Çağımızın en önemli buluşlarından biri olan E-posta pazarlaması yeni müşteriler bularak onlarla etkileşim kurmak için en etkili yollardan biridir. Arama motoru sıralamalarını daha yukarılara taşıyan bu uygulama yanlış kullanımda ise felakete yol açabilir.

Mesafeleri, yolları aradan kaldıran e-posta uygulaması diğer pazarlama türlerinden daha yumuşak bir satış şeklidir. Yapılan araştırmalara göre e-posta uygulamasının harcanan her dolar için 32 Euro getiren müthiş bir yatırım hamlesi olduğunu gösteriyor.

Tutus Media’nın müşterileri için hazırladığı e-posta pazarlama sistemi olan Newsletterlarda uyguladığı yöntemleri 7 madde altında derledik.

Nedir e-posta pazarlaması?

İnternet haberleşmesi olarak bir grup insana ticari bir mesaj gönderme eylemi olan e-posta, yeni bir pazarlama şeklidir. E-posta ile reklam gönderebilir, iş talep edebilir, satış veya bağış isteyebilirsiniz. Hem de sıfır maliyetle. Dijital pazarlamacılar bu uygulama ile alıcıları daha fazla bilgilendirir, satın almak veya başka bir işlem yapmak için bir web sitesine yönlendirir. Kısacası e-posta sitenize trafik çekmenin diğer adıdır.Bu yüksek kaliteli trafik, sitenizin Google ve diğer arama motorları tarafından nasıl sıralandığını da etkiler.Şimdi web sitenize yapılan ziyaretleri artırmanın yedi yolunu gösterelim.

1. Doğrulukla Hedef

Dijital pazarlamacılar için önemli olan web sitesinde dönen trafik oranlarıdır. Sitenizden herhangi bir işlem yapmadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesine biz webden çıkma diyoruz. İşte bu çıkmayı önlemenin yegane yollarından birisi de e-posta pazarlamasını çalıştırmanızdır. Listenizi satın almış ve derlemiş olsanız bile hedef kitlenize yönelik kampanyalar yürütmenizi sağlayacak temel bilgilere sahip olmalısınız.

Web sitesinin Trafiği artırmak için e-posta kampanyalarınız tam da içerikle ilgilenen kişi ve kurumlara gitmelidir. Böylece ziyaretçileriniz web sitenizde daha uzun zaman geçirebilir ve arama motorlarında sizi yukarılara taşıyabilir. Nihayetinde Google, sitenizin otoritesini tanıyacak ve buna göre sıralamanızı yükseltecektir.

e-posta pazarlama
Organik Trafiği Artırmak İçin E-Posta Pazarlama Sistemini Kullanmanın 7 Yolu 3

2. Kullanıcı Niyetini Anlayın

Hiç düşündünüz mü biriktirdiğiniz e-posta hedefleriniz neden mesajlarınızı açıyor? E-posta pazarlamaya herkes sizce hazır mı? Aslında siz müşterilerinize değerli bir ürün sunuyorsunuz. Onlar da sizin gönderdiklerinizde kendileriyle ilgili bir şeyler görüyorlar.  Unutmayın ki gezinme, bilgilendirici ve işlemsel olmak üzere üç ana kullanıcı amacı türü vardır ve hepsi için e-posta pazarlaması kullanır.

3. Özel İçerikli Bültenler Kullanın

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını öğrendikten sonra, onların ilgisini çekecek içerik oluşturmalısınız. Özel içerikli düzenli haber bültenleri, markanızı daima tüketicinin hatırlanmasını sağlar. Hedef kitlenize daima markanızın değerini gösterin ve ilgisini çekecek haftalık veya aylık e-postalar gönderin. Hatta  şirket blogunuz varsa hedef kitlenizin hiçbir yerde bulamayacağı içerikleri görmesini sağlayın.

4. E-posta ve Sosyal Medyayı Entegre Edin

E-posta ve sosyal medya pazarlaması tek başlarına iletişim aracıdır. Ancak bu iki araç birleştirilirse etkileşim katlanarak artar. Takipçilerinizi e-posta listenize abone olmaya davet etmek için sosyal medya hesaplarınızda davet sistemini kullanın. Böylece kişiselleştirilmiş iletişimler geliştirebilirsiniz. Alıcıların içeriği çapraz tanıtabilmesi için e-postalarınıza “Paylaş” etiketlerini eklemeyi unutmayın.

5. E-posta İçeriğinizi Kişiselleştirin

Kişiselleştirilmiş e-postaların resmi e-postalara göre daha iyi tıklama oranları vardır. E-postalarınızın etkisini artırmak ve sitenize trafik çekmek istiyorsanız listenizi belirli kriterlere göre daha küçük gruplara ayırmalısınız. Tıklama alma olasılığı yüksek olan içerik sağlarsanız ticaretinizi birkaç kat artırmanız işten bile değil.

Örneğin, hem Mac hem de PC satan bir bilgisayar mağazası için bir e-posta kampanyası yürüttüğünüzü varsayalım. Listenizi Mac’li ve PC’li olanlar olarak bölümlere ayırarak içeriğinizin alıcıyla alakalı olmasını sağlayabilirsiniz. Hatta hedef kitleniz e-postanızı açmasa bile, marka adınız akıllarının bir köşesinde olmaya devam edecek, bir tıklama alma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

6. SEO Anahtar Kelimeleri ile A/B Testi Yapın

E-posta kampanyalarınızda açılış sayfalarınız ve diğer içerikleriniz gibi A/B testi kullanmalısınız. Hangisinin daha sonuç aldığını görmek için SEO anahtar kelimelerini kullanın ve farklı e-posta sürümlerini deneyiniz. Markanızın en popüler arama terimlerini konu satırlarına, önizleme metnine ve gövde metnine yerleştirerek denemeler yapın. Böylece e-postalarda belirli bir anahtar kelimeyle harika sonuçlar alırsınız.

fijital pazarlama
Organik Trafiği Artırmak İçin E-Posta Pazarlama Sistemini Kullanmanın 7 Yolu 4

7. İnceleme İsteyin

İşin doğası gereği her marka kendi alanında en iyisi olduğunu iddia eder. Ancak tüketiciler kimin iyi kimin kötü olduğunu iyi bilir ve yorum kısmında bunu belirtir. Yapılan araştırmalarda tüketicilerin %98’inin yorumları okuduğunu ve ona göre karar verdiğini söylüyor. İnsanlar, kişisel öneriler kadar çevrimiçi incelemelere de güveniyor. Buna göre E-postanızı kısa tutun ve gelen soruları mutlaka cevaplayın. Dönüşleriniz ivedi ve kısa olsun.

E-posta Pazarlama ve SEO El Ele Gidiyor

Dijital pazarlama kanallarınız aslında daha büyük bir kampanyanın parçaları olarak çalışır. Çünkü tüm kanallar, birbirine bağlı ve bütünün bir parçası gibi iş görür. E-posta pazarlamanız ne kadar kaliteli çalışır, web siteniz ne ölçüde trafik çekerse daha çok müşteriye daha kısa sürede ulaşırsınız. İçeriğinizi e-posta yoluyla gönderirseniz daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Diğer siteleri içeriğinize geri bağlantı vermeye teşvik eder, böylece güvenilirliğinizi artırır.Ve bunların tümü birlikte çalışmak, SEO çabalarınızı daha etkili hale getirmenize yardımcı olur.

Bütün bu hizmetleri Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak görev yapan Tutus Media ile kolayca yapabilirsiniz.

Tutus Media 7/24 yanınızda…