Sosyal medya pazarlaması (Social Media Marketing) dijital pazarlama yöntemlerinin sosyal ağlarda da yapılması olarak tanımlanabilir. Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal ağlar marka ve işletmeler için benzersiz fırsatlar sunan bir ortamdır. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Google Plus gibi birçok sosyal medya platformu milyonlarca kullanıcının her gün ziyaret ettiği ağlardır. E-ticaret başta olmak üzere, ürün, hizmet ve marka tanıtımları, reklamlar ve marka bilinirliliğini arttırma çalışmaları bu ortama taşınmış durumdadır.

Marka ya da ürünlerinizin sosyal medyada yer alması, kullanıcıların dikkatini çekeceği için yoğun bir trafik sağlar. Hizmet ve ürünlerinizle ilgili tanıtımlar, kampanyalarınız ve reklam çalışmalarınız sosyal medyada daha çok kişiye ulaşır. Sosyal medyada yapılan pazarlama faaliyetleri sosyal medya pazarlaması olarak isimlendirilir.

Sosyal Media Marketing ile tanınırlığınızı arttırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir ve pazarlama faaliyetlerinizi başarıya ulaştırabilirsiniz. Ancak sosyal medya pazarlaması profesyonellik isteyen bir iştir ve doğru şekilde tasarlanmalıdır.

87fbd5bf d30f 4ac0 8256 53eac76b2b74
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? 4

Sosyal Medya Pazarlaması yapılarken nelere dikkat edilmelidir?

  • Sosyal medya pazarlaması öncelikle aktif ve dinamik bir faaliyettir. Sosyal ağlarda hem bireysel kullanıcılar hem de kurumsal hesaplar sürekli aktiftir. Bu nedenle sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak için öncelikle güncelliğe ve sürekliliğe dikkat edilmelidir. Sosyal ağlarda bulunan hesapların gündeme ayak uydurması gereklidir.
  • Kullanıcılarla etkili iletişim gerektiren bir pazarlama türüdür. Sosyal medya hesapları profesyonel bir şekilde yönetilmeli ve kullanıcı/takipçilerden gelen mesajlara geri dönüşler yapılmalıdır. Dinamik ortamlar olan sosyal medya platformlarında geri dönüşlere anında müdahale edilmeli, varsa sorunlar kısa sürede giderilmelidir.
  • İnternet ortamında bulunan kullanıcılar potansiyel müşterilerdir. Bu nedenle sosyal medyada kurulan doğru iletişim hem marka güvenilirliğini hem de marka sadakatini arttırır.
  • Kaliteli, dikkat çeken, ürün ve hizmetinizi anlatan etkili içeriklerin paylaşımı da oldukça önemlidir. Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların takibi ve gelen etkileşimlerin analizi yapılarak bir sonraki adım buna göre atılmalıdır.
Brief
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? 5

Sosyal medya pazarlamasına nasıl başlanır?

Sosyal medya pazarlamasına başlamadan önce bir yol haritası belirlenmeli. Marka ve ürün analizi yapılmalıdır. Rakip analizi de bu aşamada yapılarak pazar durumu ve sosyal ağlardaki rakip durumu analiz edilir. Hedef kitle tespit edilmeli ve hedefler ortaya konmalıdır. En önemli aşamalardan biri olan bütçe belirlenmelidir. Sosyal medya pazarlaması etkili stratejiler belirlenerek yapılmalıdır. Bu nedenle ticari ve kurumsal sosyal medya hesaplarınızın yönetimi ve sosyal medya pazarlaması faaliyetleri için profesyonel destek almanızı öneririz.

Etkili ve doğru sosyal medya pazarlaması için Tutus Media olarak sosyal medya ekibimizle hizmet veriyoruz. Hedef kitlenize profesyonel bir şekilde ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? 6