Geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biri televizyon reklamlarıdır. Televizyon reklamları, markanın tanıtımına önemli katkılarda bulunur. Bu nedenle birçok marka ve işletme özellikle yoğun izlenme saatleri olan prime time’da reklamlarının çıkmasını ister. Televizyonda reklam yayınlanma türlerinden biri de sponsorluktur. Sponsorluk reklamları daha uzun süreli reklam çalışmalarıdır ve etkisi de uzun süre devam eder. Bir programa sponsor olunabileceği gibi bir yayın kuşağına da sponsor olunmaktadır. Marka tanınırlığı, marka sadakati ve güvenilirliğine önemli katkıları vardır. Televizyon sponsorluğu, aynı zamanda sponsor olunan yayının maddi olarak desteklenmesi anlamına gelir. Bu nedenle izleyici üzerinde olumlu ve güçlü bir etki bırakır.

2a22e93a 05a8 4a45 9b3a b0c246c5080d
Televizyon Sponsorluğu Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler 3

Televizyon sponsorluğu nasıl planlanır?

Televizyonda yayınlanan dizi, belgesel, film ya da spor müsabakalarının yayınlarına sponsorluk yoluyla reklam verilebilir. Programların başlangıcında ya da sonunda bazen her ikisinde de sponsor reklamları görülür. Yine sponsor olunan yayının reklam aralarında da sponsor reklamları yer alabilir. Sponsor reklamlarında ‘… sundu/… sunar’ şeklinde ibareler kullanılır. Sesli, yazılı ve görüntülü sponsor reklam türleri vardır. Televizyon sponsorluğu süreci de diğer medya planlama ve medya satın alma süreçleri gibi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Marka adının nasıl kullanılacağı, logo ya da tanıtıcı içeriklerin nasıl ve kaç kez kullanılacağı profesyonel olarak planlanmalıdır.

Televizyon reklam türleri değişiklik göstermektedir. Bütçenize göre bu reklam türlerinden birini ya da bir kaçını tercih edebilirsiniz. Bant reklamlar, spot reklamlar ve ürün yerleştirme en çok görülen televizyon reklam türleri arasındadır. Reklam türlerinden bir diğeri ise televizyon sponsorluğudur. Bir programa sponsor olmak için önemli bir bütçeye ihtiyaç vardır. Televizyonda zaman satın almak masraflı bir iştir ve hesaplamalar saniyeler üzerinden yapılır.

ac3bb7ef 6d33 41ef b4d8 0d163c6e0916 Kopya
Televizyon Sponsorluğu Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler 4

Televizyon sponsorluğunun maliyeti nedir?

Hedef kitlenizin televizyon başında olduğu saatler sponsor olunacak yayın tercihinde en önemli kriterlerden biridir. Prime Time yayın kuşağı ise pahalı bir yayın saati olsa da marka ve şirketlerin en çok tercih ettiği saatlerdir. Bu kuşakta çok fazla izleyicinin marka ve ürününüzü görmesi etkili bir tanıtım çalışmasıdır. Desteklenen, yani sponsor olunan programla yapılan anlaşmaya göre farklı maliyet hesapları çıkabilir. Televizyon sponsorluğunun etkisi güçlüdür ve uzun süre seyircinin aklında kalır. Bu nedenle marka tanınırlılığınıza ve pazarlama faaliyetlerinize olumlu şekilde geri dönüşler sağlar.

Tutus Media markanız adına Avrupa Türk televizyonlarından reklam satınalmalar gerçekleştirir. Avrupa medya satın alma ve medya planlama faaliyetleri için Tutus Media’nın profesyonel ekibinden bilgi alabilirsiniz. Televizyon sponsorluğu sürecinde de 7/24 hizmetinizdeyiz…