A, B, C derken Y kuşağını da aştık artık sıra Z kuşağında. İnsanlık tarihinin en büyük, en renkli ve en anlaşılması zor kuşağı…

Dijitale yatırım yapmanın elzem olduğu günümüzde markalar önümüzdeki yıllarda dünyanın şekillenmesinde ön ayak olacak bu kuşağı yakından tanımak zorunda! Peki nasıl olacak bu tanıma? Anlaşılması zor bir kuşak dedik ama bu kuşağın bir yapısı var ki Youtube’tan neredeyse çıkmıyorlar. Youtube logosunu annelerinden babalarından hatta sevgililerinden daha çok görüyorlar.

Z kuşağı ile tanışmanın en önemli yolu Youtube olduğuna göre Avrupa’da 360° medya ajansı olarak ajansımız Tutus Media’nın da bu konuda söyleyecekleri var. İşte markanızı Z kuşağıyla tanıştırmak için Youtube Yönetim Stratejileri…

Gençlerin % 85’i Youtube kullanıyor!

Youtube gençler arasında en çok kullanılan soysal platform olunca bu konuda araştırmalar yapılmaya da başlandı. Z kuşağı davranışlarını anlamak için bu alanda birçok Z kuşağı üyesi ve ailesiyle konuşuldu. Sonuç olarak da kapsamlı bir araştırma ortaya konuldu. Peki, Z kuşağı neden Youtube kullanıyor?

b744cdb7 16fe 4768 b1ff c2024b733e80

  • Z kuşağı Youtube’a yeni bilgiler öğrenmek için giriyor!

Z kuşağını günü birlik yaşayan bir kitle olarak görmeyin! İlginçtir Z Kuşağı Youtube’a yeni bilgiler öğrenmek için giriyor. Öyle ki bu kitlenin % 80’i Youtube sayesinde yeni bilgiler öğrendiğini söylüyor. Hatta %68’lik bir kesim Youtube’un becerilerini geliştirdiğini ve kendilerini geleceğe hazırladığını belirtiyor.

Bu özelliği göz önüne alınca Z kuşağına hitap etmek için markalar beceri geliştirici ve gençlere gelecek aşılayan videolar oluşturabilirler. Tabii bunlar profesyonel yardım olmadan yapılması mümkün değildir.

Doğal gıda pazarlaması yapan bir firma gençleri geliştirici videolarla ürünlerini anlatmaya çalışırda marka bilinirliği sağlayabilir.

  • Stresten kurtulmak için Youtube kullanıyorlar!

Teknolojik gelişimlerle birlikte gençlerdeki stres her geçen gün artıyor. Bilhassa gelecek kaygısı yaşayan gençler okul, sınav, ilişki streslerini atmak için Youtube kullanıyorlar. Z kuşağının % 84’ü yapmaları gereken görevler yüzünden kendilerini baskı altında hissettiklerini belirtiyorlar.

Stres gidermek için Z kuşağı Youtube kullanıyorsa markalar da hazırlatacakları videolarda mutlaka eğlenceli içeriklere yer vermeliler. Kısa, kolay ama komik capslerle bile yapılacak marka ya da ürün tanıtımları iyi bir reklam olacaktır.

Özel okullar, dil kursları hazırlayacakları kısa komik videolarla gençlere kolayca ulaşabilirler…

ecab420b 84c2 40c5 9cae 98906b5e088f

  • Z kuşağı Youtube’u iletişim için kullanıyor!

Bulunduğumuz bütün ortamlarda gençlerin akıllı telefonlarına gömüldüklerini görüyoruz.  Z kuşağı yalnız izlemekten ziyade birlikte izlemeyi de seviyor. Akranları dışındaki diğer insanlar ile de Youtube vasıtasıyla iletişim kuruyorlar. Z kuşağının %70’i başkaları ile video izlemeyi ilk tercih olarak görüyor.

Bunun için ilginç canlı video yayınları gençleri markalara bağlayabilir. Bazı viral videoların gençlere göre olması gerektiğini düşünsek de Z kuşağının %80’i Youtube videolarını ebeveynleriyle birlikte izlediğini biliyor muydunuz? Bu da ilginç bir araştırma sonucu.

Peki, Markalar açısından Z Kuşağı’nın davranışları neden önemli?

Yapılan araştırmalarda Z kuşağının Y kuşağı, X kuşağı ve 50 -78 yaş arası kitleyle özel bir fark dışında aynı sorunları yaşadığını görüyoruz.  Tek fark Z kuşağının ifade tarzının teknolojiyle gelişmesi. Z kuşağı eline verdiğimiz teknoloji sayesinde kendisini farklı bir şekilde ifade ediyor. Bu Y kuşağı için de geçerli bir etkendi. Youtube bu konuda özel bir rol oynuyor.

Z Kuşağı ile bağ kurmak isteyen firmalar Avrupa prodüksiyon hizmetleri veren Tutus Media ile istedikleri videoları hazırlatabilirler. Z kuşağını tanıyan uzman ekipler bu konuda markanızı bir adım öne geçirebilir. Bunun için alanında uzman profesyonel ajansa ihtiyacınız var. Tutus Media A’dan Z’ye medya ajansı olarak her zaman yanınızda.