Amazon’da ürün satmak için ne gerekiyorsa YouTube veya Facebook’ta öğrendiğiniz her şeyi yaptınız. Hatta listelerinizi optimize etmesi için bir ajansa ödeme bile yaptınız.Ama yine de ürünlerinize bir hareket sağlayamadınız. Oysaki çok değil birkaç yıl önce güçlü bir unvanınız ve itibarınız vardı. Ve insanlar Amazon’da satılan listenizi kapış kapış alıyordu. Ancak teknolojinin artmasıyla organik reklam noktaları azaldı. Herkes artık yerleşim reklama yönelmeye başladı. Bu durum rekabeti hızlandırdı.  

Amazon’a kayıt olabilmek gittikçe zorlaşıyor. Kısacası sizin iyi optimize edilmiş bir listeleme ve iyi düşünülmüş bir reklam stratejisine ihtiyacınız var. Eğer liste kaydınız Amazon’da satılmıyorsa, ürünleriniz Amazon arama sonuçlarında üst sıralara çıkamıyorsa bu makaleye kulak veriniz.

İşte Amazon’da ürün satmanın yolları!

Uygun Anahtar Kelime Araştırması

Amazon’da ürün satma ya da başarılı bir listeleme yapmanın birinci yolu uygun anahtar kelime araştırmasıdır. Çünkü Amazon’da insanlar ürünleri öncelikle arama yoluyla bulur. Eğer insanlar ürününüzü arama motorlarında aratmıyorsa bunun sebebi ürününüzle ilgili anahtar kelimelere önem vermemenizdir. Ürünleriniz için Amazon’da yeterli talep yoksa arama hacmi olarak size Helyum 10 veya Merchant Words’u öneririz. Şunu da söylemeden geçemeyiz. Eğer Amazon’da benzer ürünlerin iyi satıldığını görüyorsanız, bu sizin ürüne talep olduğunu gösterir. Rakiplerinizin Amazon’da satışları yakalamak için kullandığı en önemli unsur anahtar kelimelerdir. Rakiplerinizin ne durumda olduğunu görmek için anahtar kelime araçlarından herhangi birinde ters ASIN araması yapın. Çünkü Xray, rakiplerinizin ürünleri için tahmini satış hızını görmenizi sağlayan bir Helium 10 aracıdır.

amazon'da ürün satma
Amazon’da ürün satmanın 7 Önemli Yolu! 3

Amazon’da ürün satmakta Herkes aynı zorluğu yaşayabilir

Satış konusunda diğer satıcıların da aynı zorluğu yaşadığını fark ederseniz, bu şu anlama gelir. Satmaya çalıştığınız ürüne artık piyasada yeterince ilgi kalmamıştır. Alternatif olarak, ürünü satan başka kişileri bulmalısınız. Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra, kök anahtar kelimelerinizi de ekleyin. Girişinizin başlığına, madde işaretlerine ve yapılandırılmış verilere bakmayı da ihmal etmeyin.

Müşteri, Amazon’u her ziyaret ettiğinde, bir ürüne harici bir bağlantı yoksa istediklerini arama çubuğuna yazar. Hatta ürünleri bulmak için yüzlerce potansiyel anahtar kelime araştırması bile girebilir. Bu nedenle ihtiyacınız olan anahtar kelimeler Google veya diğer arama motorlarından farklı olacağı için Amazon’daki potansiyel arama hacmini size özel olarak gösteren bir araç seçin.

Hemen şimdi Helium 10

Ameliyat masasına yatırdığımız sorunu teşhis ettik. Sıra tedaviye geldi. Size önerimiz Merchant Words, Sellzone ve Helium10. Üçü de birbirinden kaliteli ve güçlü yönleri olan programlar. Hatta üçünün bir kombinasyonunuda kullanabilirsiniz. Her bir anahtar kelime öbeğini, insanların ürününüzü bulması için başka bir potansiyel kapı olarak neden düşünmeyesiniz. Unutmayın ki her anahtar kelime öbeği, belirli müşteri türlerini çekecektir.Arama hacmi ile ürününüz için en alakalı anahtar kelime öbekleri için iyi bir sıralama vardır. Amazon’da ürün pazarlamanın en kritik yönlerinden biri, doğru anahtar kelime araştırmasını yaptığınızdan emin olmaktır.

