Dijital dünyanın ve e-ticaretin önemini kavramış bir işletme sahibi olarak yeni açılımlarla dijital dünyaya geciş yapıp işletmenizi büyütmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Dijital pazarlamayı duymuş her işletme bir şekilde bu dünyaya adım atmak istemektedir. Ama profesyonel yardım almadan yapılan bu girişimler sonucu firmalar yaptıkları birçok hata ile istedikleri sonuçları elde edemeyerek rakiplerinin çok gerisinde kalıyorlar.

Bu hataların en önemlisi yanlış dijital partner seçmektir. Dijital pazarlama konusunda tecrübesiz bir ajans ile ilerlemeniz size başarısızlık ile dönecektir. Bundan dolayı dijital pazarlama ajansınızı iyice araştırıp elde ettikleri başarılarını incelemelisiniz.

İsterseniz kısaca yapmanız gerekenleri birkaç adımda anlatalım.

1. Hedefinizi iyi belirleyin:

Her şeyden önce işletmeniz özelinde hedeflerinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Eğer hedefinizi geniş tutarsanız işletmeniz için risk oluşturabilir. Çünkü geniş alan için ciddi reklam bütçelerine ihtiyaç olacaktır. Bu da işletmeniz açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı işletmeniz için en önemli spezifik hedefleri belirleyin ve oradan ilerleyin.

Örnek: Çocuk mobilyaları satan bir işletmesiniz. „Mobilya“ arayan kişileri hedefleyerek çok geniş bir kitleyi yakalayabilirsiniz. Ama çok fazla bütçe harcayarak istenilen spezifik kitleye ulaşamazsınız.
Bunun yerine sizin için önemli olan „çocuk mobilyaları“ kelime ve türevlerine yatırım yaparak daha başarılı olursunuz.

2. Reklam Zaman Planlaması

Reklamlarınızı 7/24 yayınlama yerine sizin için önemli gün ve saatleri belirleyerek o dönemlerde yayınlarsanız yine bütçenizi efektif kullanmış olursunuz.

3. Hedeflediğiniz Cihazlar

Reklamlarınızın gösterildiği cihazları iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Masaüstü, mobil ve tablet olarak ayrılan cihazlara göre ve dönüşlerinizin potansiyelerine göre oraya daha cok yatırım yapabilirsiniz.
Örnek: mobilden gelen dönüşler masaüstüne göre 2 kat daha fazla ise, bütçenizi masaüstü yerine mobile kaydırabilirsiniz.

4. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler dönüş konusunda işletmenize avantaj sağlayan bir yapıdır. Bu aşama da kelime gruplarını iyi analiz ederek belki volume az olan ama dönüşü iyi olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Örnek olarak: cep telefonu satan bir işletmesiniz. „2019’un en uygun cep telefonları“ gibi uzunlukta ara hacmi az olsada dönüşümü iyi olan bir kelimeyi fark ettiniz. O zaman buraya daha çok yatırım yapabilirsiniz.