Uzun ömürlü, eskimeyen içerikler olarak bilinen içerikler evergreen içeriklerdir. Nedir?, Kimdir?, Nasıl Yapılır? Gibi sorulara cevap veren içeriklerdir. Evergreen içerikler giriş seviyesindeki ve sürekliliği olan içerikler olarak tanımlanır. Temel bilgi ihtiyacını karşılayan evergreen içeriklerin aranma potansiyeli daima yüksektir. Popüler ya da gündemle ilgili konular olmaları gerekmez.

Temel bilgileri içerdikleri için sık değişime uğramayan içeriklerdir. Ünlü bir kişi için yazılan ‘kimdir?’ sorusuna cevap olan evergreen içerik tüm benzer aramalarda ihtiyacı karşılamaktadır. Aynı zamanda ‘Nedir’ ya da ‘Nasıl Yapılır’ gibi soruların cevaplandığı içerikler de popüler konular olmasalar bile çok aranma potansiyeline sahiptir.

Evergreen içerikte amaç temel bilgi ihtiyacını karşılamaktır. Bu nedenle uzun ömürlü içerikler olarak aranma potansiyelleri yüksektir.

0ab682b9 86a9 44ea 9e9d 076558c9b2e4
Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Hazırlanır? 3

Evergreen İçerikler Dönemsel Değildir

Bazı trend ve dönemsel konular evergreen içeriklerle karıştırılabilmektedir. Örneğin ‘2020 Yaz Modası’ şeklindeki içerikler dönemsel içerikler olduğu için evergreen içerik kapsamına girmez. Gündemle ilgili konular da evergreen tanımına uymazlar. Aylık işsizlik rakamları, 2018 Seçim Sonuçları gibi içerikler gerçekleştikleri dönemlere ait içeriklerdir ve dönemseldir. Yine Anneler Günü, Sevgililer Günü gibi özel dönemler için hazırlanan içerikler de evergreen içeriklerle karıştırılır. Fakat bu içerikler de dönemseldir ve evergreen değildir. Evergreen içeriklerde temel bilgiler yer alır ve bir süreklilik vardır.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Bu tür içeriklerde süreklilik, temel/giriş düzeyde bilgi içermesi ve kapsayıcı olmasına dikkat edilmelidir. Genel konularda hazırlanan temel bilgiler ve sürekliliği olan olay ve durumlar evergreen tanımına uyum gösterir. Evergreen içerik hazırlanırken hedeflenen kitle temel bilgi arayışında olan kullanıcılardır. Bu nedenle hedef kitlenin beklentisini karşılayacak şekilde en temel ve kapsayıcı bilgi evergreen içerikte yer almalıdır.

25432faa cdcb 4e42 a8db adf0dc4a150f
Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Hazırlanır? 4

Tutus Media Evergreen içerik hazırlarken aşağıdaki noktaları dikkate almaktadır;

  • Öncelikle hedef kitlenizin arama yaptığı ya da arama potansiyeli olan konuları belirliyoruz.
  • Ürün, hizmet ya da sektörünüzle ilgili kullanıcıların yaptığı arama konuların tespit edip bu konulara uygun detaylı anahtar kelime listesi yapıyoruz.
  • Tespit ettiğimiz anahtar kelimeleri içeren metinler hazırlıyoruz
  • Ürün ve hizmetlerinizi anlatan rehberler hazırlıyoruz. Evergreen içerik soruları olan Kimdir?, Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir? gibi sorulara cevap verecek içerikler önemlidir. Örneğin, ‘iPhone 5s Özellikleri Nelerdir?’ sorusu hem trafik getirir hem de bilinirliliğinizin artmasını sağlar. teknoloji şirketlerinde böyle güncel konuları bloklarımızda işliyoruz.

Evergreen içerik hazırlamanın faydalarını kullanarak web sitenize yoğun trafik çekmenin avantajını kullanabilirsiniz.

360 Derece Medya Ajansı Tutus Media olarak uzman ekibimizle siteniz için evergreen içerikler hazırlıyoruz. Web sitenizi geliştirmek ve uzman desteği almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.