sitenizin yükleme hızını artırmanın bazı yolları arasında; önbelleklemeye izin vermek, resimlerin ve videoların boyutunu sıkıştırmak, gereksiz eklentileri ve komut dosyalarını kaldırmak yer almaktadır.

Resimlerinizi Optimize Edin

Web sitenize gelen ziyaretçilerin çoğu, resimlerinizi görme konusunda hiçbir sorun yaşamayacak olsa da arama motorlarının yanı sıra görme engelli kişiler de resimleri göremez. Arama motorları; bilgisayardır, sadece metin ve sayıları okur. Görme engelli ziyaretçiler; kendilerine okunan görüntünün açıklamasını yapabilirler.

Arama motorları da dahil olmak üzere, herkesin web sitenizin resimlerini “görmesini” mümkün kılmak için fotoğrafın altına etiket kullanılır. Bunlar, görüntünün neyi gösterdiğini anlatan birkaç kelimenin kısa açıklamalarıdır.

SEO ile yeni ilgilenmeye başlamış olsanız dahi bu küçük adımları sitenize uygulamanız; sitenizin arama motorları tarafından, kaliteli ve itibar gören bir site haline gelmesine yardımcı olacaktır.SEO da başarıyı yakalamak ve sürdürülebilir şekilde zirvede kalmak için TUTUS Media ekibini tercih edebilirsiniz.