Programatik reklamcılık, dijital ortamda marka, ürün ve hizmetlerin görünürlülüğünü arttıran önemli bir reklamcılık şeklidir. Real Time Bidding (RTB) adıyla bilinen programatik reklamcılık gerçek zamanlı satın almayı ifade etmektedir. Programatik reklam, dijital reklam alanlarının satın alınması ya da fiyatlandırılmasında yazılım kullanılması olarak tanımlanabilir. Operasyonel olarak verimlilik sağlayan programatik reklamcılık hata riskini de en aza indiren profesyonel bir yöntemdir. Programatik reklamcılığı tam olarak anlayabilmek için bazı kavramları bilmek gerekmektedir.

RTB Nedir? Nasıl Çalışır?

Programatik reklamcılık, medya yönetiminde kullanılan ana metot Real Time Bidding (RTB) gerçek zamanlı satın alma olarak tanımlanır. RTB ile reklamlar, yayın sırasında açık arttırma yöntemiyle satın alınır ve eş/gerçek zamanlı optimizasyonu sağlanır. Programatik medya yönetiminin temel metodu olan RTB’de hedef kitlenin reklam görüntülemeleri için açık arttırmaya giriliyor. Daha sonra kampanyaya uygun envanter doğru fiyattan satın alınıyor.

80c6f6a7 9057 4bcf 8518 e2c235d2ae18
Programatik Reklamcılık Nedir? 3

Tutus Media olarak, RTB uygulamalarını profesyonel kadromuzla en uygun şekilde planlıyoruz. Kampanyamızın hedefinde olan kullanıcılarla ilgili cinsiyet, coğrafi konum, browser tipi ve daha önce ziyaret ettikleri web sitelerini dikkate alarak çalışıyoruz. Hedef kitle tespitinin ardından açık arttırmaya giderek doğru fiyat tespitiyle açık arttırmanın kazananı oluyoruz. Programatik reklamcılık sistemi sayesinde saniyeler içerisinde etkili bir reklam yönetimi faaliyeti sürdürüyoruz.

Bu model reklamcılık maliyeti düşürür, operasyonel süreçleri verimli hale getirir ve kısaltır. Programatik reklamcılık hakkında çalışmaları anlamak için aşağıdaki kavramların bilinmesi fayda sağlayacaktır.

Demand Side Platform (DSP)

Programatik platformun en önemli öğelerinden biridir. Talep yönlü platformları, veri kaynaklarını ve farklı networkleri kullanarak karar verilir. Medya satın alma aşamalarında kolaylık sağlayan sistemdir.

Supply Side Platform (SSP)

Yayıncıların display, video, native ya da mobil envanterlerlerinde bulunan reklam alanlarının programatik yazılım sayesinde reklamverenlere satılmasına imkan sunmasıdır. Reklamverenlerin bu alanları satın almasını sağlayan platformlardır.

ff25d82e ffe3 4595 bff4 6d071d5d9d6d
Programatik Reklamcılık Nedir? 4

Data Manengment Platform (DMP)

Farklı platformlarda yayınlanabilen reklamların eşleştirilmesini sağlayan platformdur. DMP aracılığıyla elde edilen kodla, arama motorları, televizyon, mobil ve display gibi farklı platformdan gelen etkileşim ve satışın ölçümü birlikte yapılabilmektedir.

Private Market Place (PMP)

Reklam alanlarının standart kullanım dışında tanımlanarak premium alanlara dönüştürülmesidir. Bu şekilde bu alanlar sadece seçilen yüksek profilli yayıncılara sunulabilmektedir. Yapılan bu işleme PMP adı verilmektedir.

Teknoloji ve reklamcılığın birleşmesiyle saniyeler içerisinde çok fazla işlemin yapılması fırsatları sunan programatik reklamcılık için 7/24 hizmetinizdeyiz.