Ambalaj; ürünlerin özelliklerini, şekillerini koruyan, ürünün zarar görmesini engelleyen ve depolamasını sağlayan önemli bir materyaldir. Tüm bunların dışında ambalaj, en önemli pazarlama araçlarından birisidir. Fakat özellikle Türk markaları tarafından yeterince önemsenmemektedir.

Oysaki ambalaj; markalaşmak-farklılaşmak isteyen, satışlarını artırmak isteyen tüm işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan birisidir. Binlerce çeşidin raflarda olduğu bir markette öne çıkmanın, farklılaşmanın en kolay ve ekonomik yolu ambalajdır. Alışveriş esnasında kısıtlı zamanı olan tüketiciler saniyeler içinde, raftaki onlarca çeşidin arasından birini seçmek zorundadırlar. İşte burada albenisi olan, ürününü en iyi anlatan tasarıma sahip ambalajlı ürün tüketiciyi etkilemektedir.

Yapılan araştırmalara göre ambalaj, ürün satışlarını %70 oranında etkiliyor. Yani raftaki ürünün tüketicinin eline almasına kadar ki süreç, ürünün satış için kaderini belirliyor, bu süreci yöneten ise ambalaj tasarımıdır.

shutterstock 1160904631

Günümüzde neredeyse pek çok işletme aynı teknoloji ve üretim yöntemlerine sahipler. Dolayısıyla ürünler rakipler tarafından hızlıca kopyalanabilir. Ama markanız için hazırlanmış özel tasarıma sahip bir ambalaj, markanızın öne çıkmasını ve akılda kalmasını sağlayacaktır.

Ambalaj tasarımında; markanın pazardaki konumunu, rakiplerini, ürünün özelliklerini, tüketici taleplerini, trendleri ve yenilikleri iyi analiz etmek son derece önemlidir.

Ambalajın özgün olması, renkleri, malzeme seçimi de yine ambalaj tasarımının dikkat edilmesi gereken aşamalarındandır.

Ambalaj;

  • Ürüne görsel avantaj sağlar.
  • Ürünün görünürlülüğünü, akılda kalıcılığını sağlar.
  • Ürünün deforme olmasını engeller
  • Ürünün fiyatını belirler.

Ambalaj tasarımında profesyonel destek almak, konunun uzmanları ile çalışmak olmazsa olmazlardandır. Tutus Media olarak ambalaj tasarımında; markanın hedef kitlesi, pazardaki konumu, rakipler, kurumsal kimlik gibi önemli konuları dikkate alarak profesyonel kreatif ekibimizle Almanya’da ve Avrupa’da yer alan markalara ambalaj tasarım hizmetleri veriyoruz.

Bugüne kadar etnik pazara hakim önemli markalara ambalaj tasarımı gerçekleştirdik. Siz de satışlarınızı artırmak, raflarda öne çıkmak istiyorsanız hemen bize ulaşın, sizin için en iyi ambalajı tasarlayalım.