Bir önerimiz daha olacak. ASIN’inizi girin ve dizine eklenmiş çeşitli anahtar kelimelere bir göz atın. Kritik anahtar kelimeleri kaçırırsanız sorun yok. Hemen yeniden ayarlayın. Ayrıca, Merchant Words (ASIN Plus) veya Helium 10’un (Cerebro) ters arama işlevini kullanarak bu araçların belirlediği ve ürününüz için zaten dizine eklenmiş olan anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

İçeriğinizi ve Ürün Açıklamalarınızı Optimize Edin

Amazon’da ürün satmanın diğer bir yolu da içeriğinizi ve ürün açıklamalarınızı optimize etmek… Bu kesinlikle önerilir. Çünkü bu işlem dengeleyici bir eylemdir.Kopyanız potansiyel alıcılarınız için çekici olacaktır. Size tavsiyemiz mümkün olduğunca çok sayıda kök anahtar kelime ekleyin. Artık Amazon’da dizine eklenecek sınırlı sayıda yol ve karakter kaldı. Bu nedenle ilk üç konumda sıralama şansı en yüksek olan anahtar kelimelere odaklanın ve listelemenizde öncelik verdiğiniz anahtar kelimeler konusunda seçici olun.

amazonda urun satma 2
Amazon’da ürün satmanın 7 Önemli Yolu! 4

Resimlerinizi Optimize Edin

Yazılı içerik elbette her zaman önemlidir ancak bir resim de çok şey anlatabilir. İyi optimize edilmiş resimlere sahip olmak, Amazon’un değer verdiği bir özelliktir. Robyn Johnson, Amazon’daki e-ticaret listelerinde optimize edilmiş görsellerle başarıya ulaştığını her zaman belirtir. Çoğu reklam için, birincil resminiz kampanyalarınız için doğrudan reklam öğesidir. Pek çok müşteri, sırf diğer satıcıların görselleri ürünlerini daha çekici kıldığı için bir satıcıyla diğer satıcıyla iş yapmaya karar verir. Kısacası önemli anahtar kelime ve kelime öbeklerini kaçırırsanız Amazon’daki satışlarınız azalacaktır.

Anahtar kelime araştırırken lütfen şu sorulara cevap verin.

Markam veya ürün adım için mevcut bir arama hacmi var mı?

Müşterilerimin Amazon’a yazma olasılığı en yüksek olan anahtar kelime öbekleri için arama hacmi var mı?

Amazon’da iyi satan benzer ürünler var mı?

Eğer ürünün başarılı olmasını istiyorsanız, Amazon’da ürün satmak istiyorsanız bu sorulardan en az birine evet demelisiniz. Ürününüz arama hacmine sahipse, hızlı bir lansman için en iyi başlangıcı yaparsınız çünkü adınız için hızlı bir şekilde sıralanır.

Endeksli Olduğunuzdan Emin Olun

Buraya kadar anlattıklarımıza bir örnek vererek yazımızı bitirelim. Örneğin, biri Amazon’da Seylan Çayı arıyorsa, “Seylan Çayı”, “Ceylon Çayı” ve “Seylon Çayı” gibi belirli terimlerin dizine ekleyiniz. Dizine eklemezseniz, müşteriler sizi bu arama terimleriyle asla bulamaz. Unutmayın doğru anahtar kelimeler için dizine eklenmek, satışlarınızı arama motorlarında listeye sokar ve müşterilerin ürünlerinizi nasıl bulduğunu etiketler. Belirli anahtar kelimeler için dizine eklenip eklenmediğinizi belirlemenin en kolay yolu, ASIN’i (Amazon standardı) kullanmaktır.

Bütün bunlar sizin için zor ve uzun bir süreç ise profesyonel destek alabilirsiniz. Bunun için Tutus Media 7/24 yanınızda.